Sari la conținut
Forum Roportal
Aseneth

Pogorarea Sfantului Duh = Turnul Babel

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

De aceea avem liber de Rusalii? Ca sa nu lucram pentru Satan?

Sarbatoarea Rusaliilor este pentru coborarea Sfantului Duh ca si Mangaietor promis de Hristos, si reprezinta inceputul intemeierii Bisericii Crestine.

Vorbitul in limbi al apostolilor era de la Duhul Sfant.

Pretentia tremuricilor din zilele noastre, borlboroselile si miscarile spasmodice sunt de la necuratul. Si se poate observa extrem de simplu ca sunt identice cu cele ale samanilor drogati in transa.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sarbatoarea Rusaliilor este pentru coborarea Sfantului Duh ca si Mangaietor promis de Hristos, si reprezinta inceputul intemeierii Bisericii Crestine.

Vorbitul in limbi al apostolilor era de la Duhul Sfant.

Pretentia tremuricilor din zilele noastre, borlboroselile si miscarile spasmodice sunt de la necuratul. Si se poate observa extrem de simplu ca sunt identice cu cele ale samanilor drogati in transa.

 

Excelenta observatie. Eu as pune totusi transele si spasmele penticostalilor pe seama sistemului de credinte, a expectantelor, ritualului si a presiunii grupului. Dar trebuie sa recunosti ca sunt unele dintre cele mai amuzante chestii la care poti fi martor in viata.

Interesanta si probabil corecta analogia cu samanismul. Doar ca gandindu-ma ca samanismul este cel mai vechi sistem religios atestat, as putea trage concluzia ca stramosii nostri erau o gasca de satanisti. Inseamna ca ati avut mare noroc cu poporul evreu care a pastrat adevarata credinta.

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sarbatoarea Rusaliilor este pentru coborarea Sfantului Duh ca si Mangaietor promis de Hristos

 

Sa fi facut Hristos promisiuni mincinoase? Ca sarbatori de Rusalii am vazut cateva pana acum, dar niciun duh ;)

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sa fi facut Hristos promisiuni mincinoase? Ca sarbatori de Rusalii am vazut cateva pana acum, dar niciun duh ;)

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu ce fel de secte sunt acestea.Duhul Sfant este un susur bland.El te face sa simti prezenta sfanta a lui Dumnezeu.

da si incepi sa vorbesti intr-o limba necunoscuta. care era scopul vb in limbi?? nu sa inteleaga ceilalti cuvantul domnului?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

da si incepi sa vorbesti intr-o limba necunoscuta. care era scopul vb in limbi?? nu sa inteleaga ceilalti cuvantul domnului?

Cine vorbeste in alte limbi se zideste pe sine .Acest dar il primesti de la Dumnezeu prin credinta in El.http://biblia.resursecrestine.ro/1-corinteni/14

Duhul Sfant iti intareste credinta in El si te ajuta sa propovaduiesti Evanghelia.Vedem in Fapte ca ucenicii dupa ce au primit Duhul Sfant au inceput sa propovaduiasca plini de putere si sa spuna tuturor sa se pocaiasca!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cine vorbeste in alte limbi se zideste pe sine .Acest dar il primesti de la Dumnezeu prin credinta in El.http://biblia.resursecrestine.ro/1-corinteni/14

Duhul Sfant iti intareste credinta in El si te ajuta sa propovaduiesti Evanghelia.Vedem in Fapte ca ucenicii dupa ce au primit Duhul Sfant au inceput sa propovaduiasca plini de putere si sa spuna tuturor sa se pocaiasca!

da dar a propovaduit pe limba fiecaruia, nu intr-o limba, nu stiu cum sa-i spun, seamana mai mult cu o scrasnire din dinti.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

da dar a propovaduit pe limba fiecaruia, nu intr-o limba, nu stiu cum sa-i spun, seamana mai mult cu o scrasnire din dinti.

Sunt limbi ceresti si limbi ingeresti.Citeam intr-o carte,daca imi amintesc unde o sa iti dau mai multe detalii,ca o femeie a cerut Duhul Sfant si atunci cand a primit a vorbit in limba chineza si chiar cand dorea sa scrie ceva scria tot in aceea limba,chiar daca ea nu o cunostea.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×