Sari la conținut
Forum Roportal
ioanide

Contraste

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Ai spus!!!!!!PRIVESTE-N jurul tau.Deci folosind propiile noastre organe de perceptie.Bine spus si cu asta ai atins esenta a ceea ce am spus eu!Ca sa decizi ce este frumos sau urat trebuie sa folosesti un reper sau etalon care este deja in sufletul tau.Cu stima!!

 

 

 

Pai cum vrei tu sa deosebesti frumosul fara ochi? sunetul fara ureche?........

 

Nu trebuie sa decizi, ci trebuie sa deosebesti frumosul de urat, caci daca spui decizi atunci si uratul ar fi un oarecare frumos, pe care l-ai decis ca-i.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Se vede ca ai fost rasplatit !Ai un fel de autosuficienta ca si cei carora nu le lipseste nimic.Daca e asa foarte bine!Si iti spun ca am gasit tocmai de aceea cu toate limitarile mele sustin ceea ce sustin fara a cauta prozeliti ci doar pentru a "striga" in lume caci drumul omenirii e asa de departe de drumul Celui ce ne-a creat si in special suntem dusi ca valurile de interesele mai marilor lumii fara speranta si liman .Oricum desi pare ca vreau sa ma disculp nu e asa.Iar IQ meu este submediu poate de aceea limitez sau dau impresia asta.Insa mintea ta poate incerca sa inteleaga si sa sintetizeze si celorlalti ce va afla.Cu stima!

 

Sunt multumit sa stiu asta si cu atat mai linistit .Si eu ma numar printre fericiti deoarece desi am trecut prin multe am avut pe cine ma sprijini si nu spun asta din habotnicie sau fanatism.Intotdeauna am simtit mangaierea Lui insa vreau sa ma opun celor care cred ca detin adevarul si le spun si altora sa stea linistiti fiindca sunt pe CALE!Eu stiu ca prin puterea mea nu pot ajunge la mantuire insa pin MILA SA sunt sigur!!!

Drumul omenirii e exact acolo unde trebuie! De ce te iei dupa aparente!? Te lasi prea mult zdrobit de contraste! Pentru unul care afirma ca nu este decat o cale si neaga dualitatea te pierzi prea mult in contraste. Deschide ochii mintii bine si vei vedea unde este omenirea! Cat despre limitari, m-am referit la cu totul altceva decat IQ! Dar te incapatanezi sa vezi in cuvintele mele doar gandurile tale.

Stai linistit, Creatorul tau e puternic, nu va fi invins! El a creat raul pentru a-si desavarsi creatia. E o 'cale' pe care putini o vor trece! Eu nu ma straduiesc sa trec aceasta cale, rostul meu e altul. Cat despre mintea mea stai linisti, nu incearca, ci a primit tot ceea ce e necesar scopului meu. Adevarul nu poate fi sintetizat!

 

Mintuirea e o teza a dualitatii! Cat despre Calea pe care crezi ca esti s-ar putea sa fie trufia! Ai grija ca ai construit in tine o carcera in care prizonier esti chiar tu!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Drumul omenirii e exact acolo unde trebuie! De ce te iei dupa aparente!? Te lasi prea mult zdrobit de contraste! Pentru unul care afirma ca nu este decat o cale si neaga dualitatea te pierzi prea mult in contraste. Deschide ochii mintii bine si vei vedea unde este omenirea! Cat despre limitari, m-am referit la cu totul altceva decat IQ! Dar te incapatanezi sa vezi in cuvintele mele doar gandurile tale.

Stai linistit, Creatorul tau e puternic, nu va fi invins! El a creat raul pentru a-si desavarsi creatia. E o 'cale' pe care putini o vor trece! Eu nu ma straduiesc sa trec aceasta cale, rostul meu e altul. Cat despre mintea mea stai linisti, nu incearca, ci a primit tot ceea ce e necesar scopului meu. Adevarul nu poate fi sintetizat!

 

Mintuirea e o teza a dualitatii! Cat despre Calea pe care crezi ca esti s-ar putea sa fie trufia! Ai grija ca ai construit in tine o carcera in care prizonier esti chiar tu!

