Sari la conținut
Forum Roportal
Florisa

Despre romani in presa norvegiana

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

asa, si?

 

toti stim ca-s ciorditori romani peste tot in Europa si nu numai. trebuia topic?

Editat de **Alex**
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Asta numai in Norvegia???

 

trebuia topic?

 

mai vrea sa puna "..." sau emoticoane ori urari de bine sa castige o postare fara sa scrie nimic cum a facut aceste zile, crede ca nu m-am prins ca vrea sa para ca a postat cu carul.

Si asta se cheama furt.

Editat de The Unknown

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

asa, si?

 

toti stim ca-s ciorditori romani peste tot in Europa si nu numai. trebuia topic?

 

uite ca eu nu stiam ce se scrie in presa norvegiana la adresa romanilor, si ca sunt asa de multi "ciorditori", si poate fi un semnal de alarma, nu "asa si"?

tie ti se pare normal si de bun augur?

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

poate daca ai fi citit postarile mele vis a vis tiganii din no,topic 'va iubiti tara' stiai si despre ce scriu ziarele de aici despre romanii ce ciordesc.

 

 

dar forumul e mare, nu ai cum sa urmaresti toate postarile...

 

fiecare a 3-a comuna se plange ca in top sunt romanii ca infractori.

 

nr 3 la prostitutie sunt romancele

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

uite ca eu nu stiam ce se scrie in presa norvegiana la adresa romanilor, si ca sunt asa de multi "ciorditori", si poate fi un semnal de alarma,...

 

 

Numarul lor a scazut considerabil pe strazi la ciordit decand se fura pe Net foarte comfortabil si putin efort! Bancile trag semnalul de alarma cand conturile sint golite!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

poate daca ai fi citit postarile mele vis a vis tiganii din no,topic 'va iubiti tara' stiai si despre ce scriu ziarele de aici despre romanii ce ciordesc.

 

nu stiu daca e asa sau nu, dar pentru mine tiganii nu sunt romani, sunt o etnie separata

 

e adevarat ca cei mai multi provin din Romania, iar asocierea tigan=roman este ceea ce cred strainii despre noi, ca suntem o natie de tigani fiindca astia merg cu sorcova peste tot si se dau drept romani sau rromi, de unde si confuzia.

 

in Franta mi-a spus cineva in fata ca numai din Romania sunt tiganii, prin urmare romanii ar fi cam tigani - asta e perceptia.

 

mai grav e cand romani ne-tigani ajung in astfel de topuri, aici nu mai e vorba de confuzii si de "ciorditori" de traditie, ci de neam prost.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sint si aici insa nu prea se arata ca-s ridicati de politie din fata magazinelor ca in alta parte n-au ce cauta ca nu se vad oameni pe strazi decat masini :crazy:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

e o emisiune pe National Geografic, "tigan in America"

 

maama, ce clanuri au, spilcuite si perfect integrate, desi au mandrie de tigan, nu fac casatorii sau sa se amestece cu ceilalti oameni. nici la scoala nu-si dau copiii, totul este organizat in familiile lor si in clanuri.

 

au impartit teritoriul intre ei, unde pot face "afaceri" fara concurenta directa, iar problemele si diferendurile si le rezolva intr-un "sfat al batranilor", fara cartire. Pentru ca la ei excomunicarea e cea mai mare rusine si pata pe onoare. Daca patesti asa ceva, numai cu bai grei si tot cu consimtamantul "batranilor" poti rascumpara privilegiile pierdute.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×