Sari la conținut
Forum Roportal
Anonymus Kline

Circumcizia la femei?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Cu sau fara religie cei buni vor face bine si cei rai vor face rau,dar ca cei buni sa faca vreun rau..atunci e nevoie de religie.

Asta e unul din putinele rauri din lume care nu are legatura cu religia, ci cu aspectele culturale ale unor societati. In cazul de fata, o traditie africana care dateaza din vremea faraonilor.

 

Cat despre ce spui despre copii... stai linistita, asa ceva nu se intampla. Cel mult victime colaterale sau victime ale triger-happy hillbillies, dar nu masacre organizate.

Ca de obicei, pe unele teme vorbesti in necunostinta de cauza. Ar fi recomandat sa nu-ti mai oferii opinii despre chestii in legatura cu care nu stii nimic. rolleyes.gif Nici eu nu ma apuc sa ofer opinii despre viata calugarilor tibetani, cand sunt constienta ca habar nu am de ea. Do the same.

 

Si how the fuck a ajuns discutia de la circumcizia feminina la invazii, petrol, arabi, Iraq, Rusia, China, samd ? Incepem si pe topicul asta ?

 

Datorita acestor traditii, sunt de acord ca SUA sa invadeze diferite state. Chiar daca scopul sau este sa ia petrol sau altceva, o consecinta este impunerea civilizatiei americane(partial). Si pentru mine asta e ok.

Te mai miri de ce se arunca unii prin aer in occident ? Eu nu ma mir deloc, ba din contra. Spui ca esti sau ai fost militar....ei bine prin mesajul asta pe care l-ai scris astazi, m-ai facut sa regret profund ca nu ti-a zburat nimeni creierii pana acum. Don't EVER talk to me again.

Editat de Naeema
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cand i-am numit primitivi retrograzi s-au revoltat.

Raspunsurile:

1. Timpul si banii se investesc pentru a genera profit, altfel nu se investesc.

2. Nu e nimic de castigat din asta.

3. Nu este informata, iar daca este, inchide ochii sub diferite scuze.

Cat despre a educa maimutele care fac asta sa nu o mai faca... n-ai sanse. E traditie. Datorita acestor traditii, sunt de acord ca SUA sa invadeze diferite state. Chiar daca scopul sau este sa ia petrol sau altceva, o consecinta este impunerea civilizatiei americane(partial). Si pentru mine asta e ok.

iar esti tu gica contra :doh:

 

pleci ca zuza nebuna pe picior gresit, si ma intreb daca nu cumva ignoranta si reactiile de genul asta ne fac si pe noi bestii.

ma consider la fel de vinovata ca ei daca stiu ca pot ajuta si nu o fac. pe mine nu ma imbraca deloc sa ridic din umeri si sa spun '' so what, oricum sunt mic si nu pot schimba nimic''

Afla ca mic cu mic se face mare, si cand treaba asta a fost facuta public in fata unei adunari la ONU, a fost facuta de unu mic. S-a lasat cu a interzice practica in mai multe tari.

Era mai misto sa ma intrebi daca stiu mai multe despre cum se poate implica cineva interesat. :pardon:

 

Cu sau fara religie cei buni vor face bine si cei rai vor face rau,dar ca cei buni sa faca vreun rau..atunci e nevoie de religie.

Desi treaba asta e 90% practicata printre musulmani, ea nu are de-a face nimic cu religia. Nu se vorbeste despe asa ceva in Coran. Daca treaba asta era scrisa in Coran era probabil mult mai greu de schimbat ceva. Insa e vb despre traditii. Si canibalismul a fost o traditie.

