Sari la conținut
Forum Roportal
Ben Ami

proiect pentru copiii saraci

Postări Recomandate

ceva n-a mai fost ca altadata... asta e titlul de asta seara!

avuseram ceva bafta... cu 4 monitoare dupa noi... cele 3 unitati n-au avut ... teama ca n-au cum sa se manifeste in voie...

primele doua fetite... ufff... nu mai au mama langa ele... vesele nevoie mare, abia au asteptat sa plecam ca sa bage winampul la inaintare :) (deh, fete!)

urmatorii 3 copilasi care va privesc din pozele facute cu telefonul lui sitax (si aici trebuie sa aveti ingaduinta, intrucat trebuia sa uitam ceva si acasa) erau zgubilitici rau... cel putin cel mic... geamanul fetei... pfuiiii, cum il scapau din ochi... era teroare pura :) (povestea asteptarii lor e scurta... tatal copiilor cand a auzit ca exista posibilitatea ca noi sa venim pe la ei... ii spusese nu demult... "-Fugi femeie de-aici, tu chiar crezi ca astfel de lucruri se intampla in realitate?"... se pare ca l-am contrazis un pic :)

cei sase copii din ultimele doua poze... erau mult mai disciplinati. tatal lor - un tip de treaba si cu mainile ca doua baroase, de atata munca - s-a bucurat parca mai mult decat copiii... este un tip extrem de preocupat (cu atatia copii, nici n-ai cum sa fi altfel)... de ziua de maine... imi zicea ca stie de posibilitatea de a pierde vaca... animalul care il ajuta sa-si creasca copiii... si mai zicea cate ceva... desi, cu fereala mare, la adresa celor care ne conduc cum ne conduc... un tip ok!...

apropo... data viitoare, cand vom merge la sora domnului cu 6 copii... va atrag atentia ca vreau sa fim oleaca mai pregatiti... intrucat vor fi 14... :roll: da, nu glumesc deloc!

 

n-a mai fost ca altadata... a fost doar ok! :cheer:

http://www.computergames.ro/forum/showthre...351&page=43

post-332-1153176057_thumb.jpg

post-332-1153176067_thumb.jpg

post-332-1153176074_thumb.jpg

post-332-1153176083_thumb.jpg

post-332-1153176089_thumb.jpg

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

eu am un monitor care mi s-a defectat. nu stiu daca poate fi reparat sau ceva din el va poate fi folos. dar daca se poate si va este de folos e al vostru. astept un mesaj pe PM. :cheer:

va scriu eu pe PM. mai bine.

Editat de flori de camp

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
eu am un monitor care mi s-a defectat. nu stiu daca poate fi reparat sau ceva din el va poate fi folos. dar daca se poate si va este de folos e al vostru. astept un mesaj pe PM. :yahoo:

va scriu eu pe PM. mai bine.

daca vorbim pe mess :good: stabilim ce anume si cum sa si facem...

ne auzim, sper!

ym: bennataben

 

le: ultimele preocupari

Editat de Ben Ami

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

SAMBATA - ora 16... in caminul A6 din Agronomie - intrarea in institut este la mijlocul distantei dintre Manastirea Casin si Hotel Sofitel... A6 este al doilea camin pe care il poti intalni intrand pe poarta principala. La parterul caminului este o sala de forta (singura din incinta campusului).

Se poate ajunge pana in fata intrarii in campus cu tramvaiul 41 sau cu autobuzul 330... (altfel... metrou pana la Aviatorilor si 330)...

 

chiar e de lucru si de stabilit CUM MAMA ZMEILOR facem cu scoala din Stefesti... pentru ca incepe anul scolar... am dus calculatoarele acolo... dar nu le-am pus in functiune (macar), d-apai IN RETEA!... solicit ajutorul unor oameni cu cunostinte, rapizi, determinati... si care ajuta dezinteresat niste copii cu... o altfel de soarta decat a noastra!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
avem deja "mici" cazuri, insa nu si amanunte... le voi da adresa

acestui grup si celor mentionati mai sus... ne miscam destul de incet

pentru ca fiecare face cate ceva dupa posibilitati. nu vreau sa

fortez ritmul de viata al nimanui... avem nevoie de un avocat si de

cunostintele lui in domeniul infiintarii unei fundatii, avem nevoie

de un LOC unde sa strangem donatiile... avem nevoie de AMANUNTE CLARE

despre copii care sunt mai "rasariti" la invatatura, dar mult prea

saraci pentru a avea (inca) un calculator...

