Sari la conținut
Forum Roportal
chihlimbar

Nu ma regasesc in lumea de azi

Postări Recomandate

La fel ma simt si eu. Sunt perfect de acord cu tine. Nu e nimic de facut in acest "cerc barbar si fara sentiment" asa cum il denumea si Bacovia. Sa incerci sa te daruiesti acestor materialisti execrabili inseamna sa fii luat de fraier. Si nu se merita.

Iar daca vrei sa combati aceasta molima... nici asa nu e recomandat fiindca se va intoarce impotriva ta si singurul care va fi ranit vei fi tu. Cel mai indicat ar fi sa treci pe langa...

Nu cred ca poti trece pe langa, Mirada-Dicovici. Acesta-i cazul ideal, dar stim prea bine ca-i destul de greu sa ajungem acolo,nu-i asa?

Eu zic sa treceti prin centru , sa sfidati, sa suferiti, sa va caliti ... si de-abia apoi , data viitoare, o veti putea lua "pe langa", fara a va simti afectati.

 

Totusi este trist in lume

Floare-albastra, floare-albastra :crazy:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu zic sa va intalniti voi doi Chilimbar si Mirada, sa discutati despre cat de execrabila e lumea , sa faceti eventual o familie si sa asteptati moartea ca pe o binecuvantare!

Cu scuzele de rigoare, nu pot fi toleranta cu astfel de persoane......,....Si apoi intrebarea e tampita. Ce te astepti sa iti spuna lumea?" Sinucide-te?" "Invata s-o iubesti?"

Colonizarea pe Marte nu a inceput inca, asa ca nu va ramane decat primul sfat ca valabil. Daca gasiti altul, topicul o sa isi piarda din ......vitalitate :D

 

Stiti ce e mai hilar? Ca nici un sfat din lumea asta nu "trece" la astfel de persoane. E atat de usor sa sezi si sa faci pe victima si sa astepti sa iti planga "materialistii" de mila......... :crazy:

Editat de joannahart

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu cred ca poti trece pe langa, Mirada-Dicovici. Acesta-i cazul ideal, dar stim prea bine ca-i destul de greu sa ajungem acolo,nu-i asa?

Eu zic sa treceti prin centru , sa sfidati, sa suferiti, sa va caliti ... si de-abia apoi , data viitoare, o veti putea lua "pe langa", fara a va simti afectati.

 

Nu se merita sa suferi o viata-ntrega in felul acesta. Pentru cine, pentru ce, cand rasplata e sicriul ?! Oare nu vedeti ce cruda ironie ne spulbera asteptarile de-o viata ?! De ce sa suferi pentru acesti nenorociti ?! Consider ca orice sacrificiu e dea dreptul prostesc. Nu se merita nici macar sa le dai atentie.

 

Eu zic sa va intalniti voi doi Chilimbar si Mirada, sa discutati despre cat de execrabila e lumea , sa faceti eventual o familie si sa asteptati moartea ca pe o binecuvantare!

Cu scuzele de rigoare, nu pot fi toleranta cu astfel de persoane......,....Si apoi intrebarea e tampita. Ce te astepti sa iti spuna lumea?" Sinucide-te?" "Invata s-o iubesti?"

Colonizarea pe Marte nu a inceput inca, asa ca nu va ramane decat primul sfat ca valabil. Daca gasiti altul, topicul o sa isi piarda din ......vitalitate :D

 

Stiti ce e mai hilar? Ca nici un sfat din lumea asta nu "trece" la astfel de persoane. E atat de usor sa sezi si sa faci pe victima si sa astepti sa iti planga "materialistii" de mila......... :crazy:

 

Am atins cumva un punct sensibil ?! Daca te consideri ca facand parte din cercul lumii comun si avar si ti-am jignit viata de tabiet... atunci du-te si ia-ti pastilele, femeie ! Ofuscarea ta de ignara capitalista nepasatoare e de tot rahatul ! Ma pis pe mila ta ! De la oameni ca tine nu astept nimic. Macar de a-ti avea putina decenta sa stati in banca voastra burlesca.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu se merita sa suferi o viata-ntrega in felul acesta. Pentru cine, pentru ce, cand rasplata e sicriul ?! Oare nu vedeti ce cruda ironie ne spulbera asteptarile de-o viata ?! De ce sa suferi pentru acesti nenorociti ?! Consider ca orice sacrificiu e dea dreptul prostesc. Nu se merita nici macar sa le dai atentie.

