Sari la conținut
Forum Roportal
Black CAT

Care este mancarea romaneasca traditionala?

Postări Recomandate

CE spune-ti voi de asta?

Carofi copti(in cuptor ),cu unt si cu zeama de varza? :oca:

Cati a-ti gustat asa ceva?Va asigur ca e un deliciu...poti sa mananci pana ti se face rau... :-" Si e o mancare simpla taraneasca.F buna ! Si sanatoasa! :unsure:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

am stat si m-am gandit. daca si altii au asa ceva nu inseamna ca nu este original romanesc. nu-mi amintesc exact cum se chema dar este un proces prin care un popor imprumuta de la altul obiceiuri traditii limba etc. deci sa-ar putea ca nu noi sa fim cei care imprumuta ci de la noi sa-a copiat. dar asta n-am avea cum sa stim doar daca il intrebam pe burebista sau ceva de genu asta. si nu cred ca la timpul acela era la moda sa copii tipurile de mancare de la altii. exact de asta nu mai puteau dacii.

 

cel mia traditional cred ca este prazul crud cu usturoi pita si slanina afumata. nu cred ca altcineva decat ciobanul roman se mia incumeta sa manace asa ceva deoarece lasa un miros in gura mai ceva ca pasta de inti (la sensu rau)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

m-am incapatanat ani sa fac mici buni acasa ......se pare ca am reusit !!

 

Ce avem nevoie pentru a ne prepara singuri deliciosii mici

(reteta este pentru aproximatim 30 mici )

1 cag de carne tocata de vita

0,5 cag de carne de porc tocata

bicarbonat 10 gr

cimbru si delicat dupa gust

piper 5 grame

sare 5 grame ( un varf de cutit )

Se amesteca toate condimentele si se lasa la macerat in frigider 24 de ore .

Pofta buna !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu stiam ca micii se prepara cu carne tocata de oaie amestecata cu carne de vita sau porc! Si ca nu ii lipseste usturoiul si boiaua iute...

Dar fiecare cu reteta proprie!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ciorba de potroace e tot una cu ciorba de burta?

te contrazic Blacca CAT ciorba de potroace se mananca a doua zi dupa nunta e facuta din oase de porc si multe verdeturi.Am mancat acum cateva saptamani si e prea naspa nu tio recomand 8)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
te contrazic Blacca CAT ciorba de potroace se mananca a doua zi dupa nunta e facuta din oase de porc si multe verdeturi.Am mancat acum cateva saptamani si e prea naspa nu tio recomand 8)

[snapbacca]61709[/snapbacca]

Iar eu te contrazic pe tine...ciorba de potroace nu e cea din oase de porc...e cea care se preopara cu maruntaiele de la pui :pipote, gat, aripioare, picioare chiar ("ghiare") si nu se prepara neaparat dupa nunta...

Sau poate la voi in regiune e diferit...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

sincer nu are rost sa ne certam dar eu am fost acum cateva sapt la o nunta in jud tulcea si toata lumea la preparatul pe care lam descris ii ziceau ciorba de potroace si se face dupa nunta.asta am auzit asta am zis :">

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ma omor.. imi placc :De :De mancarea romaneasca traditionala.. :De pfoa cate am mancat si eu la o nunta.. chiar eram la chef cu muzica .. si ma servit cu de toate....iammmmmmmmm iamm deja mi foame iarasi :De

 

..paii. mancarea.. rt.. este.. sunca.. ardeiu.. ouale .. painea neagra.. pfoa ca mor :De nu mai zic ca deja la noaptea ma gandesc la ele 8) 8) :yawn:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×