Pace fericire si bunastare tuturor fiintelor!

Daca ma iei asa de tare inseamna ca ai autoritatea de care ma temeam.Vroiam sa subliniez ca toate creaturile din univer au aceeasi sursa si nu inventeaza din nou universul.Recunosc ca nu sunt atat de expert in a manui cuvintele si nici atat de avansat ca tine insa simt ca nici o fiinta nu poate fii fara energia care ne anima pe toti rai si buni din diferite puncte de vedere.Tot ai zis ca trebuia sa trec la filozofie topicul.Daca imi permiti cine stabileste ce e benefic si ce e malefic in univers ?

Cel care suporta efectul sau maestrul care acordeaza universul.Imi pare rau insa se pare ca desi esti mai tanar ai fost incercat mai tare decat mine.Poate pentru ca esti pregatit si eu nu?

Cine poate lupta cu creatorul sau?Inteleg aici ca esti un rsi?Atunci fi tu maestrul din lumea materiala care poate expune adevarurile revelate ca atatia altii pana acum.Cand suntem in noi nu putem intelege insa cand suntem luminati(desi intunecati este mai potrivit vezi intunericul sideral)ne vine mai usor sa percepem.Acum ne putem da cu parerea toti insa nu cine striga mai tare sau are mai multe argumente detine adevarul.Pacat ca nu esti mai explicit sau nu sunt eu destul de ager pentru a intelege.Daca te referi la cea de-a treia energie universala inseamna ca sunte,m pe aceeasi lungimede unda.Mantuirea se refera la liman din zbuciumul acesta unde suntem nelinistiti nepercepand decat vag prezenta Divina nu la mantuirea de pacat!Cred ca m-am aparat destul de tine ca doar nu esti shur'tughal! :flowers:

 

Se pare ca nu exista nimic. Doar credinta, ca exista si ca nu exista. Of of ...

Imi pare rau daca ti am lasat impresia ca nu cred ca exista ceva.Afirm ca exista insa trebuie descoperit ca o experienta personala nu in lacasuri sau asociatii care propovaduiesc cai si sabloane.Traieste,simte,stii.Daca crezi ceva din auzite esti naiv insa daca stii ceva nu mai poti fi clintit.Iar ca sa stii trebuie sa cauti personal eventual sa ratezi .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

:flowers:

Cred ca m-am aparat destul de tine ca doar nu esti shur'tughal! :tease:

si de ce trebuie sa te aperi de mine? 8) te-am intrebat doar daca tu consideri ca ar trebui mutat topicul 8)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

si de ce trebuie sa te aperi de mine? :flowers: te-am intrebat doar daca tu consideri ca ar trebui mutat topicul :tease:

A fost o gluma pe care si dragonul ar intelege-o!Si este o intrebare retorica.Ti-am spus inainte ce vreau.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pace fericire si bunastare tuturor fiintelor!

Daca ma iei asa de tare inseamna ca ai autoritatea de care ma temeam.Vroiam sa subliniez ca toate creaturile din univer au aceeasi sursa si nu inventeaza din nou universul.Recunosc ca nu sunt atat de expert in a manui cuvintele si nici atat de avansat ca tine insa simt ca nici o fiinta nu poate fii fara energia care ne anima pe toti rai si buni din diferite puncte de vedere.Tot ai zis ca trebuia sa trec la filozofie topicul.Daca imi permiti cine stabileste ce e benefic si ce e malefic in univers ?

Cel care suporta efectul sau maestrul care acordeaza universul.Imi pare rau insa se pare ca desi esti mai tanar ai fost incercat mai tare decat mine.Poate pentru ca esti pregatit si eu nu?