 

Daca raul cel mai mic - SUA, e rau, ce te faci cu relele celelalte ?(Rusia, China, orice arab/african/sud-american)

Nu sunt eliberatori, sunt o forta care impun o parte din civilizatia lor(desi clar cand invadeaza ceva, nu pentru a impune civilizatia fac asta, dar este o consecinta a prezentei lor acolo), care, evident, este mai buna decat a maimutelor care fac circumcizii traditionale la femei.

cred ca e momentul sa nu mai asteptam salvare mereu de la big brother usa sau big sis rusia.

credeam ca avem si noi coloana vertebrala si ca putem sa mergem pe picioarele noastre singuri. asteptatul asta de ajutor si intinsul mainii ne cam opreste din evolutie, nu crezi?

consider ca sunt multi care gresesc facand din treaba asta o problema politica. nu este deloc. este o problema de informare.

Editat de **Alex**
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Este enorm de greu a eradica aspecte culturale vechi de mii de ani, care sunt adanc inradacinate in acele societati.

Da, fac parte din structura lor genetică de-acum ! :doh:

 

Nu are nici o importanţă că se practica şi acum câteva mii de ani, singura problemă reală este că se practica în urmă cu 3 generaţii. Adică bunica (sau cea mai bătrână femeie din familie aflată în viaţă) a fost circumcisă la vremea ei şi ţine neapărat să facă asta şi nepoatei. Însă psihologic vorbind, există dubii serioase că e vorba doar de dorinţa de a-i asigura nepoatei o căsătorie mai bună, mai probabil e vorba de impulsul iraţional de a se "despăgubi" psihic pentru mutilarea la care a fost supusă la rândul ei.

 

Problemele de acest gen, "aspecte culturale vechi de mii de ani", au fost rezolvate cum nu se poate mai bine de Australia, care după WWII a ocupat pe rând insulele din Pacific şi le-a redat autonomia abia după ce a scos canibalismul din "cultura" populaţiilor locale. Aşa ceva nu se poate rezolva prin educaţie cu vorba bună, aşa ceva se realizează prin forţă. După ce bunicul nu mai are ocazia să-şi înveţe nepotul cum se mănâncă duşmanul ucis, degeaba citeşte nepotul în cărţi că pe insula lui se practica până în secolul XX canibalismul. Nu mai are nici un farmec să încerce pe cont propriu, iar dacă totuşi încearcă, e doar un psihopat oarecare, nu un păstrător al tradiţiei şi culturii populaţiei din care face parte.

 

Inclusiv în Europa a existat o situaţie similară, nemţii aveau o mulţime de prostii în cap (nu din categoria mutilării femeilor sau canibalismului, însă din categoria unei culturi militariste concretizată prin invadarea repetată a ţărilor din jur). O sănătoasă ocupaţie americană timp de două generaţii le-a scos nemţilor militarismul din cap, iar astăzi e greu de imaginat că Germania ar mai invada pe cineva. Disciplina şi spiritul lor de roboţi a rămas, comportamentul de turmă ascultătoare a rămas, dar naţiunile din jur nu mai sunt invadate la fiecare 20-30 de ani. O educaţie similară a primit şi Japonia. E drept, ceva mai severă, pentru că spre deosebire de nemţi, japonezii credeau nu doar în militarism, dar şi în sinucideri rituale pentru împărat, aşa că a fost nevoie să descopere că există lucruri mult mai neplăcute de-atât.

 

Astăzi, Germania şi Japonia sunt printre cele mai admirate ţări din lume, inclusiv pentru nivelul de civilizaţie :good: :o:

Editat de harald

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Femeile care nu sunt circumcise sunt excluse din societate, acestea ajungand apoi sa isi castige existenta prostituandu-se. Harald, numarul imigrantilor in Germania este destul de mare, practica circumciziei este continuata si in draga germanie. Adeseori imigrantii isi duc fetele in vacantele de vara in tarile de provenienta si le mutileaza. de aceea am votat pt cel ce a vrut legea controlului acestor fete la intoarcerea din vacanta. pedeapsa parintilor fiind retragerea cetateniei, azilului. Tehnicile barbare trebuiesc eliminate.

