Sari la conținut
Forum Roportal
Hasu

Postinor- pastila de a 2-a zi

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

vreua sa stiu si io dak e grav dak iei de 2 ori pe an diferentza de 3-4 luni intre pilulele de a 2-a zi pls
Nu este grav, sa iei pilula de 2 ori pe an cand ia se recomanda odata la 2 ani.

ufffff

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

buna!am si eu o problema....si sper sa ma puteti ajuta. eu si prietenul meu am avut o relatie sexuala(protejata) dupa care am obs o pata de sange.....nu i`am dat prea mare importanta deoarece credeam ca mi`a venit menstruatia(nu era menstruatie decat doar o pata de sange).dupa calculele mele menstruatia trebuia sa apara la 2 zile de la acel contact sexual,dar din pacate nu a venit inca si au trecut 11 zile.intre timp noi am mai avut contact sexual si din nefericire s`a rupt prezervativul si nu ne`am dat seama decat la gata.dupa aproximatix 30 de minute am luat postinor 2 asa cum era prescris.ma ingreijoreaza faptul ca eu nu am avut nici sangerari nici greturi sau ameteli cum scria in prospect.nu am simtit nimik.e posibil ca acele pastile sa nu fi functionat?la 3 zile de la ultimul contact sexual am facut un test de sarcina dr.sigur si a iesit ca nu sunt insarcinata.exista vreo sansa sa fiu?ce credeti?pls sa imi raspundeti daca credeti ca ma puteti ajuta

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
buna!am si eu o problema....si sper sa ma puteti ajuta. eu si prietenul meu am avut o relatie sexuala(protejata) dupa care am obs o pata de sange.....nu i`am dat prea mare importanta deoarece credeam ca mi`a venit menstruatia(nu era menstruatie decat doar o pata de sange).dupa calculele mele menstruatia trebuia sa apara la 2 zile de la acel contact sexual,dar din pacate nu a venit inca si au trecut 11 zile.intre timp noi am mai avut contact sexual si din nefericire s`a rupt prezervativul si nu ne`am dat seama decat la gata.dupa aproximatix 30 de minute am luat postinor 2 asa cum era prescris.ma ingreijoreaza faptul ca eu nu am avut nici sangerari nici greturi sau ameteli cum scria in prospect.nu am simtit nimik.e posibil ca acele pastile sa nu fi functionat?la 3 zile de la ultimul contact sexual am facut un test de sarcina dr.sigur si a iesit ca nu sunt insarcinata.exista vreo sansa sa fiu?ce credeti?pls sa imi raspundeti daca credeti ca ma puteti ajuta

 

Da, este posibila si o sarcina. Acum, nu intra in panica, daca cumva se intampla sa fi insarcinata, nu ai ce face, decat sa astepti sa treaca aproximativ 30 zile de la data la care trebuia sa iti vina ultimul ciclu, si sa mergi la un ginecolog pentru o echografie, care poate confirma daca exista sau nu sarcina. Din cate spui tu, trecusera deja 11 zile de la data la care ai calculat tu ca trebuia sa apara deci, este probabil ca tu sa fi fost insarcinata deja, si cand ai luat postinor, dupa ultimul contact, putea fi deja inutil.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
stiu ca tema asta a mai fost dezbatuta...dar nu ma pot ambine sa nu intreb. am avut un contact acum 7 zile...sii...s-a rupt prezervativul. nu mi-am dat seama si am terminat treaba. fata a luat postinor 2 dupa vreo 2-3 ore. contactul a fost cu aprox 3-4 zile inainte sa-i vina ciclul. azi e a 4-a zi de cand ii intarzie. de obicei ii intarzie cateva zile...chiar o saptamana. are rost sa faca un test de sarcina, avand in vedere ca a luat pastila...nu va fi afectat rezultatul?

citeste cu atentie prospectul... in plus, ce pierdeti daca incercati un test de sarcina

