Sari la conținut
Forum Roportal
Hasu

Postinor- pastila de a 2-a zi

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Nu. Poate sa nu sangereze si sa nu fie insarcinata. Poate sa nu aiba reactii adverse, asta nu inseamna ca e de rau. Poate totusi sa ii deregleze ciclul, ceea ce o sa o sperie, daca nu ii vine la timp.

Stiu si o sa ma sperie si pe mine,vai cred ca daca o sa fie totu bine o sa fiu cel mai fericit baiat din lume la cata suparare am acum

Dar ai folosit si tu pastila?

Editat de Aby05

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu da. Nu am avut nici o reactie adversa.

Poate ramane insarcinata, chiar daca a luat pastila si chiar daca nu era in perioada oficial fertila. Depinde si de cat de fertila e ea si de compatibilitatea dintre voi. E bine ca v-ati luat toate masurile de precautie, dar na, se mai intampla si ghinioane. Incearca doar sa nu disperi, ca deocamdata nu ai ce face.

 

 

Aa si zici ca a luat la 6 ore pastila... era bine daca o lua mai repede, dar si asa e bine. Cu cat trece mai mult timp, cu atat ii scade eficacitatea.

Editat de Darianna

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Revin,dupa 3 zile de cand a luat ultima pastila ia aparut o sangerare nu multa care a durat o zi,dupaia 2 zile na mai curs nimic,dupa alea 2 zile ia aparut dinou sangerarea de data aceasta a curs mai mult si aceasta sangerare a durat 2 zile. De la ce sunt aceste sangerari si de ce pauza de 2 zile intre ele?

Editat de Aby05

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

sunt efectele pastilelor.. Nu te mai stresa atat, oricum nu poti sa schimbi nimic. Asteapta pana face testul.

A facut un test lunea asta la fix 7 zile de la contactul sexual si a iesit negativ

Nu am cum sa nu ma stresez credema de o saptamana jumate numa in stres sunt nici nu mai mananc cum mancam inainte

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

am si eu o problema sexuala!!! si cred ca-i destul de naspa!!! sunt intr-o reltie cu un tip de ceva vreme si am probleme in ceea ce priveste sexul protejat, mai binezis, contraceptie......Pe amandoi ne enerveaza prezervativele, dar asta n-ar fi o problema pt ca exista anticonceptionale. Aici apare problema mea. Orice tip de anticonceptionale mi-au fost recomandate imi fac rau intr-o oarecare masura( stari de greata, obosealafizica samd). am decis sa incercam cu pastilele de a-2-a zi. as vrea sa stiu cat de sigure sunt si daca se poate sa-mi dati si niste recomandari( anticonceptinalele le-am luat pe reteta si tot degeaba). am 19 ani va. rog sinceritate. multumesc. :unsure:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

am si eu o problema sexuala!!! si cred ca-i destul de naspa!!! sunt intr-o reltie cu un tip de ceva vreme si am probleme in ceea ce priveste sexul protejat, mai binezis, contraceptie......Pe amandoi ne enerveaza prezervativele, dar asta n-ar fi o problema pt ca exista anticonceptionale. Aici apare problema mea. Orice tip de anticonceptionale mi-au fost recomandate imi fac rau intr-o oarecare masura( stari de greata, obosealafizica samd). am decis sa incercam cu pastilele de a-2-a zi. as vrea sa stiu cat de sigure sunt si daca se poate sa-mi dati si niste recomandari( anticonceptinalele le-am luat pe reteta si tot degeaba). am 19 ani va. rog sinceritate. multumesc. :unsure:

Pastilele de a doua zi se iau maxim de doua ori pe an. E contraceptie de urgenta si te afecteaza mai rau decat anticonceptionalele obisnuite.

  • Like 1
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu se recomanda pastila de a doua zi decat in caz de urgenta.

Cum ai numai 19 ani ma intreb daca sunteti 100% exclusivisti in relatia asta. Din cauza unor posibile boli cu transmitere sexuala nu as recomanda renuntarea la prezervativ. Sunt prezervative ultra-thin (senzatia cu sau fara este neglijabil diferita la un Durex ultra thin) si exista posibilitatea folosirii unor lubrifianti (de ex nu am avut nici o treaba cu un Gleitgelen, dar nu recomand lubrifiantii Durex, imi par iritanti).

Eu recomand sa ma reconsideri ideea prezervativului, daca nu ai si posibilitatea unor injectii contraceptive (odata la trei luni)sau a unor contraceptive de bariera feminine, gen diafragma, capa cervicala.....eu astea nu le-am incercat deci nu stiu ce sa zic....

 

Oricum bottom line....NU pentru pastila de a doua zi ca metoda contraceptiva in viata sexuala. Ea este pt urgente, nu uz comun.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

:good: va sunt recunoscatoare si va multumesc pentru promptitudinea cu care mi-ati raspuns :flowers: am crezut ca pastilele pot fi folosite mai des, imi este frica de injectii ca de dracu . . . . m-am linistit :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×