Sari la conținut
Forum Roportal
ioanide

Contraste

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

1.Daca tu vrei sa crezi asta asa este.Insa ceea ce e puternic ca sentiment in noi ramane peste vremi.

Pana la urma si acel ceva puternic dispare. Timpul intotdeauna da sentinta.

 

 

2.Traiesc frematand nu ca o trestie ganditoare ca ar fi prea pretentios spus.

Poate chiar tumultul acesta interior te face sa fi nesigur.

 

 

3.Slabi sau nesiguri as completa eu,cu voia ta.

Tocmai ce spuneam mai sus, la punctul 2.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Mai intai unde ai fost de nu ai venit pe aici.Eu personal ti-am simtit lipsa si dojenelile tale parintesti suna bine chiar daca esti un pusti pe langa mine!M-ar ajuta un transfer de cunoastere care este posibil daca esti si tu de acord.Iar faci afirmatii gratuite?Spune fara echivoc rostul vietii si daca o faci te urmez ca pe un nou mesia.Nici macar IISUS nu a afirmat in vreun fel sensul vietii pe pamant ci doar a cautat prozeliti indicandu-se pe el ca fiind alfa si omega inceputul si sfarsitul uitand ca tot in biblie este scris si CINE SE INALTA SE VA UMILI SI CINE SE UMILESTE SE VA INALTA(ca o lege a compensatiei,karma,yin si yang etc mai de bun simt decat calea aceats).Pe care in schimbul vietii lor personale vor primi mantuirea .Iar scoala crestinismului este un drum inchis care in curand v-a fi desfiintat din cauza exceselor si minciunilor fara suport pe care le induc oamenilor.Unde dincolo???Vorbesti despre lumea astrala unde suntem intr-un somn reparator si profund unde totul se estompeaza ca intr-o transa indusa de ingerarea unor ierburi tari??(sa ierte dragonul insa seamana senzatiile).Unde este DINCOLO...Exista un dincolo?Am intrebat si sper sa nu te fi suparat pe mine insa caut cu infrigurare fiecare informatie care poate sa confirme sau infirme ceea ce STIU deja.Desi nu am trecut pri grozavia a ceea ce spui tu ca ai trecut si eu pot afirma ca sunt incercat in mai multe feluri.De unde vin informatiile?Si nu sunt ekle false ?Cete faci daca sunt si nu ai cum sa le verifici?Cu prietenie.

I-mi permit sa afirm ca adevarul nu exista!Exista numai perceptia unui fenomen .Neutru insa care ne poate afecta in mai multe feluri.Cei mai multi afirma ca adevarul este relativ si nu blufeaza.Ceea ce pot sa sustin cu tarie este forta unica de la care emana totul in acest univers iar daca i-ti par atat de labil inseamna ca e bine .Sunt si eu parte a acestui univers de aceea ma framant.Iar ca o gluma care ar putea sa fie adevarata i-ti spun ca atunci cand ai de-a face cu oameni labili psihici e mai bine sa ii aprobi sa nu trezesti instinctele violente din ei.Iar daca astepti s gasesti pe forum aceste raspunsuri la care atat de multe genii a lumii nu au putut raspunde cred ca te inseli.In tine este totul .Aici si acum in acest corp poti afla raspunsul la toate.Fara sa pasesti afara din casa ta poti cunoaste lumea fara sa cunosti pe nimeni ii poti cunoaste pe toti(si imi place sa cred ca nu e vorba de internet in afirmatia asta)Numai sa vrei sa renunti la ideea de independenta si autoritate pe care o ai.Smereste-te si Roaga -te cum stii insa nu cere nimic.El ne da dintru inceput tot ce avem nevoie iar a-i spune"nene vezi ca i-mi lipseste asta " cand ai totul la indemana chiar si pe EL care te tine in viata .Cu stima.

Nu sunt mesia sa stiu care e scopul vietii tale. Stiu care e scopul vietii mele. Cat despre Iisus si crestinism nu pot sa fiu de acor cu tine. Iisus a indicat foarte clar sensul vietii pe pamant. Prin aceasta 'umilinta' ne cere sa fim invingatori, ne cere sa invingem cel mai mare dusman al nostru: muritorul din noi.

