Sari la conținut
Forum Roportal
ioanide

Contraste

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Eu cred ca din tema contraste s-a ales doar contrastul thunami--ioanide .Pana la urma asa este ai dreptate.A ma incapatana in ceea ce stiu nu ajuta la nimic .Cu parere de rau recunosc ca nu pot purta un dialog civilizat si propun excluderea mea de pe forumul roportal.Supun la vot...Thunami cum votezi?Alb sau negru?

Daca vrei sa te retragi nu trebuie sa ne rogi... Daca vrei sa ramai esti binevenit.

Contrastul dintre noi a devenit decadent. De aceea m-am oprit in a interactiona cu tine... Nu-ti impartasesc ideile si nu tin neaparat sa le impartasesti pe ale mele.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Iti multumesc pentru compliment.Am crezut ca este o joaca,dar am scis aceste lucruri vazand dialogurile tale "aprinse" cu thunami.Si am vrust sa fac o analiza a ceea ce ai spus tu.

Nu e nevoie sa scrii in orice propozitie "am glumit",am inteles acest lucru,ai dreptate ...ar trebui sa fiu mai destins :offtopic: .

Dar de asemenea ar trebui sa intelegi si punctul de vedere al lui thunami(cu toate ca pareti a avea pareri diferite,dar totui in unele lucrusi sunteti de acord).

Exista prea multa minciuna in jurul nostru.Eu sunt obisnuit sa nu mai tolerez minciuna oricat de nevinovata ar fi sau ar parea ca este.Pentru ca unii afirma cu emfaza lucruri care contravin principiilor si nu pot aduce argumente nu pot fi mai conciliant.

 

Daca vrei sa te retragi nu trebuie sa ne rogi... Daca vrei sa ramai esti binevenit.

Contrastul dintre noi a devenit decadent. De aceea m-am oprit in a interactiona cu tine... Nu-ti impartasesc ideile si nu tin neaparat sa le impartasesti pe ale mele.

Din pacate e prea tarziu.Acest roportal creaza dependenta si ar trebui mentionat la intrare pe undeva.Asa cum am mai scris nu caut sa imi impun punctul de vedere insa speram sa te pot determina sa faci mai multe dezvaluiri.Daca mandria ta personala spune asta e bine insa ca si cei pe care ii acuzai(MISA in speta)faci amestecuri explozive de aici lipsa de intelegere si/sau incredere.Oricum real nu mi-as cere voie asa cum nu mi-am cerut voie nici la inscriere.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
:o: imi place ce faceti tu si thunami.e mai tare ca in K1.dar va rog exprimati-va mai simplu.e mult de citit si complicat de inteles. amindoi sunteti destepti si faceti lucrurile sa fie foarte dificile.n-ar fi mai usor sa va spuneti "bai,ma enervezi cu ideile tale"? :good:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu stiu daca voi vedea pareri aici insa tin sa imi exprim indoiala in povesti care se bazeaza pe dualitati sau antagonisme.In lumea crestina totul se bazeaza pe antagonism parca lumea intreaga sta mereu sa se prabuseasca de acolo si strigatele disperate ale panicarzilor.Nu exista bine si rau ,frumos urat etc.

 

pot sa fac o mica, mica precizare?

merci !

deci, nu lumea crestina se bazeaza pe antagonism, ci lumea noastra in general.

lumea , pamantul, universul, sunt tributare unui antagonism cosmogonic: plus si minus, bine si rau, noapte si zi, nastere si moarte, s.m.d , cred ca pot sa ma opresc aici cu exemplificarea !

 

Totul in aceasta lume reflecta doar o metoda relativa de exprimare(viziune proprie) si rezolva plauzibil si ineptiile privind credinte ,ritualuri .

 

pai nu spunea bietul Einstein...ca totul este relativ?

si apoi ,cum ai vrea sa privesc eu lumea? prin ochii cui? ...ai tai? ...al vecinului de la etajul 4?

hmm, pai ii multumesc Lui in fiecare zi, ca pot privi cu propri-mi ochi ! ...si pot discerne cu propria mea ratiune, buna, sau rea.

 

Nu exista dualitate (nici trinitate ori din cine ar fi formata)aici in lumea aceasta decat unitate.Inclusiv ateii care sunt acuzati ca sunt inafara ringului si dau cu pietre in cei ce cred nu pot fi inclusi in alta clasa specie sau subspecie.Si ei CRED ca nu exista nimic!!!Deci cred!!!

:good: ...despre care unitate vorbesti? a oamenilor? sau a P.C -ului?

sincer nu inteleg, textul este putin ambiguu, ca sa ma exprim elegant!

