Sari la conținut
Forum Roportal
ioanide

Contraste

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Nu stiu daca voi vedea pareri aici insa tin sa imi exprim indoiala in povesti care se bazeaza pe dualitati sau antagonisme.In lumea crestina totul se bazeaza pe antagonism parca lumea intreaga sta mereu sa se prabuseasca de acolo si strigatele disperate ale panicarzilor.Nu exista bine si rau ,frumos urat etc.Totul in aceasta lume reflecta doar o metoda relativa de exprimare(viziune proprie) si rezolva plauzibil si ineptiile privind credinte ,ritualuri .Nu exista dualitate (nici trinitate ori din cine ar fi formata)aici in lumea aceasta decat unitate.Inclusiv ateii care sunt acuzati ca sunt inafara ringului si dau cu pietre in cei ce cred nu pot fi inclusi in alta clasa specie sau subspecie.Si ei CRED ca nu exista nimic!!!Deci cred!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu stiu daca voi vedea pareri aici insa tin sa imi exprim indoiala in povesti care se bazeaza pe dualitati sau antagonisme.In lumea crestina totul se bazeaza pe antagonism parca lumea intreaga sta mereu sa se prabuseasca de acolo si strigatele disperate ale panicarzilor.Nu exista bine si rau ,frumos urat etc.Totul in aceasta lume reflecta doar o metoda relativa de exprimare(viziune proprie) si rezolva plauzibil si ineptiile privind credinte ,ritualuri .Nu exista dualitate (nici trinitate ori din cine ar fi formata)aici in lumea aceasta decat unitate.Inclusiv ateii care sunt acuzati ca sunt inafara ringului si dau cu pietre in cei ce cred nu pot fi inclusi in alta clasa specie sau subspecie.Si ei CRED ca nu exista nimic!!!Deci cred!!!

Ai gasit o modalitate interesanta de a spune nimic! Oricum apreciez efortul! Nu spun ca nu ai dreptate, dar publicul asteapta argumente! Oricum castiga cel care moare ultimul! :tease: :o::o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ai gasit o modalitate interesanta de a spune nimic! Oricum apreciez efortul! Nu spun ca nu ai dreptate, dar publicul asteapta argumente! Oricum castiga cel care moare ultimul! :tease: :o::o:

Nu am scris acest topic pentru ca as avea chef de polemici mai ales cu vreun membru al forumului ci doar voiam sa vad daca am probleme psihice( numai eu nemaifiind impartasite de nimeni) sau am curaj sa gandesc.In ce priveste acuza ca nu spun nimic NOU e adevarat dar atata timp cat MAYA acopera totul e normal sa ma simt indrituit sa protestez impotriva acelor proxenexi religiosi care vand Divinitatea la bucata pentru uzul lor personal.Cu scuzele de rigoare multumesc ca m-ai bagat....in seama!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu am scris acest topic pentru ca as avea chef de polemici mai ales cu vreun membru al forumului ci doar voiam sa vad daca am probleme psihice( numai eu nemaifiind impartasite de nimeni) sau am curaj sa gandesc.In ce priveste acuza ca nu spun nimic NOU e adevarat dar atata timp cat MAYA acopera totul e normal sa ma simt indrituit sa protestez impotriva acelor proxenexi religiosi care vand Divinitatea la bucata pentru uzul lor personal.Cu scuzele de rigoare multumesc ca m-ai bagat....in seama!

Stai linistit, nu am vrut sa imi bat joc. Am vrut sa te provoc la dialog. Ai tot dreptul sa gandesti si sa iti exprimi opiniile. Poate ca acest topic se potrivea mai bine ca tematica la "Filisofie"

Poate ca experienta ta de viata te indreptateste sa gandesti asa! Experienta mea de viata nu imi permite sa fiu de acord cu ideile tale.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Totusi se pare ca asta ai facut.In ce priveste incadrarea ai dreptate insa daca te uiti vezi ca sunt membru foarte recent si neINITIAT.Oricum daca tot e purtata in particular discutia as dori sa afirm ca cei ce se bazeaza pe cele auzite ,citite , indoctrinate dintr-o singura sursa sunt cumva limitati overclocking deoarece fiecare religie sau forma de organizare include limitarile ei.Anyway multumesc pentru faptul ca ai fost atat de atenta si acum daca stau sa ma gandesc cred ca raspunsurile tale au fost un fel de bun venit.Iar daca nu am incadrat bine topicul pot oare sa il mut/sterg?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca mai degraba s-ar incadra la capitolul "religie". daca nu inteleg gresit, mai degraba de asta e vorba.

Cei care vand Divinitatea la bucata in interes personal, pot fi ocoliti. Si nu toti oamenii se indoctrineaza cu ceea ce citesc, aud e.t.c. Eu una m-am nascut cu credinta in suflet si cu ea voi muri si se bazeaza pe ceea ce simt si traiesc, nu pe ce am citit (caci nu prea am citit) si pe auzite, dar se pare ca am cunoscut doar persoanele care m-au putut ajuta cu adevarat, fara a ma indoctrina.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Singur spui ca nu ai citit asta iti lasa libera mintea sa se joace cu ideile deci sa simta normal fara tot felul de zorzoane.In ce priveste ceea ce spui ca nu toti vand Divinitatea la bucata te inseli atata timp cat nimeni dintre cei care se numesc slujitori sau practicanti activi ai vreunei religii nu cunosc Divinitatea decat din elucubratiileunor sarlatani ,unii de buna credinta insa toti vorbesc din auzite.Nici unul nu face decat supozitii si presupuneri in functie de ceea ce simte.Nu considera ca este o corectie ci doar un punct de vedere.In plus <<cine stie nu vorbeste iar cine vorbeste nu stie>>

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Singur spui ca nu ai citit asta iti lasa libera mintea sa se joace cu ideile deci sa simta normal fara tot felul de zorzoane.In ce priveste ceea ce spui ca nu toti vand Divinitatea la bucata te inseli atata timp cat nimeni dintre cei care se numesc slujitori sau practicanti activi ai vreunei religii nu cunosc Divinitatea decat din elucubratiileunor sarlatani ,unii de buna credinta insa toti vorbesc din auzite.Nici unul nu face decat supozitii si presupuneri in functie de ceea ce simte.Nu considera ca este o corectie ci doar un punct de vedere.In plus <<cine stie nu vorbeste iar cine vorbeste nu stie>>

 

Eu sunt o norocoasa. Am intalnit oameni care mi-au vorbit din suflet despre ceea ce stiu si pentru ca ei au gasit calea cea dreapta. Si m-au ajutat foarte mult, dar numai atunci cand am fost pregatita pentru a intelege astfel de lucruri. Oricum, aceste cai ti se deschid cu adevarat doar cand esti pregatit pentru ele. Si te asigur ca exista oameni care cunosc Divinitatea. Iar acest gen de oameni nu fac nici supozitii, nici presupuneri. Si vorbesc foarte putin, atat cat sa te indrume. Dar Calea si-o alege fiecare.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×