Noi suntem deja dincolo, doar frecventa in care vibram nu ne permite sa percepem decat materialul - in cea mai mare parte. Largirea frecventei duce la extraperceptie. De aceea ai impresia ca adevarul nu exista. Perceptiile superficiale de care avem parte sunt foarte fluctuante si induc stari de nesiguranta.

Adevarul este constant si complet. Perceptia noastra este relativa. Eu deja mi-am fixat o constanta in aceasta existenta. Pentru mine relativul mai este doar necunoscutul.

Nu confunda termenul 'labil' = schimbator, variabil, instabil, cu cel de 'labil psihic' = dement, nebun.

Cum poti numi genii oameni care au intrebari la care nu gasesc raspunsuri?

Nu-ti interzice nimeni sa ceri, nu-ti interzice nimeni sa dai, nu-ti interzice nimeni sa cauti! In ipoteza in care exista acest Creator Suprem, trebuie sa ne supunem regulilor lui. Altfel suntem eliminati.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu sunt mesia sa stiu care e scopul vietii tale. Stiu care e scopul vietii mele. Cat despre Iisus si crestinism nu pot sa fiu de acor cu tine. Iisus a indicat foarte clar sensul vietii pe pamant. Prin aceasta 'umilinta' ne cere sa fim invingatori, ne cere sa invingem cel mai mare dusman al nostru: muritorul din noi.

Noi suntem deja dincolo, doar frecventa in care vibram nu ne permite sa percepem decat materialul - in cea mai mare parte. Largirea frecventei duce la extraperceptie. De aceea ai impresia ca adevarul nu exista. Perceptiile superficiale de care avem parte sunt foarte fluctuante si induc stari de nesiguranta.

Adevarul este constant si complet. Perceptia noastra este relativa. Eu deja mi-am fixat o constanta in aceasta existenta. Pentru mine relativul mai este doar necunoscutul.

Nu confunda termenul 'labil' = schimbator, variabil, instabil, cu cel de 'labil psihic' = dement, nebun.

Cum poti numi genii oameni care au intrebari la care nu gasesc raspunsuri?

Nu-ti interzice nimeni sa ceri, nu-ti interzice nimeni sa dai, nu-ti interzice nimeni sa cauti! In ipoteza in care exista acest Creator Suprem, trebuie sa ne supunem regulilor lui. Altfel suntem eliminati.

UNDE ESTE ACEL DINCOLO?De ce imprastii ceata?Nu este suficienta speranta desarta in inima oamenilor?

Trebuie sa mai vii si tu sa le vinzi sperante?Nu exista dincolo si dincoace.<<Exista doar unul si eu sunt acela.>>E singurul lucru important,esential si nemuritor.Nu ma refer la mine ca persoana.Care e scopul vietii tale?Daca ai stii ...Daca suntem creati muritori de ce ar trebui ucis acest muritor?Perceptia este relativa insa la unii mult prea personala si relativa.Iar jocul de cuvinte era pentru a sublinia subtirimea celor care se cred genii si nebuni.Adevarurile sau constantele duc la fixatii.Sper ca nu esti un maniac.Sau daca esti macar spune.Atunci unde exista relatia asta antagonica in ipoteza ta?

Acceptand suveranitatea divina iti permiti sa afirmi un tip cu tupeu care i se opune.Cu ce putere daca el Cu o mica parte tine intreg universul?Daca accepti ideea unui Domn unic ce cauta in ecuatie tipul cel rau?Sau cui foloseste?

Eu nu contest existenta entitatilor insa toate primesc energie din sursa unica si nu se descurca fara ea.Daca sunt conectat pe net si contest existenta netului (neplatind taxa de conectare) crezi ca voi fi lasat sa mai navighez?Asa si cel UNIC ne tine pana suntem in concordanta cu VOIA LUI.Si nu, nu vreau sa te conving de contrariu insa imi sustin si eu punctul de vedere.Toate in univers exista prin voia lui binecuvantat fie numele SAU.