cine se ocupa de UN CAZ... il rog sa o faca "constiincios", cu o poza

si o "legenda"... calculator putem face oricand... la unul dintre noi

acasa, problema e sa nu gresim. oricat de putin am crede asta o

gramada de oameni sunt atenti la ceea ce dorim noi sa facem. si

asteapta nerabdatori sa mearga treaba.

abia dupa aceea vor "interveni" si ei, ajutand!

 

 

Si ati gasit avocatul ala ?

 

Ati infiintat fundatia ?

Exista date concrete ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
SAMBATA - ora 16... in caminul A6 din Agronomie - intrarea in institut este la mijlocul distantei dintre Manastirea Casin si Hotel Sofitel... A6 este al doilea camin pe care il poti intalni intrand pe poarta principala. La parterul caminului este o sala de forta (singura din incinta campusului).

Se poate ajunge pana in fata intrarii in campus cu tramvaiul 41 sau cu autobuzul 330... (altfel... metrou pana la Aviatorilor si 330)...

 

chiar e de lucru si de stabilit CUM MAMA ZMEILOR facem cu scoala din Stefesti... pentru ca incepe anul scolar... am dus calculatoarele acolo... dar nu le-am pus in functiune (macar), d-apai IN RETEA!... solicit ajutorul unor oameni cu cunostinte, rapizi, determinati... si care ajuta dezinteresat niste copii cu... o altfel de soarta decat a noastra!

 

 

N-ai spus exact care e obiectul intalnirii .

 

Daca se poate , poti face un rezumat aici despre ce se va discuta maine ?

 

 

Si care au fost concluziile .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
M-am gandit ca poate CINEVA de aici doreste sa mai iasa din monotonie si sa "patroneze" un proiect de ajutorare pentru un copil pe care altcineva de pe forum il stie atat de sarac (ma rog, cu parinti fara posibilitati!) si bun la invatatura (cum se zice!) incat sa-si doreasca un calculator - asa cum fiecare dintre noi stiu ca si l-au dorit pe primul! Si poate ca "donatorii" se vor intalni in acel moment (si la acel copil acasa), apoi vor merge la o bere - oleaca mai multumiti de viata asta! Cu putin noroc - am putea face cate o astfel de actiune pe trimestru, sau - de ce nu - pe luna (ba poate... cat de des se poate). Asa, din "putinul" fiecaruia!

Initiativa si deja actiunile voastre sunt printre putinele lucruri pe care le respect in viata asta pentru ca si eu am fost unul dintre acei copii si inteleg ce inseamna capacitate de creativitate la o varsta frageda dar fara posibilitatea de a o dezvolta, asa ca ajungi sa cresti iar timpul, mintea, imprejurarile nu iti mai permit acest lux : sa creezi . Pentru moment nu am posibilitatea sa va sustin fizic si financiar dar va urez succes in continuare pe acest drum pentru ca asa se pot mobiliza multi altii care pot practic contribui cu o danatie. Succes!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Si ati gasit avocatul ala ?

Ati infiintat fundatia ?

Exista date concrete ?...

...N-ai spus exact care e obiectul intalnirii.

Daca se poate, poti face un rezumat aici despre ce se va discuta maine ?

