Sari la conținut
Forum Roportal
Anonymus Kline

Circumcizia la femei?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

MiRa acolo sunt niste obiceiuri. Am vazut eu la TV altele si mai groaznice.

Da stiu,fiecare e liber sa-si pastreze obiceiurile,pana intr-un anumit punct,hai sa zicem ca pentru a nu incalca obiceiurile se accepta circumcizia de tipul I siII dar deja III siIV sunt exagerate...off si ma plang de imprejurarile in care sunt nascuta...nu e corect ca unii oameni sa fie asa cum sunt...

 

Da ..ce te miri asa ..si romani in trecut erau cam inchisi la minte , de isi maritau fetele la 16 ani..sau chiar 14 ..pentru a nu tenta sau incita barbatii necasatoriti . Si asta numai din cauza ca asa spunea biserica .

Si te divorta imediat daca aveai de gand sa folosesti in pat cu sotia ,alte pozitii decat cele stabilite de biserica . :doh:

Care de fapt era o singura pozitie .

Mda si in ziua de azi ,rromi.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Scarbosenii sau nu,sunt lucruri adevarate...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
De tacaniti? :doh:

De destepti ce sunt...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

am vazut cu ani in urma chiar un reportaj despre acest subiect...si nu imi venea sa cred cand au filmat cu camera ascunsa un chirurg care dorea sa efectueze o astfel de "operatie" asupra unei fetite de 9-10 ani. reporterul s-a dat drept tatal fetitei, iar respectivul medic i-a descris in detaliu ce ar urma sa faca si cum va degurge operatia...e efectuat de cineva care se pricepe la ceea ce face, dar sincer i-as inchide pe viata pe cai care practica asa ceva.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

am vazut cu ani in urma chiar un reportaj despre acest subiect...si nu imi venea sa cred cand au filmat cu camera ascunsa un chirurg care dorea sa efectueze o astfel de "operatie" asupra unei fetite de 9-10 ani. reporterul s-a dat drept tatal fetitei, iar respectivul medic i-a descris in detaliu ce ar urma sa faca si cum va degurge operatia...e efectuat de cineva care se pricepe la ceea ce face, dar sincer i-as inchide pe viata pe cai care practica asa ceva.

[/quot

 

 

e un caz "fericit" ,cel pe care il povestesti tu.cel care a pretins ca e tatal fetei,a pretins si ca e o persoana cu bani...asa a putut apela la un chirurg .insa sunt foarte multe familii,care sunt sarace,si isi duc fetitele la persoane fara nici un fel de cunostinte de specialitate(gen -moasele de la tara),care le macelaresc cu instrumente rudimentare si in conditii mizerabile.sunt lucruri oribile,ina care se petrec in lumea in care traim si noi.fetelor,asta e ,din pacate,doar unul dinte abuzurile care se fac asupra femeii in aceasta lume...si noi am fi putut fi ca ele....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Este un subiect delicat si dur. 130 milioane de femei sunt circumcise anual. 30% dintre acestea mor in urma infectiilor. De ce nimeni nu investeste timp si bani in a opri aceasta tortura? De ce nu se face mai mult in privinta asta? Nu este informata lumea, sau poate nu pasa lumii?

Editat de **Alex**
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am citit si eu ceva despre asta recent, cautam de fapt un articol despre barbati si s-a intamplat sa gasesc si unul despre circumcizia feminina. Ar fi mai lesne de spus ca-i o mutilare, o tortura. M-am ingrozit cand am citit.

Se practica in peste 40 de tari, in Africa, Asia si Orientul Mijlociu.

Este prea complicat razboiul.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×