Sari la conținut
Forum Roportal
chihlimbar

Nu ma regasesc in lumea de azi

Postări Recomandate

hmmmm....tu imi pari ca unul care s-a trezit si isi da seama ca traieste in matrix. totul ti se pare fals, nedemn de atentia ta. cauti "realitatea". problema ta este ca gandesti un pic mai mult decat ti-e bine. toti am fi mult mai fericiti cu o anumita doza de prostie in noi :o: . sa nu crezi ca ma iau de tine... n-am motive.tu spui ca de unul singur te descurci bine si problemele incep cand interactionezi cu altii..cel putin asta am inteles eu. pai bine...trebuie sa fie ceva pe lumea asta care sa-ti mai provoace placere, oare nu te poti dedica singur unei activitati? lumea este plina de frumusete... oamenii sunt frumosi ...incearca sa studiezi lumea mai bine. tu vezi-ti de treaba ta si o sa vezi ca o sa vina oamenii la tine. atat timp cat nu stai inchis in casa nu ai cum sa nu ineractionezi cu oameni, si implicit sa starnesti interesul cuiva. poate o sa te intereseze mai mult lumea atunci cand ea se intereseaza de tine. chiar faptul ca tu ai scris pe forum si lumea ti-a raspuns trebuie sa-ti dea de gandit. lumea nu este rece si inutila si nici tu nu cred ca esti asa. nu pot sa cred ca nu te misca nimic din ceea ce te inconjoara. nu dispera, traieste-ti viata. sa stii ca nici eu nu sunt cea mai fericita persoana din lume dar in ciuda loviturilor tot mai am dorinta de a trai de a spera si lupta pentru ceva mai bun. chiar tu ai zis ca exista oameni cu care te intelegi...vezi? exista speranta....hmmm..mi-au obosit neronasii :o: ii mai las si pe altii sa-si dea cu parerea. numai bine :tease:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Salut.

Am urmatoarea problema si nu stiu deloc cum s-o scot la capat: nu ma regasesc catusi de putin in lumea in mijlocul careia traiesc. Adica toate lucrurile dupa care alearga persoane din jurul meu - cum ar fi bani, telefoane mobile, masini, sex, distractie, cluburi, prestigiu social, diplome, etc. - ma lasa complet rece.

Nu sunt nici de moda veche, nici mai in varsta: am aproape 21 de ani. Cel mult s-ar putea spune despre mine ca am o puternica nevoie de-a gasi frumosul in viata. Dar oricat de mult m-as chinui, uneori ma simt complet strain de tot ce vad: toate reclamele colorate care te asalteaza peste tot, tot tam-tam-ul care se face la un amarat de meci de fotbal, toate articolele despre vedete care apar prin reviste si tipele semi-dezbracate pe care le dau toata ziua la televizor - in toate aceste lucruri nu reusesc sa gasesc nimic frumos. Sunt atragatoare, da. Dar frumoase nu.

Nu gasesc nimic placut nici in cunoasterea academica de azi, imbacsita de teorii peste teorii, care mai de care mai abstracte. Nici pentru economia transformata intr-o competitie fara sens sau pentru vesnicul circ din politica nu pot sa am un interes real.

Ma simt inchis ca intr-o cochilie si as vrea mereu sa ies si sa vorbesc cu ceilalti despre lucruri cu adevarat omenesti, din orice domeniu, numai sa le gasesc un sens. Dar nu reusesc, lumea nu mai e interesata de asa ceva, mai toti prefera sa ia lucrurile asa cum sunt iar sensul nu mai conteaza.

Ce ma sfatuiti sa fac?

 

 

Stii, pe parcursul a mai multor ani, omenirea s-a schimbat enorm de mult, precum se schimba omul cand incepe a inbatrini. Da, din pacate realitatea care este acum nu mai poate fi schimbata, asta a fost alegerea omului, sa stii ca de la bun inceput omul a avut de ales, binele sau raul , in fine a ales raul, mincand cu curiozitate marul. Domnul ne-a pedepsit prin moarte, suntem muritorii care purtam in noi binele si raul, sadite inca de la bun inceput, totul depinde acum de noi, de alegerea pe care o vom face.

