Sari la conținut
Forum Roportal
pupa-ma in... fond!

La granita dintre Stiinta si Religie

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Incearca sa nu te blochezi in chestiuni contradictorii cu educatia primita. Citeste-o cu mintea si inima deschisa, citeste-o pe toata.

 

Nici macar nu era vorba de ceva contradictor.... o pot citi si ca pe o poveste... n-am nici o problema cu a citi absurditati.

Problema este ca-i groaznic de plictisitoare. Uite o mostra:

 

 

1. În ziua întâi a lunii a doua din anul al doilea după ieşirea Israeliţilor din pământul Egiptului, a grăit Domnul cu Moise în cortul adunării, în pustiul Sinai, şi a zis:

2. "Număraţi toată obştea fiilor lui Israel după seminţiile lor, după familiile lor şi după numele lor, om cu om.

3. Tot bărbatul de la douăzeci de ani în sus, tot cel ce poate ieşi la oaste în Israel, să se numere de tine şi de Aaron şi să se rânduiască în tabăra lui.

4. Dar cu voi să mai fie din fiecare seminţie câte un om, care e cel mai de seamă în neamul său.

5. Iată numele bărbaţilor care vor fi cu voi: din Ruben: Eliţur, fiul lui Şedeur;

6. Din Simeon: Şelumiel, fiul lui Ţurişadai;

7. Din Iuda: Naason, fiul lui Aminadab;

8. Din Isahar: Natanael, fiul lui Ţuar;

9. Din Zabulon: Eliab, fiul lui Helon;

10. Din fiii lui Iosif: Elişama, fiul lui Amihud, din Efraim; şi Gamaliel, fiul lui Pedaţur, din Manase;

11. Din Veniamin: Abidan, fiul lui Ghedeon;

12. Din Dan: Ahiezer, fiul lui Amişadai;

13. Din Aşer: Paghiel, fiul lui Ocran;

14. Din Gad: Eliasaf, fiul lui Raguel;

15. Din Neftali: Ahira, fiul lui Enan.

etc...

 

Cat despre partea cu

 

14. Atunci s-a mâniat Moise pe căpeteniile oştirii, pe căpeteniile miilor şi pe sutaşii care se întorseseră de la război, şi le-a zis Moise:

15. "Pentru ce aţi lăsat vii toate femeile?

16. Căci ele, după sfatul lui Valaam, au făcut pe fiii lui Israel să se abată de la cuvântul Domnului, pentru Peor, pentru care a venit pedeapsă asupra obştii Domnului.

17. Ucideţi dar toţi copiii de parte bărbătească şi toate femeile ce-au cunoscut bărbat, ucideţi-le.

 

Poate unele persoane considera lucrurile acestea demne de lauda si demne de urmat.... mie imi provoaca repulsie.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Credinciosii sunt cuprinsi intr-un spectru al stiintei care acopera toata perioada descrisa de Biblie. Adica de "la inceput" si pana la sfrasit- pamant nou si cer nou.

Necredinciosii sunt prinsi in ce-i duce pe ei capul, aberatii sf, absurditati si superstitionisme.

Toti credinciosii (ortodocsi, catolici, protestanti) sau numai tu?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si pe mine m-au contrariat unele lucruri, la inceput. Dar mi-am vazut de citit.


Toti credinciosii (ortodocsi, catolici, protestanti) sau numai tu?

Mna las-o balta cu "numai tu". Credinciosii, adica cei ce cred in Cuvantul revelat prin Scripturi. In privinta ortodocsilor, catolicilor si a cultelor protestante pe care le-am cercetat, pot zice cu parere de rau ca nu se tin de Biblie.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

 

 

Credinciosii sunt prinsi intr-un spectru al stiintei ce incepe de pe vremea cand a fost scrisa biblia (stiinta de atunci) pana la stiinta de acum.

Unii cred ca pamantul e plat si ca are 6000 de ani. Altii au acceptat o parte din descoperirile stiintifice si considera ca pamantul este un sferoid DAR refuza sa creada ca-i mai vechi de 6000 de ani. Altii accepta ca-i cu mult mai vechi dar refuza sa creada ca evolutia exista. Altii accepta inclusiv teoria evolutiei dar o considera valida doar pana la un punct si considera ca este ghidata de o inteligenta divina.

 

laugh.png Asa o fi, daca zici tu, io nu stiu .

Insa-ti pot spune ca io-s in rezonanta(si mai sunt, cu siguranta si alti semeni) cu ideea ca intr-o buna zi Stiinta si Religia isi vor da mana si nu va mai fi nicio granita intre acestea.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si pe mine m-au contrariat unele lucruri, la inceput. Dar mi-am vazut de citit.

 

 

Stii... si eu recomand citirea bibliei din scoarta in scoarta.

Este unul dintre cele mai eficiente generatoare de atei.

 

Majoritatea crestinilor isi pot mentine credinta pentru ca nu stiu in ce cred, pentru ca nu o analizeaza.

Dintre cei ce o analizeaza, multi ajung atei sau fanatici.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Stii... si eu recomand citirea bibliei din scoarta in scoarta.

Este unul dintre cele mai eficiente generatoare de atei.

 

Majoritatea crestinilor isi pot mentine credinta pentru ca nu stiu in ce cred, pentru ca nu o analizeaza.

Dintre cei ce o analizeaza, multi ajung atei sau fanatici.

Ma tem ca vorbesti in necunostinta de cauza. Insuti ai marturisit ca n-ai vrut s-o citesti. Deci banuiesc ca ai luat ideile astea de pe undeva si te bazezi pe analiza altora.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Insa-ti pot spune ca io-s in rezonanta(si mai sunt, cu siguranta si alti semeni) cu ideea ca intr-o buna zi Stiinta si Religia isi vor da mana si nu va mai fi nicio granita intre acestea.

 

Nu prea cred ca au unde sa se intalneasca. Conceptul de Dumnezeu s-a ascuns in ignoranta umana. Ignoranta aceasta scade in fiecare zi.

Daca vrei o prezentare simpatica ce dezbate ideea... arunca o privire aici:

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

laugh.png Asa o fi, daca zici tu, io nu stiu .

Insa-ti pot spune ca io-s in rezonanta(si mai sunt, cu siguranta si alti semeni) cu ideea ca intr-o buna zi Stiinta si Religia isi vor da mana si nu va mai fi nicio granita intre acestea.

Va fi acea zi cand se va vedea ca nu este granita de care ziceti, este scris. Insa nu va fi buna pentru multi.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu ce grosime are. Dedesuptul adancului nu e nimic. Scrie ca e suspendat pe nimic, asa-i? Iar apele nu se varsa caci au o margine.

Din ce material este construita marginea si pe ce se sprijineste?

Daca zburam cu avioanele ultrarapide pina acolo ca nu e asa departe ,putem veda matewrialul acela teribil care tine atitea miliarde de tone de apa sa nu se pravaleasca in gol?

 

Io cred ca tu glumesti spunandu-ne aceste lucruri .

Daca ar glumi noi am sta toti linistiti.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×