 

 

nu am toate raspunsurile. unele inca nu le-am cautat. toate la timpul lor. eu una imi expun parerea, nu caut sa impun nimanui sa gandeasca la fel ca mine.

Iti dau si eu un buchet de flori acum cand toate infloresc!Si nu de camp insa numai virtual.Pentru sinceritatea ta .

 

Pana la urma si acel ceva puternic dispare. Timpul intotdeauna da sentinta.

Poate chiar tumultul acesta interior te face sa fi nesigur.

Tocmai ce spuneam mai sus, la punctul 2.

1.Sentimentele tin de spirit nu de trup deci sunt neperisabile desi supuse timpului.

2.Tumultul meu este tumultul tuturor.Un copac subtire si mladios rezista furtunii mai bine decat un stejar impozant care se opune vintului.

3.Tot ce spuneam adresat userului 'flori de camp' insa mai putine flori si numai de camp.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
1.Sentimentele tin de spirit nu de trup deci sunt neperisabile desi supuse timpului.

Oricum, sentimentele vin si trec, se schimba, se transforma, evolueaza sau regreseaza. Niciodata nu vor ramane la fel. Cateodata dragostea poate deveni ura, iar in final indiferenta sau nepasare.

 

 

 

2.Tumultul meu este tumultul tuturor.Un copac subtire si mladios rezista furtunii mai bine decat un stejar impozant care se opune vintului.

Nu le poti stii pe toate, oricat ai incerca. Framantarea asta a ta nu-ti aduce solutii, ci mai degraba intrebari fara raspuns.

Sa stii ca nu toata lumea se framanta. Sunt unii oameni care au incetat sa se mai intrebe. Doar asteapta sa se intample. :crazy:

 

 

3.Tot ce spuneam adresat userului 'flori de camp' insa mai putine flori si numai de camp.

Multumesc de flori, dar nu ma incanta asa de mult.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Oricum, sentimentele vin si trec, se schimba, se transforma, evolueaza sau regreseaza. Niciodata nu vor ramane la fel. Cateodata dragostea poate deveni ura, iar in final indiferenta sau nepasare.

Nu le poti stii pe toate, oricat ai incerca. Framantarea asta a ta nu-ti aduce solutii, ci mai degraba intrebari fara raspuns.

Sa stii ca nu toata lumea se framanta. Sunt unii oameni care au incetat sa se mai intrebe. Doar asteapta sa se intample. :crazy:

Multumesc de flori, dar nu ma incanta asa de mult.

Se pot schimba asa este insa nu dispar.Daca uitam nu inseamna ca si matricea noastra spirituala va uita.Nu sustin ca le stiu pe toate.Sunt un cautator am mai spus.Insa ce stiu nu poate fi clintit.Sa fiu si eu fixist?Se prea poate.Daca florile nu te incanta desi semanati poate ca am gresit.Vroiam sa nu te superi,insa prea le pui pe toate in ordine si pe puncte.Atata exactitate te poate speria ca interlocutor de aici si incercarea mea de a face pace cu tine.Poate din respect sau de frica mintii tale atat de prezente in fiecare threaD.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Se pot schimba asa este insa nu dispar.Daca uitam nu inseamna ca si matricea noastra spirituala va uita.Nu sustin ca le stiu pe toate.Sunt un cautator am mai spus.Insa ce stiu nu poate fi clintit.Sa fiu si eu fixist?Se prea poate.Daca florile nu te incanta desi semanati poate ca am gresit.Vroiam sa nu te superi,insa prea le pui pe toate in ordine si pe puncte.Atata exactitate te poate speria ca interlocutor de aici si incercarea mea de a face pace cu tine.Poate din respect sau de frica mintii tale atat de prezente in fiecare threaD.

Eu sunt din lumea asta. Tu nu apartii lumii acesteia...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
UNDE ESTE ACEL DINCOLO?De ce imprastii ceata?Nu este suficienta speranta desarta in inima oamenilor?