 

Tie nu-ti ramine sa faci acelasi lucru, sa alegi. daca nu vezi nimic frumos in ceea ce-ai spus mai sus, atunci cauta pina ce vei gasi fericirea, nu musca si tu din marul diavolului. Sa stii ca sunt multe lucruri minunate pe acest pamint, insa trebuie depusa munca pentru a le obtine si pentru a le vedea,

 

Deschide-ti ochii sufletului si vei vedea Paradisul.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Salut.

Am urmatoarea problema si nu stiu deloc cum s-o scot la capat: nu ma regasesc catusi de putin in lumea in mijlocul careia traiesc. Adica toate lucrurile dupa care alearga persoane din jurul meu - cum ar fi bani, telefoane mobile, masini, sex, distractie, cluburi, prestigiu social, diplome, etc. - ma lasa complet rece.

Nu sunt nici de moda veche, nici mai in varsta: am aproape 21 de ani. Cel mult s-ar putea spune despre mine ca am o puternica nevoie de-a gasi frumosul in viata. Dar oricat de mult m-as chinui, uneori ma simt complet strain de tot ce vad: toate reclamele colorate care te asalteaza peste tot, tot tam-tam-ul care se face la un amarat de meci de fotbal, toate articolele despre vedete care apar prin reviste si tipele semi-dezbracate pe care le dau toata ziua la televizor - in toate aceste lucruri nu reusesc sa gasesc nimic frumos. Sunt atragatoare, da. Dar frumoase nu.

Nu gasesc nimic placut nici in cunoasterea academica de azi, imbacsita de teorii peste teorii, care mai de care mai abstracte. Nici pentru economia transformata intr-o competitie fara sens sau pentru vesnicul circ din politica nu pot sa am un interes real.

Ma simt inchis ca intr-o cochilie si as vrea mereu sa ies si sa vorbesc cu ceilalti despre lucruri cu adevarat omenesti, din orice domeniu, numai sa le gasesc un sens. Dar nu reusesc, lumea nu mai e interesata de asa ceva, mai toti prefera sa ia lucrurile asa cum sunt iar sensul nu mai conteaza.

Ce ma sfatuiti sa fac?

 

Eu zic ca fiecare dintre noi reprezinta o "entitate" care nu se poate integra mereu si total in societate ... Permanent facem un compromis in incercarea de a ne adapta si a ii adapta pe ceilalati la persoana noatra , involuntar , de neinteles , repetabil .

 

Unii simt nevoie de a fi "incompresibili ";ideea ar fi: nu sa ne regasim in lumea exterioara ci sa incercam sa ne adaptam ei si sa lasam unele persoane sa patrunda in universul nostru, fara teama ca echilibrul ne-ar putea si distrus .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In ciuda faptului ca simti ca nu te regasesti in lumea de azi,nu inseamna ca in aceasta lume nu exista si lucruri frumoase,si oameni valorosi....tine foarte mult de fiecare cum vede problema....faptul ca sunt lucruri care nu te incanta si altele care te scarbesc nu fac decat sa iti aceentueze tristetea si golul....

In orice exista o parte plina a paharului,in orice lucru,cat de mic este el,exista candoare,puritate,frumusete...daca si vrei sa privesti din acest unghi....

Oamenii si viata sunt asa cum sunt,am convingerea ca pe fiecare dintre noi il scarbeste cate ceva , dar ce-am face daca ne-am lasa toti prinsi in aceste nemultumiri?

Viata e frumoasa si merita traita(sunt convinsa ca auzi aceasta placa de multe ori,insa sunt si mai convinsa ca e relevanta)...

Erau momente,zile in care nici eu nu ma regaseam si imi doream cu ardoare sa dispar,dar pentru ce as fi facut-o cand Dumnezeu a vrut ca eu sa fiu aici,sa imi implinesc destinul,sa ma bucur de viata,de soare si ,de ce nu,de oameni...

Editat de andruta1985

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

flori de camp:

dar ce ar fi sa ne spuna ce gen de carti citeste, ii plac.

Ce gen de carti... in general imi plac miturile, istoriile despre personalitati impunatoare, romanele care urmaresc evolutia biografica a unor persoane, sau care pun in evidenta contraste puternice intre oameni.

