Salt la continut

Fotografie
- - - - -

Blugii AMENINȚAȚI cu dispariție

• Te rog sa te conectezi pentru a raspunde
57 replici la acest subiect

#1 The Unknown

The Unknown

Orhidee

• Gold Member
  • StricaStricaStricaStricaStricaStrica
  • 25373 mesaje

Scris 26 May 2013 - 09:57 PM

Blugii care au caracterizat generații întregi de români, AMENINȚAȚI cu dispariția

Autor: Alexandru Urzică
Duminică, 26 Mai 2013

Los Angeles este capitala mondială a blugilor, dar pe măsură industria americană de îmbrăcăminte continuă să se micșoreze, afacerile cu blugi din LA se confruntă cu o nouă amenințare: o taxă de aproape 40% impusă de Uniunea Europeană care ar putea mutila afacerile cu jeanși.75% din blugii de designer vânduți în lume sunt produși în California. În ultimii 20 de ani, în Los Angeles s-a format un cluster al industriei de blugi. În timp ce mare parte din producția de îmbrăcăminte a fost transferată în paradisuri fiscale, producția mai sofisticată a rămas în SUA.

În aprilie, Uniunea Europeană a anunțat că taxele pe blugii pentru femei vor crește la 38% de la 12%, pentru hainele produse în SUA, pentru că nu au fost respectate regulile impuse de Organizația Mondială a Comerțului.

Peste 40.000 de oameni muncesc în afaceri cu îmbrăcăminte numai în Los Angeles, iar segmentul dedicat femeilor are o pondere covârșitoare din producție.

Samuel Ku, care conduce AG Jeans alături de tatăl său, spune că taxa impusă de UE amenință multe dintre aceste locuri de muncă. „Pentru blugii de femei realizați în acestă fabrică... nu putem continua să avem aceeași afaceri dacă trebuie să transportăm materialul în Paris. Este imposibil“, spune acesta.

În Los Angeles sunt peste 30 de producători de blugi premium. AG Jeans este unul dintre cei mai mari. Compania face unii dintre cei mai scumpi blugi de pe piață, care ajung până la 300 de dolari o pereche.

http://www.capital.r...tia-182483.html

• 0

#2 romania inedit

romania inedit

Contabilizez fapte si fac balanta de verificare a realitatii

• Silver Member
  • 3251 mesaje

Scris 26 May 2013 - 11:59 PM

Eu cred ca titlul topicului nu este adecvat, pentru ca nu blugii sunt amenintati cu disparitia, ci industria confectiilor care produce blugi de lux, localizata in Los Angeles.

Parerea mea este ca aceasta crestere a taxelor survine ca urmare a negocierilor de realizare a unui acord de liber schimb intre Statele Unite si Uniunea Europeana.
  • 0

#3 The Unknown

The Unknown

Orhidee

• Gold Member
  • 25373 mesaje

Scris 27 May 2013 - 09:18 AM

Problema majora este ca nu vin bine pe Frau Merkel si cauta sa scoata din EUropa marfa americana!!! care trage dupa sine contrabanda. Cred ca nu se vand bine "Lederhosen" si vrea sa fie mai populari pe vechiul continent :crazy: decat blugii.
Italienii vor imbratisa business-ul primii, dar la ce pret ??? ... ca iar vor fi permisibil doar de eliti. Aici vorbim de jeans original, nu de marfa tesuta-n China!!!

Aceast mesaj a fost editat de The Unknown: 27 May 2013 - 09:23 AM

• 1

#4 S.R.

S.R.

Darth Vader

• Gold Member
  • 14167 mesaje

Scris 27 May 2013 - 09:36 AM

Si ce e rau in asta ? Al 4-lea Reich va gasi solutii.
  • 0

#5 The Unknown

The Unknown

Orhidee

• Gold Member
  • 25373 mesaje

Scris 27 May 2013 - 09:41 AM

Vorbeam de nadragi nu de politica!!! Poate vrea sa vada armata in curtzehose ... :stars:
  • 0

#6 romania inedit

romania inedit

Contabilizez fapte si fac balanta de verificare a realitatii

• Silver Member
  • 3251 mesaje

Scris 27 May 2013 - 12:24 PM

Eu cred ca e foarte bine ca UE a luat pana la urma masura asta, si ma mir de ce nu a luat-o mai demult, dar probabil unul din motive a fost si somajul in crestere din Uniunea Europeana.
  • 0

#7 The Unknown

The Unknown

Orhidee

• Gold Member
  • 25373 mesaje

Scris 28 May 2013 - 11:51 PM

Tocmai imi suride ideea, o sa merg in Romania mai des ... cu ultimele modele originale sa le vand, pentru top $$$$$ :yahoo: din alea pe corp ca a doua piele si sexy de mama-mama!!! Pentru fete mai plinute este si din material elastic si se intinde doar cat este necesar.
  • 0

#8 Burel001

Burel001

Gambler

• Gold Member
  • 5121 mesaje

Scris 29 May 2013 - 12:18 AM

Blugii aia adevarati au devenit marfa de lux.
Oricum nu ne mai permiteam sa-i cumparam decat pe cei produsi in America Latina in special in Mexic si prezentati drept American Original Jeans.La preturi piperate si astia. Iar daca nici pe astia ,atunci China sa traiasca.
Nu sufar deloc la auzul acestei stiri.
  • 0

#9 The Unknown

The Unknown

Orhidee

• Gold Member
  • 25373 mesaje

Scris 29 May 2013 - 12:55 AM

Cei care au studiat Marketing stiu cand o marfa se produce/creaza, oricat de exagerat sa arete si chiar fara folosinta ... deja exista undeva si un cumparator sau interesat sa-l cumpere chiar si la actiune!!!

In acele fabrici lucreaza si mexicance pe langa romance, chinezoaice, rusoaice, si lista e lunga, dar e fabricat in USA 100%.
  • 0

#10 Two

Two

Last Aristocrat Dandy

• Gold Member
  • 16586 mesaje

Scris 29 May 2013 - 01:12 AM

Tocmai imi suride ideea, o sa merg in Romania mai des ... cu ultimele modele originale sa le vand, pentru top $$$$$ :yahoo: din alea pe corp ca a doua piele si sexy de mama-mama!!! Pentru fete mai plinute este si din material elastic si se intinde doar cat este necesar.

Degeaba ai veni.:lol2: La romani conteaza doar eticheta, nu si calitatea. Te asigur eu de asta.
Iar lucrul asta l-au rezolvat si il rezolva chinezi in totalitate.
Si unii romani ce merg des in Turcia.
  • 0