Trebuie sa mai vii si tu sa le vinzi sperante?Nu exista dincolo si dincoace.<<Exista doar unul si eu sunt acela.>>E singurul lucru important,esential si nemuritor.Nu ma refer la mine ca persoana.Care e scopul vietii tale?Daca ai stii ...Daca suntem creati muritori de ce ar trebui ucis acest muritor?Perceptia este relativa insa la unii mult prea personala si relativa.Iar jocul de cuvinte era pentru a sublinia subtirimea celor care se cred genii si nebuni.Adevarurile sau constantele duc la fixatii.Sper ca nu esti un maniac.Sau daca esti macar spune.Atunci unde exista relatia asta antagonica in ipoteza ta?

Acceptand suveranitatea divina iti permiti sa afirmi un tip cu tupeu care i se opune.Cu ce putere daca el Cu o mica parte tine intreg universul?Daca accepti ideea unui Domn unic ce cauta in ecuatie tipul cel rau?Sau cui foloseste?

Eu nu contest existenta entitatilor insa toate primesc energie din sursa unica si nu se descurca fara ea.Daca sunt conectat pe net si contest existenta netului (neplatind taxa de conectare) crezi ca voi fi lasat sa mai navighez?Asa si cel UNIC ne tine pana suntem in concordanta cu VOIA LUI.Si nu, nu vreau sa te conving de contrariu insa imi sustin si eu punctul de vedere.Toate in univers exista prin voia lui binecuvantat fie numele SAU.

Daca as fi cum spui te-as face sectant. Dar nu sunt!

Am un prieten condamnat la 31 de ani de puscarie si nu si-a pierdut speranta. De ce crezi ca in iminile oamenilor sunt sperante desarte. Crezi ca in toti este ce este in inima ta?

Eu ce am spus? Ca nu esxiata dincolo si dincoace. Am spus ca suntem dincolo, doar ca nu avem nivelul energetic necesar sa percepem tot. De ce ma tot faci sa traduc ce spun?

Nu te mai compara cu Dumnezeu. El are o cu totul alta perceptie. Si ti-am spus ca stiu care e scopul vietii mele. Si nu conteaza scopul meu pentru altii chiar deloc. Cat despre cum suntem creati, daca te consideri muritor asta e treaba ta! Inseamna ca esti muritor! De aceea nu vezi, pentru ca nu accepti sa deschizi ochii. Perceptia este obligatoriu sa fie relativa, aceasta este si sansa devenirii. Cine face regula dintr-o senzatie ramane blocat si nu mai creste. Bineinteles ca perceptia noastra - relativa - nu schimba nimic din exteriorul nostru, ci ne schimba doar pe noi. A doua zi vezi altfel lucrurile, dar ele sunt tot ca si ieri. Deci totul se intampla in noi! Asta este ceea ce numim noi relativ - lupta cu necunoscutul. Deci adevarul e acelasi si e constant, obiectiv si exterior noua, iar realitatea este ceea ce percepem noi. Realitatea este schimbatoare in functie de capacitatea noastra de intelegere. Pentru ca ceva nu ti se confirma a doua zi nu mai da vina pe adevar spunand ca e relativ, ci pe tine pentru ca ai perceput gresit.

Dumnezeu are nevoie de bine si rau pentru a se defini pe sine in fata creatiei sale. Si mai ales are nevoie de rau pentru a ne pune sa alegem! Daca vrea ca omul sa se desavarseasca prin sine cum crezi ca era posibil acest lucru daca exista doar o cale? Toti oamenii erau niste mici robotei teleghidati. Eu nu pun la indoiala planurile lui Dumnezeu si incerc sa imi joc rolul!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu sunt din lumea asta. Tu nu apartii lumii acesteia...

am vrut sa apartin si eu lumii asteia insa se pare ca standardele ei sunt prea sus pentru mine.Imi pare rau ca am fost refuzat de lumea aceasta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
am vrut sa apartin si eu lumii asteia insa se pare ca standardele ei sunt prea sus pentru mine.Imi pare rau ca am fost refuzat de lumea aceasta.