Auci... de ce vorbesti atat de urat? Cred ca putem sa ne intelegem si fara jigniri. E mai elegant, you know? :crazy:

 

In alta ordine de idei, tu ce propui, daca nu merita sa suferi? Propui sa existe sinucideri in masa? Si-asa s-a inmultit numarul sinucigasilor.

Eu consider ca sacrificiile sunt necesare, Mirada. Pentru ca mai tarziu iti vor fi rasplatite. Iar acesti oameni despre care vorbesti tu vor avea plata lor. E incredibil de usor sa ne facem dreptate folosind pumnul sau o vorba urata, si mult mai greu sa credem ca vom fi pedepsiti de o forta divina, dupa faptele noastre.

 

Daca nu suferim, daca nu sacrificam nimic, daca nu facem compromisuri, atunci cum putem spera sa fim fericiti, sa avem totul? Nu vine nimic de la sine, iti spun eu.

 

Viata nu este doar un dar pe care-l poti oricand returna, e si o lupta neincetata - dar frumoasa.

Editat de andruta*

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Daca nu suferim, daca nu sacrificam nimic, daca nu facem compromisuri, atunci cum putem spera sa fim fericiti, sa avem totul? Nu vine nimic de la sine, iti spun eu.

 

Viata nu este doar un dar pe care-l poti oricand returna, e si o lupta neincetata - dar frumoasa.

Uite,d'asta zic eu ca femeile nu stiu ce inseamna filozofie ci doar o invata ajungand inevitabil sa faca filozofism.

Editat de SeqenenreTao

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Auci... de ce vorbesti atat de urat? Cred ca putem sa ne intelegem si fara jigniri. E mai elegant, you know? :crazy:

 

In alta ordine de idei, tu ce propui, daca nu merita sa suferi? Propui sa existe sinucideri in masa? Si-asa s-a inmultit numarul sinucigasilor.

Eu consider ca sacrificiile sunt necesare, Mirada. Pentru ca mai tarziu iti vor fi rasplatite. Iar acesti oameni despre care vorbesti tu vor avea plata lor. E incredibil de usor sa ne facem dreptate folosind pumnul sau o vorba urata, si mult mai greu sa credem ca vom fi pedepsiti de o forta divina, dupa faptele noastre.

 

Daca nu suferim, daca nu sacrificam nimic, daca nu facem compromisuri, atunci cum putem spera sa fim fericiti, sa avem totul? Nu vine nimic de la sine, iti spun eu.

 

Viata nu este doar un dar pe care-l poti oricand returna, e si o lupta neincetata - dar frumoasa.

 

A, eu jignesc ?! Eu nu fac tratative cu zdrente. Intotdeauna o spun pe sleau si dupa cum se merita. Niciodata nu am facut compromisuri. Cu ticalosi ca acestia nu ai cum sa discuti altfel fiindca te vor considera slab si isi vor bate joc de tine fara regret. Si nu cumva sa ai nesimtirea sa le deranjezi viata de cacat pentru ca altfel vei fi scuipat cu nonsalanta.

 

De data asta n-am facut trimiteri la sinucidere facand abstractie de tragismul vietii, dar nu consider suferinta ca fiind o solutie pentru o viata frumoasa. Ar trebui sa excelam in bucurie si nu in suferinta. Si cand vorbesc de bucurie nu ma refer la tabieturi, ci la inocenta degajata de splendorile artistice, de cultura, de peisaje mirifice, de trairi profunde melancolice sau extatice care divinizeaza.

 

De obicei cand vorbesc pe aceste topice ma adresez celor marginalizati fiindca le cunosc suferinta si sunt singurii care merita compasiune si respect. Ceilalti care au impresia ca duc o viata cool si nu dau doi bani pe cei din urma - sunt de tot rasul. Cu acestia nu ai ce discuta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

cum rahatul se inveleste cu o pojghita subtire de ciocolata, inchipuindu-se inghetata pe bat..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×