Cine poate lupta cu creatorul sau?Inteleg aici ca esti un rsi?Atunci fi tu maestrul din lumea materiala care poate expune adevarurile revelate ca atatia altii pana acum.Cand suntem in noi nu putem intelege insa cand suntem luminati(desi intunecati este mai potrivit vezi intunericul sideral)ne vine mai usor sa percepem.Acum ne putem da cu parerea toti insa nu cine striga mai tare sau are mai multe argumente detine adevarul.Pacat ca nu esti mai explicit sau nu sunt eu destul de ager pentru a intelege.Daca te referi la cea de-a treia energie universala inseamna ca sunte,m pe aceeasi lungimede unda.Mantuirea se refera la liman din zbuciumul acesta unde suntem nelinistiti nepercepand decat vag prezenta Divina nu la mantuirea de pacat!Cred ca m-am aparat destul de tine ca doar nu esti shur'tughal! :flowers:

Imi place ca rezisti! Ai personalitate si nu te lasi usor 'calcat'! Nu te teme decat de Creatorul tau. Stii mai multe decat crezi, doar ca nu te asculti. Incerci - poate fara sa vrei - sa reinventezi universul. Poate ca nimic nu e asa cum pare, dar e facut asa ca sa jucam dupa regulile astea. Nu crea altele. Si bine si rau au aceeasi sursa de viata, dar sunt facute sa se opuna. Doar Dumnezeu e singular. Restul se supun vointei sale creatoare.

Cat despre ceea ce sunt, sa iti intre bine incap ca nu sunt. Eu sunt doar un om pentru ceilalti. Nu am nevoie de mai mult. Nu mi s-a cerut sa fiu mai mult. Doar comunic, doar interactionez, doar cunosc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Acum desi as vrea sa mai pot fi asa artagos cum am fost inainte am inteles ca imi esti superior din majoritatea punctelor de vedere si nu o spun cu ironie ci cu resemnarea celui care este abandonat inainte de a i se inmina premiul care ar fi constat intr-o sperata mana de ajutor sa ma ridic deasupra conditiei de cautator si sa devin si eu un semicunoscator nu doar sa flecaresc.Multumesc ca nu ai dispretuit dorinta mea de a epata si ai ales calea cu adevarat superioara de a ajuta in loc de a ignora.Daca poti sa spui ceva mai multe simte-te liber sa o faci pe orice topic caci te voi urmari peste tot.Doar doar iti va scapa mai mult decat vrei sa spui.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum desi as vrea sa mai pot fi asa artagos cum am fost inainte am inteles ca imi esti superior din majoritatea punctelor de vedere si nu o spun cu ironie ci cu resemnarea celui care este abandonat inainte de a i se inmina premiul care ar fi constat intr-o sperata mana de ajutor sa ma ridic deasupra conditiei de cautator si sa devin si eu un semicunoscator nu doar sa flecaresc.Multumesc ca nu ai dispretuit dorinta mea de a epata si ai ales calea cu adevarat superioara de a ajuta in loc de a ignora.Daca poti sa spui ceva mai multe simte-te liber sa o faci pe orice topic caci te voi urmari peste tot.Doar doar iti va scapa mai mult decat vrei sa spui.

Nimeni nu e superior nimanui cand vorbim de oameni. Un geniu si un alienat mintal sunt la fel ca si un om obisnuit. Toti sunt egali. Doar legatura lor cu lumea asta difera. Nu am spus ca daca stiu ceva e adevarat ce stiu. Ar fi pacat sa fie asa, ar fi pacat ca adevarul sa fie asa de mic, asa de usor de atins. Cat despre abandonat, se pare ca esti singurul vinovat de asta. Te resemnezi si te abandonezi. Tu esti prima ta speranta, nu eu, nu altul! Eu nu sunt un pastor, sunt un vanator. Asta nu inseamna ca sunt sangeros. Nu imi place sa distrug ce ating, desi se mai intampla.

Rolul contrastelor este de a genera lupte, conflicte. Rolul contrastelor este de a crea piedici pentru fiecare pas. O greutate in plus pentru fiecare bucurie!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nimeni nu e superior nimanui cand vorbim de oameni. Un geniu si un alienat mintal sunt la fel ca si un om obisnuit. Toti sunt egali. Doar legatura lor cu lumea asta difera. Nu am spus ca daca stiu ceva e adevarat ce stiu. Ar fi pacat sa fie asa, ar fi pacat ca adevarul sa fie asa de mic, asa de usor de atins. Cat despre abandonat, se pare ca esti singurul vinovat de asta. Te resemnezi si te abandonezi. Tu esti prima ta speranta, nu eu, nu altul! Eu nu sunt un pastor, sunt un vanator. Asta nu inseamna ca sunt sangeros. Nu imi place sa distrug ce ating, desi se mai intampla.