 

Varuna:

Cat despre sfatul cu psihologul... ce poate face el decat sa te "ajute" sa te adaptezi, sa te "dai pe brazda", cand de fapt problema nu e la tine? [...] Sa te faca sa te accepti asa cum esti? Nu mi se pare ca ai nici problema asta, dimpotriva...

Nu stiu ce sa zic... chiar daca problema nu e la mine, nu pot sa ma inchid intr-o cutie si sa nu ma mai intereseze de altii. Am nevoie sa inteleg de ce ei sunt asa iar eu nu pot fi la fel. Macar pentru a gasi un echilibru intre mine si lume.

 

seraphimovic:

nu pot sa cred ca nu te misca nimic din ceea ce te inconjoara. nu dispera, traieste-ti viata. sa stii ca nici eu nu sunt cea mai fericita persoana din lume dar in ciuda loviturilor tot mai am dorinta de a trai de a spera si lupta pentru ceva mai bun.

Problema nu e ca nu ma misca nimic, ci ca acele lucruri care ma misca sunt foarte rare in societatea de azi. Cu alte timpuri, cu Grecia antica de exemplu, ma simt mult mai inrudit. Si eu sper si lupt mereu pentru ceva mai bun, numai ca ceilalti in general nu vad "mai bun"-ul in lucrurile pe care le fac, pentru ei "mai bun" inseamna doar un "job" bine platit, o relatie fericita, eventual posibilitatea de-a emigra in vest. Poate aparent eu sunt cel pasiv, dar eu caut permanent sa schimb ceva la mine si la realitatea din jurul meu, numai ca de multe ori nu ma descurc pe cont propriu; poate ca n-am suficienta forta... nu stiu.

 

Anonim:

Sa stii ca sunt multe lucruri minunate pe acest pamint, insa trebuie depusa munca pentru a le obtine si pentru a le vedea,

Deschide-ti ochii sufletului si vei vedea Paradisul.

Tu vorbesti frumos, dar numai cu vorbe frumoase nu rezolvi lucrurile practice.

 

Lily Anne:

Unii simt nevoie de a fi "incompresibili ";ideea ar fi: nu sa ne regasim in lumea exterioara ci sa incercam sa ne adaptam ei si sa lasam unele persoane sa patrunda in universul nostru, fara teama ca echilibrul ne-ar putea si distrus .

Sa ne adaptam lumii nu-i un lucru rau, cu conditia de a nu face compromisuri in idealurile noastre. Nu vad nici un motiv pentru care as dori ceea ce altii vad ca "realizare in viata", daca asta nu corespunde idealurilor mele.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu zic sa nu persisti mult cu atitudinea asta. Incearca sa observi lumea si sa o cunosti,faptul ca sunt si altii care gandesc ca tine ar trebui sa iti dea curaj,apropie-te de oameni pana cand iti vei gasi anturajul potrivit.Si sa stii ca nu totul e fals si ieftin pe lume,trebuie doar sa vrei sa vezi ! Natura si animalele de ex. sunt adevarate,nu mint si nu inseala ! iesi si bucura-te de primavara,stai pe o banca si observa lumea,pe mine asta m-a salvat intotdeauna.Cat despre cunoastere,eu nu am cunoscut cuvantul plictiseala niciodata,sunt atatea domenii interesante,atatea preocupari pe care le poti avea...la varsta ta totul e posibil inca ! Iti doresc succes !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Intr-o oarecare masura pot sa spun ca ma aseman cu tine dar spre deosebire de tine se pare ca eu am gasit o motivatie pe care ulterior am transformat-o in viitoare meserie care sa ma atraga si fata de care sa nu am nici o retinere, eu de obicei sunt o fire retrasa careia nu ii place sa se dea in spectacol dar in aceasta activitate pe care ti-am spus ca am gasit-o nu mai am aceasta problema ba chiar spre surprinderea mea am descoperit ca acolo imi impun punctul de vedere si ma implic sau mai bine zis sunt in primul rand activa si multumita de mine. In ceea ce te priveste singurul sfat pe care pot sa ti-l dau este acela de a cauta o activitate care sa te atraga nu conteaza cat de bizara suna pt cei din jur important este sa iti placa tie si poti sa o gasesti analizandu-te pe tine. despre relatiile cu alte persoane gandeste-te ca nimeni nu este la fel si ca intotdeauna te vei simti diferit de cei din jur doar ca va trebui sa consideri acest lucru ceva firesc. Sper ca la un moment dat vei gasi ceea ce cauti. Bafta

