Sari la conținut
Forum Roportal
Maximus

Crestinismul --- religie originala sau plagiat?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Pai e normal. Ce stiau despre arheologie acu 2-300 de ani?

Hieroglifele de exemplu au fost descifrate pe la 1780, relativ recent.

Evangheliile gnostice au fost descoperite acum vreo 60 de ani.

 

Nu stiu daca cineva a ascuns intentionat urmele sau ignoranta ne-a impiedicat sa le cautam.

Si totusi...in 60 de ani nu au fost descoperite. Probabil ca ignoranta este la ea acasa.. 8)

 

 

Au fost vremuri c

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Si totusi...in 60 de ani nu au fost descoperite. Probabil ca ignoranta este la ea acasa.. :good:

 

Ba au fost.

Eliade scrie asta in istoria credintelor si ideilor religioase in 1976-1983.

Dar nu toata lumea citeste Eliade de exemplu.

 

Si cum sa emiti pareri stiintifice corecte. Uite ce reactii starneste cautarea adevarului?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ba au fost.

Eliade scrie asta in istoria credintelor si ideilor religioase in 1976-1983.

Dar nu toata lumea citeste Eliade de exemplu.

 

Si cum sa emiti pareri stiintifice corecte. Uite ce reactii starneste cautarea adevarului?

Stiu ca Eliade a scris despre asta. Dar totusi, nu poti crede tot ceea ce citesti, nu? Suportul stiintific ce a facut?

Si apropo de reactii: crezi ca eu si cu dan-marius/dark vom fii afectati? sau cine crezi? :good:

Editat de heidy_2006

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Stiu ca Eliade a scris despre asta. Dar totusi, nu poti crede tot ceea ce citesti, nu? Suportul stiintific ce a facut?

Si apropo de reactii: crezi ca eu si cu dan-marius/dark vom fii afectati? sau cine crezi? :good:

 

Afectati in ce sens?

Ma refeream la impotrivirea oarba a unora ca Cioanas. Face parte din genul de fanatici religiosi asemanatori fundamentalistilor islamici.

Adevarat nu poti crede tot ce citesti. Ar fi absurd.

Dar unde sunt dovezi stiintifice, istorice, nu prea ai ce sa faci.

 

Intre Eliade care spune ca religia crestina e copiata pe ici pe colo din alte religii si Cioanas, tu pe cine crezi?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Intre Eliade care spune ca religia crestina e copiata pe ici pe colo din alte religii si Cioanas, tu pe cine crezi?

Tind sa-l cred pe Cioanas. :good:

 

 

Afectati in ce sens?

Ma refer la reactie.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Tind sa-l cred pe Cioanas. 8)

Ma refer la reactie.

 

wow. Mircea Eliade se va intoarce in mormant ca ventilatorul :good:

Nu cred ca reactia va afecta pe cineva din punctul asta de vedere.

Dar sincer m-am cam saturat de banda asta. De cate ori pui ceva din Biblie la indoiala ti se arunca in cap un vraf de citate Biblice fara nici o legatura cu subiectul. Nu poti demonstra corectitudinea Biblie din interiorul ei.

 

Oricum nu inteleg agitatia asta. Eu as crede in Dumnezeu chiar daca mi s-ar demonstra matematic ca nu exista.

Ce are a face credinta cu faptul ca o carte (Biblia) contine niste deformari ale adevarului pe langa niste lucruri adevare?

Eu nu discut pe topicul asta despre credinta in Dumnezeu. Vorbesc despre crestinism, biblie inadvertente si surse de inspiratie.

Editat de Maximus

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Dar sincer m-am cam saturat de banda asta. De cate ori pui ceva din Biblie la indoiala ti se arunca in cap un vraf de citate Biblice fara nici o legatura cu subiectul. Nu poti demonstra corectitudinea Biblie din interiorul ei.

 

Oricum nu inteleg agitatia asta. Eu as crede in Dumnezeu chiar daca mi s-ar demonstra matematic ca nu exista.

Ce are a face credinta cu faptul ca o carte (Biblia) contine niste deformari ale adevarului pe langa niste lucruri adevare?

Eu nu discut pe topicul asta despre credinta in Dumnezeu. Vorbesc despre crestinism, biblie inadvertente si surse de inspiratie.

Corect. Una este sa crezi, alta este sa discuti despre ceea ce are legatura cu credinta ta. Dar problema este ca Cioanas & Co. nu vad diferenta dintre Biblie si credinta. Le asociaza si nu numai asta. Cred cu tarie ca una fara cealalta nu ar putea fi.

Maximus, eu iti dau un sfat, acum este decizia ta daca vrei sa-l urmezi sau nu: nu iti mai raci gura de pomana, pentru ca nu ai pentru cine. e totuna cu a vorbi de unul singur sau a vorbi cu peretii. :good:

 

 

Dar asta nu garanteaza ca va si accepta. :o:

Ehe, cred ca nici eu nu voi accepta. Dar el? 8)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Maximus, eu iti dau un sfat, acum este decizia ta daca vrei sa-l urmezi sau nu: nu iti mai raci gura de pomana, pentru ca nu ai pentru cine. e totuna cu a vorbi de unul singur sau a vorbi cu peretii. :good:

 

Multumesc pentru sfat. Este logic ce spui tu. Dar daca nimeni nu va spune nimic vom ramane cu aceleasi idei, ne vom bate copii pt ca asa scrie in Biblie, vom respinge stiinta pentru ca Biblia stie mai bine, in loc sa ne bazam pe fortele proprii vom astepta ajutor din inaltul cerului, ne vom supune unor reguli si ritualuri religioase aberante (posturi, abstinente, etc).

Crezi ca daca toata lumea ar stii lucrurile astea si s-ar stradui sa le intelega, nu ar fi o lume un pic mai buna?

Nu s-ar mai tempera detinatorii "adevarului unic" cand ar vedea ca nu e chiar asa de unic?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×