Sari la conținut
Forum Roportal
Sara'

Idei pt casnicii bune

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

1. Exprimati-va emotiile, dar nu le descarcati asupra celuilalt.

Greu de urmat intotdeauna.

2. Tineti sentimentele negative in asteptare in timpul mesei, somnului sau amorului.

Daca exista sentimente negative inainte de amor, se pot rezolva cu ceva make up sex. laugh.png

3. Asigurati-va ca celalalt se simte bine sa se exprime pe sine, ca nu ii este frica sa o faca. Flirtati, radeti, glumiti.

Comunicarea este cheie.

4. Individual: ai grija de viata ta sociala, fa planuri…

Normal. Casatoria nu inseamna ca stai mereu bot in bot, lipit de sold unul de altul si nu faci nici un pas unul fara celalalt. Viata sociala separata e benefica, spre exemplu iesitul cu prietenele (ea) si cu prietenii (el) in cand in cand.

5. Fiti amandoi capabili sa tolerati perioade lungi de liniste, de absenta a conversatiei.

Asta e o chestie la care tin si eu si el. Ne potrivim de minune in privinta asta. Am nevoie de intimitatea mea cateodata, sa citesc, sa meditez, sa ma uit la tv in liniste. Nu e musai sa trancanim mereu. Si el la fel.

6. Femei, pe termen lung, cea mai buna cale de a ajunge la inima unui barbat este prin creierul sau, nu prin stomac! Deci, doamnelor, e bine sa va adresati creierului, nu sentimentului!

Daca ma bazam pe chestia cu "prin stomac" nu ajungeam nicaieri. El e bucatarul in casa nu eu. laugh.png

7. Apropo de sex: cuplurile se pot astepta ca necesitatile lor sexuale sa se schimbe in decursul casniciei.

Adevarat.

 

9. Ceea ce poate fi esential pentru o relatie sexuala satisfacatoare este ca ambii soti sa manifeste interes egal pentru intimitate sexuala.

Asta cred ca e de la sine inteles. Daca unul vrea si celuilalt i s-a taiat sau vrea din an in pasti...o sa scartaie casnicia.

 

11. Din cauza manifestarii diferite a hormonilor la cele doua sexe, tiparele de dorinta si inhibitie sunt diferite: femeile nu sunt cu adevarat timide sau neinteresate sexual, doar ca hormonii femeii o fac sa se manifeste altfel: serotonina o face blanda, neagresiva, concilianta; estradiolul, principalul estrogen, o face afectuoasa si sentimentala; oxitocina o face materna si dornica de legatura emotionala.

Ai uitat de hormonii ceilalti care o fac psycho. rotflmao.gif

12. Testosteronul unui barbat scade atunci cand se casatoreste, cand are un copil si pe masura ce imbatraneste.

Exista exceptii. grin.gif

13. Despre adevar si sinceritate in casnicie: sinceritatea pura nu este recomandata. Dragostea, subiectivitatea si compasiunea trebuie sa fie luate in calcul.

Lectie invatata.

14. Adevarurile neplacute sunt stimuli negativi; sotii tind sa actioneze cu stari de depresie si furie daca aceste adevaruri nu au fost solicitate.

True.

 

20. Ai grija sa nu preferi copilul in locul partenerului.

In opinia mea astea sunt doua lucruri diferite care nu se pot compara sau inlocui reciproc.

 

22. Despre grija de sine: barbatii si femeile ar trebui sa se preocupe de aspectul lor fizic, sa incerce sa ramana atragatori unul pentru celalalt.

Yep.

 

 

Editat de Naeema

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Scrie si de a te abtine cu orice chip sa cauti in geanta, buzunarele, chestiile personale ale sotului/ sotiei din pura curiozitate? Daca nu, sa se completeze. :yes:

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Traim alta era. In ziua de azi nu mai tine omul secretele prin geanta sau buzunare ci in telefoane si e-mail. Sa se completeze : rezistati tentatiei de a sparge parolele si conturile partenerului/ei...din greseala desigur... laugh.png

Editat de Naeema
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Traim alta era. In ziua de azi nu mai tine omul secretele prin geanta sau buzunare ci in telefoane si e-mail. Sa se completeze : rezistati tentatiei de a sparge parolele si conturile partenerului/ei...din greseala desigur... laugh.png

:rot:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

cred ca cele 10 porunci erau suficientedrag.gif

Pai cum mai dezbateam noi cele 25 de sfaturi ? drag.gif

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

alegem concubinajul si scapam de ele,,,ne ajung poruncile, facem un eseu si gatadrag.gif

Editat de Salvie

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

cred ca cele 10 porunci erau suficientedrag.gif

 

Sotia : - Porunca intaia :Eu sunt "d-zeul" tau, sa ma iubesti numai pe mine, sa nu iti faci alti "d-zei" ca dracu' te ia. Cinstete-ma si onoreaza-ma caci eu sunt un "d-zeu" razbunator si nu se stie cand cazi fara suflare cu capul in farfuria cu ciorba."

Pentru restul exista Mastercard. Amin"

  • Upvote 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

cred ca cele 10 porunci erau suficientedrag.gif

 

sa ai cei 7 ani de-acasa si sa-i aplici

sa te porti cu altul cum ai vrea sa se poarte cu tine.

masoara cu aceeasi masura.

 

cam atit e de-ajuns, dar vai cit de dificil este !

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

de sex, chiar ca iti piere cheful, cand esti suparata pe sot. grin.gif

 

Deci daca la al meu ii pieri de vreo saptamana cheful ii suparat?

Eu am vrut, am dat toate semnalele....care la mine is gen vrei sa ne....zis direct, la care puiul meu drag ca are o migrena, ii obo, ii stiu eu ce. Adevarul ii ca obosit cred ca era. De suparare de atunci ma uitat seara la wow biz. Acum ii suparat ca m-am suparat ca era obosit?

Deci nici de al naibii nu fac inca 5 zile.

Scrie si de a te abtine cu orice chip sa cauti in geanta, buzunarele, chestiile personale ale sotului/ sotiei din pura curiozitate? Daca nu, sa se completeze. yes.gif

 

Sa nu le lase sub mana mea. Ca este tentant. Sa aiba parole pe tot. In afara de sa ii stiu pin-ul de la carduri.....chiar vreau sa vad sa ma insele.

Editat de Kilkoana

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×