Rolul contrastelor este de a genera lupte, conflicte. Rolul contrastelor este de a crea piedici pentru fiecare pas. O greutate in plus pentru fiecare bucurie!

Detest sa te contrazic insa sunt egali ca si asezarea organelor intr-o mai mica sau mai mare masura.In ce priveste alte lucruri si obiceiuri priveste in jur si observa.Oameni pleaca si vin fara rost si fara sens totusi fiecare se agata de viata asta cu disperarea celui ce nu are alternativa.Isi propun obiective cat mai indepartate de parca ar putea sa-si prelungeasca existenta pana la punctul scadent(vezi expresii de genul sa i-mi vad copilul mare,apoi nepotul crescand etc).Venind si spunand lucruri asteptate de multi le adancesti si mai mult speranta ca poate asta stie ceva.Si te somez sa spui realmente ce stii altfel nu faci decat sa imprastii sperante desarte.Ca exercitiu fiecare poate vedea o parte sau alta a realitatii(te citez)depinzind unghiul insa realitatea din pacate nu se schimba in functie de ce vrem noi deoarece daca ar fi dupa noi demult ar fi morti to toti dusmanii si neagreatii nostri(suntem intransigenti cu altii dar foarte blanzi cu noi).Tocmai asta face ca aceasta cale a crestinismului sa fie doar o speranta fara acoperire reala.Multi crestini vestesc in termeni categorici o judecata dreapta care v-a urma unei vieti nedrepte si va avea ca si consecinta o pedeapsa excesiva(vesnicia).Daca si spun daca ai avut experiente paranormale (impartite pe trepte de dificultate) ca in unele jocuri(aviz impatimitilor)cred ca ar fi bine sa dezvalui tot .Chiar daca ar fi sa mori ar ramane dupa tine marturia si poate ca mai multi ar putea evita antagonismele.Contrastele nu sunt antagonisme ci doar diferente de optica.Ajuta-ne sa intelegem ce stii si ce ai facut nu cu hartii si lucruri desuete care pot da impresia de anormal nu de paranormal.I-ti faci un rau si tie si celor ce se ocupa de domeniul para spunand aberatii si nesustinindu-le.Si vorbesti frumos insa pare ca apartii taberei Marius Dan&comp.Tipi deosebit de inteligenti cu un simt critic deosebit insa cu inima impietrita si fara iubire.De altfel o ecuatie spirituala spune ca minte multa+inima fara iubire=flecareala fara suport.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Imi pare rau daca ti am lasat impresia ca nu cred ca exista ceva.Afirm ca exista insa trebuie descoperit ca o experienta personala nu in lacasuri sau asociatii care propovaduiesc cai si sabloane.Traieste,simte,stii.Daca crezi ceva din auzite esti naiv insa daca stii ceva nu mai poti fi clintit.Iar ca sa stii trebuie sa cauti personal eventual sa ratezi .

 

traiesc, simt, stiu-insa prea putin. si ce am descoperit nu am facut-o in lacasuri sau asociatii. am descoperit prin framantari, trairi, cautand sa inteleg. si daca am fost ajutata, tot mana Divinului a fost.

nu am inteles faza cu 'Iar ca sa stii trebuie sa cauti personal eventual sa ratezi'. nu consider ca aici vorbim de ceva material cum ar fi un premiu, ca sa stiu ce am ratat.

pentru mine un singur lucru e clar. adevarul este unul singur. chiar daca in functie de optica celui care il vede, are o alta culoare. asta nu-l schimba cu nimic. si il vom afla atunci cand vom fi cu adevarat pregatiti pentru asta, cand vom stii sa-l ascultam.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×