Sari la conținut
Forum Roportal
r4ull

Ce e mai important?

Evaluează acest topic

Frumusetea.........  

195 membri au votat

  1. 1. Ce e mai important,frumusetea fizica sau interioara?

    • Frumusetea fizica
      9
    • Frumusetea interioare
      58
    • 50% Frumusetea fizica si 50%Frumusetea interioare
      128


Postări Recomandate

sufletul e independent de materie....deci nu poate fii ''interior''

 

nu stiu ce intelegi tu prin "independent" in cazul asta, o fi si-asa nu zic "nu". dar se influienteaza unul pe altul. Cand ti-e sufletul greu, trupul e mai lipsit de energie.. si invers. asa si frumusetea sufletului, se regaseste in gesturi. chiar cele mai simple. Modul cum ridici un obiect de pe masa si i-l dai cuiva care la cerut... :crazy:

Eh, cum spuneam, e pt cine are ochiul format :salut:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
nu stiu ce intelegi tu prin "independent" in cazul asta, o fi si-asa nu zic "nu". dar se influienteaza unul pe altul. Cand ti-e sufletul greu, trupul e mai lipsit de energie.. si invers. asa si frumusetea sufletului, se regaseste in gesturi. chiar cele mai simple. Modul cum ridici un obiect de pe masa si i-l dai cuiva care la cerut... :good:

Eh, cum spuneam, e pt cine are ochiul format :salut:

ce-ai descris este gratie...sau altceva

iar frumusetea manifestarilor atunci cand esti fericita....da,se vede :crazy:

voi aprecia tot timpul un suflet frumos :crazy:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ce-ai descris este gratie...sau altceva

iar frumusetea manifestarilor atunci cand esti fericita....da,se vede :salut:

voi aprecia tot timpul un suflet frumos :crazy:

 

 

exemplul cu cineva care-ti da un ceva de pe o masa, avea alta morala. Poate sa ti-l tranteasca in cap sau sa ti-l dea cu un zambet :doh: uof.

 

nu despre gratie vorbesc.. frumusetea sufletului nu e gratia gesturilor..asta este o frumusete a trupului. si e superficiala

pot sa "i-o coc" cuiva, pur si simplu...gratios.. :crazy: mai incearca.

Cred ca tu ai votat (daca ai votat) pt frumusetea exterioara... :good:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eh, cum spuneam, e pt cine are ochiul format :salut:

Are dreptate Black, la mine este inexistenta. :crazy:

Dar probabil ca stiai asta deja, daca ai ochiul format asa cum afirmi. :crazy:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cred ca tu ai votat (daca ai votat) pt frumusetea exterioara... :crazy:

incorect...am votat frumusetea interioara...in ideea ei.

insa adliteram...nu exista frumusete interioara....dar am votat sufletul :salut:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Din punctul meu de vedere, lucrurile aici sunt putin trase de par :crazy: Nu se pune problema de frumusetea sufleteasca si cea fizica...se pune problema de cum gandeste si cum arata. Frumusetea sufleteasca, asa cum am vazut ca spunea Dulcica, nu exista propriu-zis. E o derivata a multor alte stari si simtiri, toate filtrate de creier, si atata tot. Nu am putea fi fericiti, gratziosi sau cum vrei sa-i spunem daca NU RATIONALIZAM. Si ca sa si raspund...in primul rand, ptr mine intr-o relatie, conteaza frumusetea exterioara - DAR, inainte sa ma linsati, aici ma refer la faptu` ca nu pot avea o relatie cu cineva daca nu ma incanta fizic. Chestia asta nimeni nu are cum sa mi-o nege! Indiferent cu ce "urati"/"urate" ati fost voi si pe care ati vrea sa ii/le dati exemple - VOUA VA PLACEA DE EI/ELE (ideea mea - trebuie sa te incante). Si-apoi se pune la testat partea cealalta. Daca cealalta nu da rezultate, pa si pusy. Ca sa formulez altfel totusi, conteaza partea fizica ptr abordare (intelegeti) dar cum gandeste ptr ceva mai serios! Multumesc! :crazy: :good: :salut:

Editat de Mr. SickSpeak

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Din punctul meu de vedere, lucrurile aici sunt putin trase de par :crazy: Nu se pune problema de frumusetea sufleteasca si cea fizica...se pune problema de cum gandeste si cum arata. Frumusetea sufleteasca, asa cum am vazut ca spunea Dulcica, nu exista propriu-zis. E o derivata a multor alte stari si simtiri, toate filtrate de creier, si atata tot. Nu am putea fi fericiti, gratziosi sau cum vrei sa-i spunem daca NU RATIONALIZAM. Si ca sa si raspund...in primul rand, ptr mine intr-o relatie, conteaza frumusetea exterioara - DAR, inainte sa ma linsati, aici ma refer la faptu` ca nu pot avea o relatie cu cineva daca nu ma incanta fizic. Chestia asta nimeni nu are cum sa mi-o nege! Indiferent cu ce "urati"/"urate" ati fost voi si pe care ati vrea sa ii/le dati exemple - VOUA VA PLACEA DE EI/ELE (ideea mea - trebuie sa te incante). Si-apoi se pune la testat partea cealalta. Daca cealalta nu da rezultate, pa si pusy. Ca sa formulez altfel totusi, conteaza partea fizica ptr abordare (intelegeti) dar cum gandeste ptr ceva mai serios! Multumesc! :crazy: :doh: :salut:

corectttttttttttttttt :good:

Editat de Shur'tugal

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cine e constient ca frumusetea e trecatoare va sti sa aprecieze frumusetea interioara !Si pana la urma ce e frumusetea?? Cine a facut o lege ca asa e frumos ,asa nu?Frumos este nu neaparat ceea ce place ochiului ,ci ceea ce place sufletului! De fapt sufletul e cel ce dainuie si caruia nu i se poate face operatie estetica! Frumusetea exterioara conteaza ,asa e dar ,personal merg pe deviza: "don't judge a book by its cover" (nu judeca sau nu trage concluzii despre o carte dupa cum arata coperta ei )asa ca toti suntem egali ,suntem in aceeasi oala ,o sa sfarsim "degustati" si atunci cui ii mai pasa daca respectivul(a) era frumos sau nu??? :tease: Imi pare rau dar asta e adevarul ,din pacate ne ingrijim mai mult de frumusetea exterioara decat de cea inferioara care ar trebui de fapt sa primeze...Oare lui Dzeu ii place ??

post-42224-1151021533_thumb.jpg

post-42224-1151021674_thumb.jpg

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
O persoana cu sufletul frumos va fi intotdeauna placuta si fizic.

Perceptia noastra e influentata, sensibilizata de calitatile umane si afective observate si de aceea numim ceea ce ne place, frumos.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

frumusetea interioara infloreste un chip urat fizic si uratenia interioara schimonoseste un fizic frumos

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×