Sari la conținut
Forum Roportal
Kilkoana

Relatii bilaterale

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Nu este vorba de nevorbit este vorba de cum sa vorbeasca sau cum sa vorbeasca mai bine....putem trece peste exploatarea de neam? Ca nu ii subiect aci.

Pai cine e interesat sa vorbeasca mai bine merge la scoala la clasa de romani, si acolo invarta limba romana la nivel avansat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Plus ca sa nu uitam ca in zonele de turism altfel sta treaba. Mai ales la hotel, restaurant..desi, in tinutul secuiesc de la Valea Homorodului, era sa injur unul, care a refuzat initial si sa imi spuna ce inseamna cuvintele de indemn pentru caii inchiriati...

 

 

Poate ai tu o atitudine mai belicoasa si ii starnesti asa :D

 

cat despre afaceri, nu te opri doar la parlamentarii guralivi, ci si la oamenii care muncesc serios.

 

Ce treaba am eu cu parlamentarii? Eu ti-am spus ca faptul ca ungurii trag cu ungurii si romanii cu romanii ne arata pur si simplu doua retele de influenta diferite, asa cum in alte zone pur romanesti ele exista, fiind polarizate pe termeni politici.

 

tema din stema Ardealului(pentru cei care stiu cum arata ) cu cele sapte cetati sau sapte turnuri de cetate(asa cum era diadema principiara a zeitatii feminine care este reprezentata intotdeauna cu diadema celor 7 Turnuri- fiind zeitatea suprema a matriarhatului preneolitic) nu este nici ungureasca, nici saseasca, ci pelasgo-geto-dacica-daco-romana .

 

Unde s-a descoperit asta? Ce documente avem de la pelasgi/geti/daci?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca turc esti tu, ca nu intelegi deloc ce zic eu: daca au fost probleme si porfesorii s-au luat de fata aia se face ancheta administrativa sa se vada care-i treaba, daca si-au depasit atributiunile ori au abuzat de ele. Daca au abuzat, ii sanctionezi. Aia este ancheta administrativa. Dar nu era nevoie de mobilizari facute prin televiziuni si nici de demonstratii si scandari patriotice. Capisci?

Acuma da, deci toti aia care au impiedicat-o sa poarte tricolor trebuie sanctionati (cu cat mai public cu atat mai bine)

 

Tu te faci ca nu pricepi sau chiar nu prinzi? Asta arata cat de mult este utilizata romana in zona aia. Acolo traiesc romani, comunitati intregi si de la ei au ajuns chiar si ungurii sa invete romana. Ceea ce era subiectul discutiei la acel punct. Nu limbile pe care le vorbesc cu turistii.

In ungaria functioneaza relatia normala dintre o minoritate normala recte romanii si o majoritate nationala.Deci romanii ca si minoritari sunt normali si nimeni nu se sfieste sa foloseasca limba lor.

In romania relatia intre minoritatea maghiara si majoritari este anormala si plina de tensiuni. Restul minoritatilor sunt normale

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dar eu,cunoscand destui copii de clasa a 9-a,va spun sigur ca nu de capatana ei a mers Sabinuca, aceasta Jeanne D`Arc a Harcov-ului cu bentita in cap. Si nu de capatana lor i-au spus altii ca ii rup gatul ca la gaina.

 

Corect good.gif

 

In romania relatia intre minoritatea maghiara si majoritari este anormala si plina de tensiuni. Restul minoritatilor sunt normale

 

Deci ungurii sunt minoritatea anormala. Ce te face sa spui asta?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ce treaba am eu cu parlamentarii? Eu ti-am spus ca faptul ca ungurii trag cu ungurii si romanii cu romanii ne arata pur si simplu doua retele de influenta diferite, asa cum in alte zone pur romanesti ele exista, fiind polarizate pe termeni politici.

Spui prostii, romanii n-au nicio vina pentru comportamentul ungurilor.

 

Deci ungurii sunt minoritatea anormala. Ce te face sa spui asta?

Pai am spus: in ungaria singur ai afirmat ca nimeni nu se plange de romani ca minoritari, in romania nicio alta minoritate nu se plange de romani ca majoritari. Deci nu ramane ca ungurii pe post de minoritari se comporta anormal oriunde se afla?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

a fost un proces de maghiarizare fortata a populatiei romane, si parintii mei au invatat la scoala ungureste iar numele romanilor au fost toate schimbate.

 

Toate? :rot: Vrei sa spui la ca Unire in 1918, in Transilvania nu mai existau nume romanesti?

 

Tu ai auzit de Petru Maior, Samuil Micu, Ghoerghe Sincai, Ion Budai Deleanu, Gheorghe Lazar, Vasile Goldis, george Baritiu, Iuliu Maniu, Alexandru Vaida Voievod, Lucian Blaga? (ca sa dau doar cateva nume)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

tu ai impresia că ai vreun merit personal în faptul că te-ai născut român/că?

Nu.

Asta e impresia, ta, te rog nu mai fa confuzii, Harald.

Eu am specificat clar ca nu am impresii din astea.

E singura ta scuza de care esti capabil, Placa Stricata? :roll:

Editat de stupid_me

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai am spus: in ungaria singur ai afirmat ca nimeni nu se plange de romani ca minoritari

 

Eu nu am afirmat asta. Ia mai citeste o data.

 

Spui prostii, romanii n-au nicio vina pentru comportamentul ungurilor.

 

Eu am ajuns la concluzia ca ai probleme de ... citire crazy.gif

Editat de lynxul_negru

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Poate ai tu o atitudine mai belicoasa si ii starnesti asa :D

 

 

Bai frate, eu vorbesc de fapte uzuale, tu vorbesti de zone in care ai fost doar ca si turist.

Eu traiesc zi de zi intr-un oras in care este un cerc mare de maghiari.

 

Va invit eu sa stati 'barem' o luna si o sa vedeti ca sunt fapte, nu povesti.

Asa ca te rog cu supozitiile , mai moale.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Toate? :rot: Vrei sa spui la ca Unire in 1918, in Transilvania nu mai existau nume romanesti?

Maghiarizare fortata nu inseamna ca a doua zi devii ungur, nu, maghiarizare fortata inseamna ca oficialitatile locale te iau in evidenta cu nume maghiarizat, si limba oficiala e maghiara si nimic altceva, steagul e steagul ungariei etc

Ceva asemanator cu ce incearca ungurii din harghita sa faca acuma.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×