Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Iti recomand sa citesti http://www.formula-as.ro/2008/804/medicina-naturii-44/totul-despre-colesterol-9065

 

In untdelemnul tau se gaseste si colesterol cum si grasimi saturate.

 

Nu imi este clar ce nu intelegi. Colesterolul se gaseste doar in produse de origine animala. Uleiul din sursa vegetala nu are colesterol. Untura din grasime de porc bineinteles ca are colesterol.

 

http://ro.wikipedia.org/wiki/Colesterol

 

Colesterolul (C27H46O) este un alcool organic, sterol, identificat în membrana celulară și în țesuturile organismului și transportat în sânge. Termenul provine din grecescul chole (bilă) și stereos (solis) plus sufixul „ol”, fiind identificat în calculii colesterolici în anul 1784. De regulă, el nu se absoarbe prin alimentație, ci se sintetizează în oragnismul animal.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Nu imi este clar ce nu intelegi. Colesterolul se gaseste doar in produse de origine animala. Uleiul din sursa vegetala nu are colesterol. Untura din grasime de porc bineinteles ca are colesterol.

 

http://ro.wikipedia.org/wiki/Colesterol

 

Colesterolul (C27H46O) este un alcool organic, sterol, identificat în membrana celulară și în țesuturile organismului și transportat în sânge. Termenul provine din grecescul chole (bilă) și stereos (solis) plus sufixul „ol”, fiind identificat în calculii colesterolici în anul 1784. De regulă, el nu se absoarbe prin alimentație, ci se sintetizează în oragnismul animal.

Scuza-ma ca nu ti-am raspuns de mult. Ai uitat sau nu ai stiut cacorpul nostru fabrica colesterol din mancarea noastra. Exista o teorie care pretinde ca colesterolul este foarte util la oameni. Problema este ca fiecare lucru este sanatos la o anumita masura. Nu mai mult si nu mai putin

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De unde va procurati hrana sanatoasa?

Nu vreau nume de firma, ci asa generic...ex. "din magazine cu profil bio". Personal merg la tara, in diverse sate si caut la acei agricultori care nu-mi lasa impresia ca s-au smecherit si folosesc pesticide, ori suplimente nutritive pt. animale. De multe ori e mai ieftin decat daca as cumpara din supermarket, de la raionul "bio", incluzand si combustibilul consumat.

Am cumparat branza de capra cu 15 lei kg. In Selgros, e 60 lei, cea bio. Stim cu totii cum se ocupa autoritatile de controlul calitatii...$$$$

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nu e cafea e o bautura.

e gustoasa, are un gust puternic de nuci prajite. mirosul e foarte placut :)

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

stii sa faci cafea la ibric ?

asa il faci !

Editat de -olivia-

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ati baut careva cafea din naut prajit si macinat?  Cum e?

 

Dar din coji de paine uscata??? plus cafea "Franck" inlocuitor de cafea, fabricat din cicoare??? ... sau Enrillo ...  :haha: 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

O lingură de ulei de măsline dimineața, pe stomacul gol, face minuni pentru sănătate

csid.ro/dieta-sport/dieta-si-nutritie/o-lingura-de-ulei-de-masline-dimineata-pe-stomacul-gol-face-minuni-pentru-sanatate       

*O lingură de ulei de măsline dimineața, pe stomacul gol, face minuni pentru sănătate!!! 

A incercat cineva aceasta recomandare, as vrea sa aflu ceva de  la efectele speciale daca au fost ca mie nu-mi place uleiul de masline deloc, dar am o sticluta de ulei foarte scump si m-as dedica acestui program pana se termina uleiul, dar nu mai mult*.  

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Are o avere de 15 miliarde de dolari și mănâncă o dată pe zi, de luni până vineri. Obiceiurile ciudate ale unui geniu – Evenimentul Zilei (evz.ro)

„ El mănâncă o singură dată pe zi, face băi în gheaţă şi merge pe jos până la birou.   Am realizat astfel cât de mult timp petrecem focusaţi asupra mâncării şi cum atunci când eliminăm asta din program, timpul curge mult mai lent”, a spus Dorsey, care în weekend nu mănâncă nimic."

*Si eu mananc doar odata pe zi, mai tin si zile de post, defapt mananc doar cand imi e foame!   De 2 ani si ceva urmaresc acest stil de viata, nu imit pe nimeni, asa mi-a venit deodata.*

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×