Sari la conținut
Forum Roportal
Kilkoana

Relatii bilaterale

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Eu nu am intalnit aceasta situatie in cele cateva luni ..

Eu am intalnit de foarte multe ori chestia asta.

Chiar imi amintesc de un amic din facultate care era cu o domnisoara de etnie maghiara. Au iesit intr-o seara in ceva pub si tipa se intalneste cu alte 2 fete si incep alea sa sporovaiasca pe maghiara.

Asta zice : 'bai, stateam ca prostu' si zambeam..puteau alea sa ma injure si eu stateam si zambeam, ca ce pana mea era sa fac?'

Nu, nu e deloc un caz izolat si problema e ca lor li se pare firesc sa se comporte asa. La majoritatea

Plus ca sa nu uitam ca in zonele de turism altfel sta treaba. Mai ales la hotel, restaurant..desi, in tinutul secuiesc de la Valea Homorodului, era sa injur unul, care a refuzat initial si sa imi spuna ce inseamna cuvintele de indemn pentru caii inchiriati...

Tot acolo, la restaurant a trebuit sa vina alt chelner care sa imi raspunda tot pe maghiara.

Lasa ca am dat-o apoi eu cu engleza, pana a venit sefu' si a reglementat problema..de bun simt.

 

cat despre afaceri, nu te opri doar la parlamentarii guralivi, ci si la oamenii care muncesc serios. Cauta de exemplu cateva siteuri cu anunturi de joburi si ai sa vezi ca in judetul Cluj si nu numai..ce iti spuneam eu nu este deloc rarisim..

Editat de stupid_me
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai da, si crezi ca Romania recunoaste Kosovo? Niciodata.

Şi aşa, după mintea ta, Kosovo o să se descurce dacă e recunoscut doar de Statele Unite, Franţa, Germania etc.?

Sau are neapărată nevoie să-l recunoască şi Rom

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Nu, nu e deloc un caz izolat si problema e ca lor li se pare firesc sa se comporte asa. La majoritatea

 

 

Da, asa-i. Fusesem intr-o delegatie in Miercurea-Ciuc si dupa ce m-am cazat la hotel, am iesit in oras sa-mi cumpar o prajitura la pachet pe care vroiam s-o savurez in camera.

Nu mi-a venit sa cred ce diferenta de atitudine a avut vanzatoarea cand nu i-am raspuns in maghiara!(m-a uimit total :soc: )N-am de gand sa redau aci experienta, insa nici n-am mai putut zice vreun cuvant si am iesit nevenindu-mi a crede ca-i adevarat ceea ce auzisem ca se-ntampla prin acele zone).

 

A trecut, insa, ceea ce vreau sa punctez eu aci este sa se cunoasca adevarul ca tema din stema Ardealului(pentru cei care stiu cum arata ) cu cele sapte cetati sau sapte turnuri de cetate(asa cum era diadema principiara a zeitatii feminine care este reprezentata intotdeauna cu diadema celor 7 Turnuri- fiind zeitatea suprema a matriarhatului preneolitic) nu este nici ungureasca, nici saseasca, ci pelasgo-geto-dacica-daco-romana .

Editat de LuciaD
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In dormitor daca ar fi fost sa fie zic, banuiesc ca nu tot in olandeza?

 

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Inca n-am reusit in acest topic sa simt chestia bi-laterala

... poate a alunecat pe zapada si a cazut intr-o parte situatia, dar e foarte excitant. Caut niste bentite sa-mi pun pe cap, poate se va ridica smantana pe lapte mai repede :stars: So Far e vorba doar de niste exemple precum locuitorii din Miercurea-Ciuc raspund in secuieste la ori ce intrebare.

 

Era s-o incurc, bentita mea e una de la Baza Militara Miramar din San Diego, California, in culoarea Blue Angels, acele avioane minunate care fac show-uri si multe altele, nu tricolor romanesc si-l folosesc in zile fierbinti sa nu-mi curga sudoarea in ochi :sweating:

Editat de The Unknown

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Era s-o incurc, bentita mea e una de la Baza Militara Miramar din San Diego, California, in culoarea Blue Angels, acele avioane minunate care fac show-uri si multe altele, nu tricolor romanesc si-l folosesc in zile fierbinti sa nu-mi curga sudoarea in ochi :sweating:

Intreba-i pe americani ce parere ar avea daca ar intra in institutiile guvernamentale cu insemne ale steagului americii. Si pentru asta i-ar aresta politia si i-ar ancheta. Da-ne niste opinii referitor la asta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Intreba-i pe americani ce parere ar avea daca ar intra in institutiile guvernamentale cu insemne ale steagului americii. Si pentru asta i-ar aresta politia si i-ar ancheta. Da-ne niste opinii referitor la asta.

 

Asta nu e topic despre americani, daca n-ai ce zice la topic, rontaie un covrig!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Asta nu e topic despre americani, daca n-ai ce zice la topic, rontaie un covrig!!!

Am ce zice si despre subiect: spune-le americanilor ca in Romania (o tara ca a lor democratica si independenta)romanii care poarta insemnele steagului national in institutiile statului, risca sa fie anchetati de politie pentru ca poarta steagul national. Intreaba-i ce parere au despre asta.

Apoi explica-le ca situatia asta se petrece pentru ca exista o grupare aparte traitoare in Romania care nu sufera sa vada steagul national al tarii care ii intretine. Trebuie sa realizeze despre ce e vorba, ca sunt destule stiri unde steagului american i se da foc.

Editat de -altul

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×