Nu ea te-a refuzat pe tine, tu ai refuzat-o pe aia. Nu ti s-a parut indeajuns de potrivita pentru tine si ai cautat altceva mai bun.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Daca as fi cum spui te-as face sectant. Dar nu sunt!

Am un prieten condamnat la 31 de ani de puscarie si nu si-a pierdut speranta. De ce crezi ca in iminile oamenilor sunt sperante desarte. Crezi ca in toti este ce este in inima ta?

Eu ce am spus? Ca nu esxiata dincolo si dincoace. Am spus ca suntem dincolo, doar ca nu avem nivelul energetic necesar sa percepem tot. De ce ma tot faci sa traduc ce spun?

Nu te mai compara cu Dumnezeu. El are o cu totul alta perceptie. Si ti-am spus ca stiu care e scopul vietii mele. Si nu conteaza scopul meu pentru altii chiar deloc. Cat despre cum suntem creati, daca te consideri muritor asta e treaba ta! Inseamna ca esti muritor! De aceea nu vezi, pentru ca nu accepti sa deschizi ochii. Perceptia este obligatoriu sa fie relativa, aceasta este si sansa devenirii. Cine face regula dintr-o senzatie ramane blocat si nu mai creste. Bineinteles ca perceptia noastra - relativa - nu schimba nimic din exteriorul nostru, ci ne schimba doar pe noi. A doua zi vezi altfel lucrurile, dar ele sunt tot ca si ieri. Deci totul se intampla in noi! Asta este ceea ce numim noi relativ - lupta cu necunoscutul. Deci adevarul e acelasi si e constant, obiectiv si exterior noua, iar realitatea este ceea ce percepem noi. Realitatea este schimbatoare in functie de capacitatea noastra de intelegere. Pentru ca ceva nu ti se confirma a doua zi nu mai da vina pe adevar spunand ca e relativ, ci pe tine pentru ca ai perceput gresit.

Dumnezeu are nevoie de bine si rau pentru a se defini pe sine in fata creatiei sale. Si mai ales are nevoie de rau pentru a ne pune sa alegem! Daca vrea ca omul sa se desavarseasca prin sine cum crezi ca era posibil acest lucru daca exista doar o cale? Toti oamenii erau niste mici robotei teleghidati. Eu nu pun la indoiala planurile lui Dumnezeu si incerc sa imi joc rolul!

Ghilimelele sunt o conventie care indica citarea cuiva.31 de ani de puscarie in lumea asta e mult.Daca din nefericire ai obosit sa tot traduci nu o mai face.Insa daca vrei sa fii inteles fa-te inteles nu presupune ca toti pot intelege ce transmiti tu.Deci mie imi interzici sa vorbesc ca si cum l-as cunoaste iar pe de alta parte tu spui<<dumnezeu are cu totul alta perceptie>>.Ai spus ca trebuie sa ucidem muritorul din noi.Si eu te am intrebat ce joc stupid e asta.Santem facuti in carne si ni se cere sa nu fim.Alt paradox specific mintilor prea elevate ca sa nu fiu mai dur.Acelasi lucru il afirm de la inceputul acestui forum.In functie de perspectiva noastra si etaloanele personale cream lumea pentru noi nefiind aplicabila decat in cazuri individuale.De ce ar avea nevoie sa se defineasca?Ca o scuza ca a pierdut friiele creatiei.Permite-mi sa ma indoiesc.Alta ipoteza hazardata ca sa nu spun imbecila pe care o imprumuti dintr-o alta sursa decat crestinismul desi te declari CRESTIN.

 

Nu ea te-a refuzat pe tine, tu ai refuzat-o pe aia. Nu ti s-a parut indeajuns de potrivita pentru tine si ai cautat altceva mai bun.

Dupa mintea ta mult prea ratonala as fi banuit ceva in domeniul finante banci.Se pare ca nici cu psihologia nu stai rau.Sau cu Psihiatria?Caa le cam incurc fiind prea des clientul amandurora. :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×