 

Nu am stiut niciodata ca germania este atat de admirata pt oamenii ei civilizati, probabil nu m-am informat suficient. nu mi-a lasat impresia de tara atat de civilizata incat sa o pun pe linie cu japonia. (dar nu e topicul potrivit sa discutam asta)

Editat de **Alex**
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Americanii nu sunt eliberatorii nimanui. Niciodata.

Aici ar fi două aspecte:

 

Primo: ce-ar fi să-i întrebi pe francezi sau pe olandezi ce părere au despre aserţiunea asta ? :spiteful:

Franţa a început două războaie mondiale şi a fost salvată de fiecare dată de americani (eliberată la propriu în WWII, kilometru cu kilometru, la fel ca şi Olanda) în condiţiile în care la începutul fiecăruia dintre războaie nici măcar nu era aliată cu Statele Unite.

 

Până şi România a fost eliberată în timpul Primului Război Mondial tot de Statele Unite, de fapt. Mackensen ocupase complet România, dar a trebuit să se întoarcă din campania din Rusia fiindcă rămăsese fără ţară :o: . Tot datorită americanilor. :P

 

Secundo: Când Norvegia sau Elveţia or să fie capabile să ocupe naţiuni demente, o să prefer ocupaţia elveţiană sau norvegiană. Deocamdată e bună ocupaţia americană, aşa rea cum e! :P

 

numarul imigrantilor in Germania este destul de mare, practica circumciziei este continuata si in draga germanie.

Aşa, şi ? Am spus eu că Germania a civilizat pe cineva ? Am spus că nemţii au fost civilizaţi printr-o ocupaţie americană pe durata a două generaţii, nu altceva! :doh:

Editat de harald

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nu discutam politica aici, asta nu intelegi

 

mi se falfaie mie cine a scos franta din razboi, asa cum mi se falfaie si de germania

 

incerc sa discut despre o alta problema, care nu are a face cu WWI

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

incerc sa discut despre o alta problema, care nu are a face cu WWI

Acea altă problemă (mutilarea femeilor în Africa) nu se rezolvă dacă urli tu în faţa ambasadei Kenyei sau Somaliei.

Şi nici dacă Germania controlează medical fetele la întoarcerea din vacanţă. Asta e doar praf în ochi, cât să nu spună politicienii că n-au făcut nimic. Vreau să văd şi eu tribunalul german care o să retragă dreptul la azil unor imigranţi pe asemenea motive.

Ce faci, trimiţi fata înapoi în Africa, după ce a fost mutilată, însă cu tot cu părinţi? :stars:

 

Ritualul mutilării femeilor trebuie stopat chiar la sursă :doh:

 

Tehnicile barbare trebuiesc eliminate.

Mutilarea în sine e problema reală, nu tehnica folosită ! :doh:

 

Femeile care nu sunt circumcise sunt excluse din societate, acestea ajungand apoi sa isi castige existenta prostituandu-se.

Asta o fi valabil în ţările de origine. Mă îndoiesc că în Europa de Vest sau ţările scandinave nu există alte opţiuni pentru femeile care refuză mutilarea.

 

Părerea mea ar fi să mai citeşti una-alta, ca să înţelegi problema în ansamblu.

Editat de harald

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si nu crezi ca ajuta daca urlu in fata ambasadei?iau cu mine 1000 de oameni poate ca urlatul nostru trezeste ceva interes. Asa cum a trezit si Waris Dirie cand a inceput sa urle pe unde apuca despre problema asta. Ca urmare a urlatului ei s-a interzis practica in cateva tari.

problema nu o sa se rezolve curand daca se asteapta sa fie ceva facut de la sursa. o lege care sa interzica mutilarea femeilor poate se implementeaza greu, dar se poate. rezultatele nu le vedem in 5 ani, nici in 10, dar generatia urmatoare, si cea de dupa, o sa fie mai educata, mai informata in privinta asta, or sa faca ceva in privinta asta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Era mai misto sa ma intrebi daca stiu mai multe despre cum se poate implica cineva interesat. :pardon:

Da, să vină cu tine să urle

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×