Si care au fost concluziile.

asta a fost la inceput... ulterior ne-am dat seama si de comun acord am hotarat ca NIMENI sa nu se poata ascunde in spatele unei asemenea "organizatii", TOATE CATE SUNT trebuind sa ramana cat mai "la vedere" posibil... pentru ca oricine sa verifice, sa vina sa vada, sa... puna mana sa se convinga cum stau lucrurile!

iar... "obiectul unei intalniri" este construirea de calculatoare din piesele donate, "rezumat"-ul este ceea ce se reuseste prin actiunile intreprinse. "concluziile" si le adjudeca fiecare cu mintea lui... multumim de interes! :yahoo:

Initiativa si deja actiunile voastre sunt printre putinele lucruri pe care le respect in viata asta pentru ca si eu am fost unul dintre acei copii si inteleg ce inseamna capacitate de creativitate la o varsta frageda dar fara posibilitatea de a o dezvolta, asa ca ajungi sa cresti iar timpul, mintea, imprejurarile nu iti mai permit acest lux : sa creezi . Pentru moment nu am posibilitatea sa va sustin fizic si financiar dar va urez succes in continuare pe acest drum pentru ca asa se pot mobiliza multi altii care pot practic contribui cu o danatie. Succes!

:crazy: multumim frumos! nimic nu-i chiar atat de roz - cum incerc sa le prezint - si probabil ca stii deja asta... dar sa povestesc despre absolut toate greutatile intampinate... ar insemna sa nu-mi mai ramana ganduri pentru a povesti ceea ce ramane important... si care s-ar rezuma astfel: SE POATE FACE pentru ca deja facem!

 

sa va zic cum a fost cu astea 24 de ore neintrerupte de la scoala din Stefesti? :crazy: pfff... cam dezamagitor...

una pentru ca directoarea Cristina are prea multe altele pe cap - si, oricat de draguta a fost, s-a cam speriat cand a vazut ca avem de stat si peste noapte... ba chiar ca "nu am terminat"... i-am explicat ca o retea - chiar cu calculatoare noi si identice - nu e chiar simplu de realizat (si fie vorba-n-tre noi... nu se poate face cu micile "bombe" daca nici macar cabluri nu tragem... apoi cum sa tragem cabluri :scared: ... daca sala nu era pentru asa ceva?)... in fine.

a doua a fost ca Auras (profesorul de informatica) trebuie sa aibe ceva mai mult decat bunavointa, ori ingaduinta. e greu s-o iei de la zero si oricare dintre noi o stie... da' probabil c-o sa insemne ceva faptul ca pe o raza de 3 km in jur va fi singurul care o sa "stie retele" (deocamdata!)... lucrurile nu-s incremenite pe nicaieri... si nici tehnica de calcul nu va fi atat de "prohibita" in urmatorii ani incat sa nu fie nevoie sa invete cum sa faca toate cate-s de facut.

or fi vechi piesele... or fi mai slabute... da' copilasii nu stiu inca sa le "dea drumul"... sa scrie un text... sa deseneze ceva... sa inteleaga concepte dintre cele mai folositoare... trebuia sa se inceapa de undeva...

si va fi bine... un inceput am avut cu totii.

multumesc tuturor celor care au inteles pana acum toate acestea, multumesc si celor care stiu ca rabdarea si pasiunea pot recupera handicapuri de educatie dintre cele mai severe!

scoala din Stefesti este un test pe care l-am dat impreuna... si putem spune ca am luat nota de trecere... dar si ca pana sa devenim premianti va mai trece un timp.

- asteptam momentul transferului in noua sala aflata "under construction" la un stadiu destul de intarziat (avand in vedere vremea de afara)

- mufarea, cablarea si configurarea retelei vor urma (acum calculatoarele pot fi folosite doar individual)

- imprimanta laser merge excelent (cartusul proaspat facandu-si datoria)

- swich-ul este probat si deasemenea este ceva excelent... imprimanta putandu-se conecta direct la el

- scanerul are nevoie de alimentator de 12 V... cred (CrysMM stie mai multe) si a ramas o "chestiune" care "ma roade"!

- piesele didactice... se vor completa pe parcurs... intrucat oricare dintre noi are cate ceva care nu se mai misca... neam

- programele folosite vor depinde de imaginatia profesorului Auras si de upgrade-urile ulterioare...

 

este un "nod" pentru noi, un "experiment"... masura putintelor noastre de a o lua de la zero intr-o regiune defavorizata cu ceea ce aveam la dispozitie si cu materialul uman aflat la fata locului... este ceva... FRUMOS!

Editat de Ben Ami

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×