Sari la conținut
Forum Roportal
Darkyn

Ne nastem oameni sau devenim oameni

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

"Ne nastem oameni sau devenim oameni".....asta a fost subiectul zilei la mine la facultate....fiecare profesor a venit cu prelegerea lui si cu zeci si zeci de argumente...asta teoretic...practic au vorbit mult si nu au spus nimic.....ma interesa sa aflu si parerea voastra despre subiectul asta.....la prima vedere e evident ca ne nastem oameni, dar oare faptul ca ne dezvoltam in cadrul unei societati nu ne face sa devenim oameni.....eu sincer cred k ne nastem oameni , ca doar nu ne nastem cine stie ce animal sau mai rau, vreo leguma....dar cred ca are ft mare importanta mediul in care crestem si educatia....fara niste reguli sociale sau de bun simt am fi niste primitivi involuati....cam asta e parerea mea in momentul asta....astept sa vad si parerile voastre

Editat de Gaya

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

oh ba daaaaa.....au inceput cu citate din aristotel,rouseeau, kant si restul companiei.....si in final au ajuns sa se contrazica singuri

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Acesti profesori nu au si explicat ce inteleg ei prin termenul de @oameni@ din context ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
;) imi plac la nebunie scenele alea

 

 

si mie...mai rau e cand ne intreaba p noi "nu e asa", "zi tu ,nu am dreptate"...si noi yes yes ofcourse

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
oh ba daaaaa.....au inceput cu citate din aristotel,rouseeau, kant si restul companiei.....si in final au ajuns sa se contrazica singuri

 

Tipic ... dar este normal sa-i citam pe alti atunci cand noi nu avem opinii ...

Termenul asta de oameni, anatomic vorbind este oarecum inconfundabil, cat priveste umanitatea noastra aici este o problema de educatie, mediu, societate ...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×