Sari la conținut
Forum Roportal
Aseneth

Pogorarea Sfantului Duh = Turnul Babel

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

da dar a propovaduit pe limba fiecaruia, nu intr-o limba, nu stiu cum sa-i spun, seamana mai mult cu o scrasnire din dinti.

Sunteti total gresiti!

Nu exista nicio limba a fiecaruia ptr ca limba este un instrument de comunicare intre oameni ...si nu are sens sa comunici cu tine insuti intr-o limba in care nimic nu are niciun inteles!

Glasolalia este limbajul Diavolului care salasluieste in unii oameni!

 

Ceilati oameni care nu practica acest tip de vorbire Diabolica, inteleg ca rostul limbii si al unui vocabular dezvoltat este acela de a comunica si de a te educa, de a invata si de a te informa mereu ...si ca aceasta cale este singura care duce catre formarea si dezvoltarea CONSTIINTEI adica a divinului din OM!

 

In plus de asta deja titlul acestui topic este aiurea pentru ca insusi Isus ii invata pe ucenicii sai in 1Corinteni 3.16. ca Duhul sfant al lui Dumnezeu este in fiecare om ... si toti oamenii sunt pe pamant ...deci nu avea cine "sa pogoreasca"! ... si nu cred ca se referea la extraterestrii!

 

Iar povestea cu Turnul Babel este mai slaba ca povestea lui Pinocchio ...ptr ca iata chiar in orientul mijlociu in tarile din Golf s-a construit cea mai inalta cladire din lume ...si cu toate astea Dumnezeu nu a impiedicat lucrarea ...ci a tacut ca porcu-n cucuruz!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sunt limbi ceresti si limbi ingeresti.Citeam intr-o carte,daca imi amintesc unde o sa iti dau mai multe detalii,ca o femeie a cerut Duhul Sfant si atunci cand a primit a vorbit in limba chineza si chiar cand dorea sa scrie ceva scria tot in aceea limba,chiar daca ea nu o cunostea.

inseamna ca ucenicii propavaduiau ingerilor?? in biblie scrie clar ca in ziua cinzecimii apostolii au inceput sa vb in limbile pamantului, nu ingeresti.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sunteti total gresiti!

Nu exista nicio limba a fiecaruia ptr ca limba este un instrument de comunicare intre oameni ...si nu are sens sa comunici cu tine insuti intr-o limba in care nimic nu are niciun inteles!

Glasolalia este limbajul Diavolului care salasluieste in unii oameni!

 

Ceilati oameni care nu practica acest tip de vorbire Diabolica, inteleg ca rostul limbii si al unui vocabular dezvoltat este acela de a comunica si de a te educa, de a invata si de a te informa mereu ...si ca aceasta cale este singura care duce catre formarea si dezvoltarea CONSTIINTEI adica a divinului din OM!

 

In plus de asta deja titlul acestui topic este aiurea pentru ca insusi Isus ii invata pe ucenicii sai in 1Corinteni 3.16. ca Duhul sfant al lui Dumnezeu este in fiecare om ... si toti oamenii sunt pe pamant ...deci nu avea cine "sa pogoreasca"! ... si nu cred ca se referea la extraterestrii!

 

Iar povestea cu Turnul Babel este mai slaba ca povestea lui Pinocchio ...ptr ca iata chiar in orientul mijlociu in tarile din Golf s-a construit cea mai inalta cladire din lume ...si cu toate astea Dumnezeu nu a impiedicat lucrarea ...ci a tacut ca porcu-n cucuruz!

Total eronat.Domnul Isus cand S-a inaltat la cer a promis ca va trimite Duhul Sfant.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

inseamna ca ucenicii propavaduiau ingerilor?? in biblie scrie clar ca in ziua cinzecimii apostolii au inceput sa vb in limbile pamantului, nu ingeresti.

Sunt limbi ceresti pe care numai Ingerii si Dumnezeu le pot intelege.Cand te rogi in Duhul te zidesti pe tine insuti si vorbesti taine cu Dumnezeu.Iti aduc suport biblic pentru toate adfirmatiile daca doresti.

Nu stiu cum sa caut #42 !Poate ma indrumi tu.

Editat de Raniia

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sunt limbi ceresti pe care numai Ingerii si Dumnezeu le pot intelege.Cand te rogi in Duhul te zidesti pe tine insuti si vorbesti taine cu Dumnezeu.Iti aduc suport biblic pentru toate adfirmatiile daca doresti.

Nu stiu cum sa caut #42 !Poate ma indrumi tu.

ce pot sa mai zic? tu intelegi numai ce vrei.ce scrie in biblie despre ziua cinzecimii?nu cred ca scria ca apostolii au inceput sa vb limbi ingeresti si sa se zideasca.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ce pot sa mai zic? tu intelegi numai ce vrei.ce scrie in biblie despre ziua cinzecimii?nu cred ca scria ca apostolii au inceput sa vb limbi ingeresti si sa se zideasca.

Duhul Sfant ne convinge ca suntem pacatosi.Ne calauzeste,ne invata,ne da putere de marturisire.Vedem ca ucenicii dupa ce au fost botezati cu Duhul Sfant au propovaduit Evanghelia cu putere.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Duhul Sfant ne convinge ca suntem pacatosi.Ne calauzeste,ne invata,ne da putere de marturisire.Vedem ca ucenicii dupa ce au fost botezati cu Duhul Sfant au propovaduit Evanghelia cu putere.

Şi toţi s-au umplut de Duh Sf

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Şi toţi s-au umplut de Duh Sfânt şi au început să vorbească în alte limbi, după cum le dădea Duhul să vorbească.

Şi se aflau atunci în Ierusalim iudei, oameni cucernici din toate neamurile care sunt sub cer.

Când s-a auzit sunetul acela, mulţimea s-a adunat şi a rămas încremenită; pentru că fiecare îi auzea vorbind în limba lui.

Toţi se mirau, se minunau şi ziceau unii către alţii:

Editat de Raniia

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ai putea sa imi desenezi sa vad daca esti talentat!:)

Tu te referi strict la prima data cand s-a pogorat Duhul Sfant peste ucenici?Da,atunci fiecare auzea vorbind in limba lui despre lucrurile minunate ale lui Dumnezeu.Dar in Noul Testament vei gasi ca Duhul Sfant face mai multe lucrari.El vorbeste cu suspine negraite si cu Duhul vorbeste taine cu Dumnezeu,adica El mijloceste pentru noi.El ne zideste credinta,etc

ahaa, nici macar scopul duhului nu mai e acelasi, s-a modificat intre timp,si totusi n-ar trebui sa se pastreze si aceasta calitate??Cred ca dak vreunul dintre astia care aveti acest duh ati putea face treaba asta, n-ar mai exista nici cea mai mik indoiala ca propovaduiti invatatura domnului, oricare o fi el.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×