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Da, este posibila si o sarcina. Acum, nu intra in panica, daca cumva se intampla sa fi insarcinata, nu ai ce face, decat sa astepti sa treaca aproximativ 30 zile de la data la care trebuia sa iti vina ultimul ciclu, si sa mergi la un ginecolog pentru o echografie, care poate confirma daca exista sau nu sarcina. Din cate spui tu, trecusera deja 11 zile de la data la care ai calculat tu ca trebuia sa apara deci, este probabil ca tu sa fi fost insarcinata deja, si cand ai luat postinor, dupa ultimul contact, putea fi deja inutil.

am facut un test la 3 zile de la ultimul contact si a iesit ca nu sunt insarcinata,dupa o saptamana am facut din nou un test si a iesit tot ca nu sunt,iar astazi.......sunt 2 saptamani de la acel contact in care s`a rupt prezervativul si am facut din nou un test care a iesit ca nu sunt insarcinata insa sunt putin ingrijorata deoarece a aparut o liniuta si asa s`a spers cumva in jos...ca si cand s`ar intinde...nu stiu cum sa explic exact...sper sa intelegeti ce vreau sa spun....nu stiu ce sa cred(testul; de sarcina era dr.sigur)

 

buna!am si eu o problema....si sper sa ma puteti ajuta. eu si prietenul meu am avut o relatie sexuala(protejata) dupa care am obs o pata de sange.....nu i`am dat prea mare importanta deoarece credeam ca mi`a venit menstruatia(nu era menstruatie decat doar o pata de sange).dupa calculele mele menstruatia trebuia sa apara la 2 zile de la acel contact sexual,dar din pacate nu a venit inca si au trecut 11 zile.intre timp noi am mai avut contact sexual si din nefericire s`a rupt prezervativul si nu ne`am dat seama decat la gata.dupa aproximatix 30 de minute am luat postinor 2 asa cum era prescris.ma ingreijoreaza faptul ca eu nu am avut nici sangerari nici greturi sau ameteli cum scria in prospect.nu am simtit nimik.e posibil ca acele pastile sa nu fi functionat?la 3 zile de la ultimul contact sexual am facut un test de sarcina dr.sigur si a iesit ca nu sunt insarcinata.exista vreo sansa sa fiu?ce credeti?pls sa imi raspundeti daca credeti ca ma puteti ajuta

am uitat sa mentionez ca menstruatia mi`a venit dupa 5 zile de cand am luat postinor2 si a tinut normal

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
am facut un test la 3 zile de la ultimul contact si a iesit ca nu sunt insarcinata,dupa o saptamana am facut din nou un test si a iesit tot ca nu sunt,iar astazi.......sunt 2 saptamani de la acel contact in care s`a rupt prezervativul si am facut din nou un test care a iesit ca nu sunt insarcinata insa sunt putin ingrijorata deoarece a aparut o liniuta si asa s`a spers cumva in jos...ca si cand s`ar intinde...nu stiu cum sa explic exact...sper sa intelegeti ce vreau sa spun....nu stiu ce sa cred(testul; de sarcina era dr.sigur)

am uitat sa mentionez ca menstruatia mi`a venit dupa 5 zile de cand am luat postinor2 si a tinut normal

bai atunci de ce-ti faci griji ? daca ti-a venit ciclul nu poti sa ramai gravida

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna! Va rog sa imi raspundeti si mie la urmatoarea intrebare! mi-a venit ciclul pe 10 mai iar pe 19 mai am avut un contact sexual neprotejat. Dimineata (cam la 12 ore), am luat Postinor2. E posibil sa fi ramas insarcinata? Astept raspuns si va multumesc anticipat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna! Va rog sa imi raspundeti si mie la urmatoarea intrebare. Mi-a venit ciclul pe 10 mai iar pe 19 mai am avut un contact sexual neprotejat. Dimineata, (cam la 12 ore) am luat postinor. E posibil sa fii ramas insarcinata? Dupa ce am luat pastilele nu am avut nici o reactie(greta, sangerari). E posibil ca pastila sa nu isi fi facut efectul daca nu am avut reactii adverse?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×