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

andruta1985:

Oamenii si viata sunt asa cum sunt,am convingerea ca pe fiecare dintre noi il scarbeste cate ceva , dar ce-am face daca ne-am lasa toti prinsi in aceste nemultumiri?

Eu nu le vad atata ca pe niste nemultumiri, cat ca pe o diferenta in felul de viata. Chiar daca as realiza eu unele lucruri sau daca as avea mai multi prieteni care sa ma-nteleaga, societatea per ansamblu merge intr-o directie cu totul diferita. Si daca tendinta se mentine, deosebirile dintre mine si lume vor fi din ce in ce mai mari. De-asta incerc sa ajung la un fel de acord, fara a face compromisuri.

 

flori de camp:

Incearca ceva despre mentalitatile orientale..in special cele tibetane.

Mi-au placut intotdeauna religiile si ideile orientale, si mi-a placut sa citesc despre ele, dar niciodata nu m-au atras atat de mult cat sa imi fac o preocupare permanenta din asta. Ma simt mult mai legat de spiritualitatea europeana.

 

arielle:

Si sa stii ca nu totul e fals si ieftin pe lume,trebuie doar sa vrei sa vezi ! Natura si animalele de ex. sunt adevarate,nu mint si nu inseala ! iesi si bucura-te de primavara,stai pe o banca si observa lumea,pe mine asta m-a salvat intotdeauna.

Asta faceam mai mult in liceu si ma simteam destul de bine, eram foarte relaxat. Din pacate acum fac ce fac si nu-mi mai gasesc timpul asta. Poate in loc sa-mi pierd vremea cu internetul as putea sa mai merg prin parc din cand in cand. Dar nu stiu de ce, pentru lucrurile simple parca nu gasesc niciodata timp.

 

codruta20:

In ceea ce te priveste singurul sfat pe care pot sa ti-l dau este acela de a cauta o activitate care sa te atraga nu conteaza cat de bizara suna pt cei din jur important este sa iti placa tie si poti sa o gasesti analizandu-te pe tine.

Daca nu sunt prea indiscret, mi-ar placea sa-mi spui si ce activitate ai gasit care te-a atras atat de mult. Pe mine ma atrage cam orice lucru pe care il simt "omenesc" (am explicat inainte ce inteleg prin asta). Dar pana acum, n-am reusit sa ma implic pe termen lung in ceva care sa-mi placa cu adevarat. Poate oi fi eu mai "pretentios"... cine stie?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

cred ca trebuie sa incerci cam tot ce iti place. eu evoluez si prin faptul ca nu sunt de acord cu ceilalti. caut parerile altora uneori tocmai cu scopul de a nu fi de acord cu ele si de a-mi limpezi propriile pareri. vreau sa spun ca tu nu trebuie sa fii de acord cu lumea si nici ea cu tine. tu trebuie sa-ti gasesti identitatea si uneori asta vine din observarwea "defectelor" celorlalti. oamenii nu trebuie sa semene unii cu altii. implica-te in ceea ce iti place, si daca dupa aia nu te mai atrage...nu-i nimic. mergi mai departe. asta esti tu. nu trebuie sa te conformezi .. tu vrei sa fii de acord cu lumea in general. de ce? lasa-i pe ceilalti sa fie "prosti" si tu bucura-te de unicitatea ta. uneori ca sa mergem mai departe este necesara si o mica doza de aroganta, nu merge sa ne simtim inferiori tot timpul. eu cred ca pe masura ce citesti ce iti spun altii incepi sa-ti schimbi parerea despre tine ...ca de fapt problema ta nu este parerea despre lume ci parerea despre tine....... sa auzim de bine(eventual poti sa postezi la coltul vesel :tease: )

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×