Editat de raulmaniac

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
:doh: imi place ce faceti tu si thunami.e mai tare ca in K1.dar va rog exprimati-va mai simplu.e mult de citit si complicat de inteles. amindoi sunteti destepti si faceti lucrurile sa fie foarte dificile.n-ar fi mai usor sa va spuneti "bai,ma enervezi cu ideile tale"? :yes:

Ar fi fost.Insa era diferenta de optica de aici contrastul.Ceea ce voiam sa subliniez era faptul ca folosind mijloace personale de perceptie tindem sa impunem celorlalti ideile sau actiunile noastre.

 

pot sa fac o mica, mica precizare?

merci !

deci, nu lumea crestina se bazeaza pe antagonism, ci lumea noastra in general.

lumea , pamantul, universul, sunt tributare unui antagonism cosmogonic: plus si minus, bine si rau, noapte si zi, nastere si moarte, s.m.d , cred ca pot sa ma opresc aici cu exemplificarea !

 

Nu exista antagonisme decat in mintea noastra limitata de orizontul fiecaruia.TOATE se supun unui plan Divin.Se supun nu se sustrag nici nu lupta unul impotriva altuia sau altora.

Unitatea se refera la ceea ce a creat acest univers si scopul.PC-ul are o unitate insa uninatea ,mai multe componente.Asa si universul.Si cand vrei sa faci pe naivul nu iti reuseste.Vrand nevrand esti foarte aproape de adevar.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu exista antagonisme decat in mintea noastra limitata de orizontul fiecaruia.TOATE se supun unui plan Divin.Se supun nu se sustrag nici nu lupta unul impotriva altuia sau altora.

Unitatea se refera la ceea ce a creat acest univers si scopul.PC-ul are o unitate insa uninatea ,mai multe componente.Asa si universul.Si cand vrei sa faci pe naivul nu iti reuseste.Vrand nevrand esti foarte aproape de adevar.

 

ioanide, tin sa te contrazic ! stiu ca nu te mai suprinde! :doh:

pai antagonismele nu sunt doar in mintea noastra, le regasim si in fizica, chimie, etc.

materie- antimaterie. nu este doar un concept, dar nu este nici un plan divin. exista pur si simplu dintotdeauna...a fost acolo, doar noi nu am stiut de existenta lor.

acum mai bine de zece ani, daca i-ai fi spus unui fizician despre existenta in univers a particulelor de "neutrino" ti-ar fi spus ca...esti dus, insa astazi ea este demonstrata si argumentata stiintific.

:yes:

nu mai treci pe la religie? doar nu te-ai suparat pe noi? ...a, nu era sarcasm, gluma, sau mai stiu eu ce?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ioanide, tin sa te contrazic ! stiu ca nu te mai suprinde! :doh:

pai antagonismele nu sunt doar in mintea noastra, le regasim si in fizica, chimie, etc.

materie- antimaterie. nu este doar un concept, dar nu este nici un plan divin. exista pur si simplu dintotdeauna...a fost acolo, doar noi nu am stiut de existenta lor.

acum mai bine de zece ani, daca i-ai fi spus unui fizician despre existenta in univers a particulelor de "neutrino" ti-ar fi spus ca...esti dus, insa astazi ea este demonstrata si argumentata stiintific.

:yes:

nu mai treci pe la religie? doar nu te-ai suparat pe noi? ...a, nu era sarcasm, gluma, sau mai stiu eu ce?

Vorbesti de incarcaturi energetice daca te referi la fizica insa SURSA din care se incarca este una singura si o cunosti si tu.Nu cred ca ceea ce vor descoperi vreodata oamenii va egala vreodata ceea ce este deja depozitat in akasha .Tot ce a fost si va fi este deja prezent aici si acum insa accesul nostru este impiedicat de iluzia care ne invaluie de cand suntem constienti pana nu mai suntem deloc.Si nu ma pot supara pe prieteni desi sunt facut de cele mai multe ori una cu pamantul nu numai la religie ci si in general.Poti sa te inscrii in clubul Dan Marius.Esti mai mic si nu folosesti asa bine "verbul" insa promiti sa devii un moderator la fel de bunca si el!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
.Poti sa te inscrii in clubul Dan Marius.Esti mai mic si nu folosesti asa bine "verbul" insa promiti sa devii un moderator la fel de bunca si el!

:flowers:

Ioanide, nu mi-am propus sa intru in clubul lui Dan, nici nu stiu daca exista...insa ii respect rationamentul, iar sentimentul meu este ca este mai "valoros" decat multi alti crestini !

merci de compliment, si iti promit sa folosesc mai bine "verbul"! :good:

pa!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
:crazy:

Ioanide, nu mi-am propus sa intru in clubul lui Dan, nici nu stiu daca exista...insa ii respect rationamentul, iar sentimentul meu este ca este mai "valoros" decat multi alti crestini !

merci de compliment, si iti promit sa folosesc mai bine "verbul"! :crazy:

pa!

Ca sa il compari cu crestinii iti trebuie alt etalon.El se opune din principiu oricaror vise sau visari.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×