Sari la conținut
Forum Roportal
Maximus

Crestinismul --- religie originala sau plagiat?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Te laudai ca ii dai cu argumente...stii sa spui altceva despre noi ,decat alt carnat si ca suntem redusi?

Sa-ti aud glasciorul,comenteaza ceva!

 

Esti sigur tu c

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Da, sint.

 

Pai nu stiau. Textele ai fost scrise ani mai tirziu, cind deja se cunosteau toate informatiile.

 

Si te mira? E mult mai logic.

 

Oare cine e mai ignorant: cel care cauta sa gaseasca raspunsurile sau cel care inghite pe nemestecare informatiile primite de la cei din jur? :good:

 

Da, sint sigur.

La tot ce ti-am zis eu aici nu ai argumente decat ca: esti sigur ca Biblia nu este Cuvantul lui Dumnezeu! Ne spui asta fiindca ti-au spus-o idolii tai atei?

Eu ti-am adus argumente ca este! Combatele!

 

Dar las domeniul at

Editat de cioanas

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
La tot ce ti-am zis eu aici nu ai argumente decat ca: esti sigur ca Biblia nu este Cuvantul lui Dumnezeu!

Ala nu e argument, e raspuns la o intrebare.

Ne spui asta fiindca ti-au spus-o idolii tai atei?

:D buna poanta. :)

Eu ti-am adus argumente ca este! Combatele!

Vezi ca "combate-le" se scrie in doua cuvinte despartite de o cratima. 8)

Dar las domeniul at

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Draga Marius ,eu ti-am cerut argumente si tu vii iar cu raspunsuri seci! Oare ateismul contine doar raspunsuri seci?

 

Apoi unitatea c

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Draga Marius ,eu ti-am cerut argumente si tu vii iar cu raspunsuri seci! Oare ateismul contine doar raspunsuri seci?

 

Oare predicile tale contin ceva, orice? Atita vreme cit nu aduci ceva personal, iti pierzi timpul de pomana.

 

Apoi unitatea c

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Marius,ai gresit la editarea mesajului si este greu de citit! Te rog incearca sa corectezi.Multumesc!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Marius,ai gresit la editarea mesajului si este greu de citit! Te rog incearca sa corectezi.Multumesc!

E un bug al scriptului php care apare ocazional, n-am ce-i face.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
E un bug al scriptului php care apare ocazional, n-am ce-i face.

Oricum mesajul tau nu aduce decat argumente vechi care nu prea sunt unraspuns la problemele ridicate de mine.

de exemplu recunosti ca "elementele istorice ii confera unitate",doar ca "Perspectivele personale ale autorilor reprezinta un mare dezavantaj."

Pai daca persoanele in cauza sunt credibile prin elementele istorice prezentate in Scripturi , de ce nu ar fi credibila si perspectiva lor?

Mai ales ca multe astfel de "perspective" sau dovedit adevarate peste mii de ani!

Eu sunt ferm convins ca aceste perspective personale, au fost inspirate de Autorul Scripturii, care este Dumnezeu! Prin unitatea, chiar in perspective, a autorilor Bibliei, se dovedeste ca in spatele acestor oameni se afla Duhul Sfant care le-a inspirat Cuvantul!

Editat de cioanas

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Oricum mesajul tau nu aduce decat argumente vechi care nu prea sunt unraspuns la problemele ridicate de mine.

de exemplu recunosti ca "elementele istorice ii confera unitate",doar ca "Perspectivele personale ale autorilor reprezinta un mare dezavantaj."

Pai daca persoanele in cauza sunt credibile prin elementele istorice prezentate in Scripturi , de ce nu ar fi credibila si perspectiva lor?

Credibile pentru cine? Daca ti-as spune ca Vlad Tepes a fost rau pentru ca a fost vampir ar fi o prostie care a folosit elemente istorice (de exemplu).

Mai ales ca multe astfel de "perspective" sau dovedit adevarate peste mii de ani!

Eu sunt ferm convins ca aceste perspective personale, au fost inspirate de Autorul Scripturii, care este Dumnezeu! Prin unitatea, chiar in perspective, a autorilor Bibliei, se dovedeste ca in spatele acestor oameni se afla Duhul Sfant care le-a inspirat Cuvantul!

Adica tu vezi numai unitatea, dar iti scapa gaurile sitei. :good:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Hans.

O alta intrebare de ce lipseste "Inaltarea" din Evanghelia dupa Matei?

 

Pentru aparatorii inversunati ai originalitatii si veridicitatii Bibliei.

Va atrag atentia ca nu raspundeti la intrebare:

De ce seamana crestinismul cu atatea religii predecesoare????

 

De ce seamana atat de mult cu mithraismul care era o religie raspandita in imperiul roman acum 2000 de ani?

Cu mintea eliberata de prejudecati, ca niste istorici puneti-va intrebarea asta?

 

Daca asculti o melodie in engleza si peste 2 luni asculti o melodie in limba romana cu linia melodica 100% identica ce crezi? Coincidenta? sau a copiat-o pur si simplu?

 

Si va rog cu argumente istorice nu cu argumente Biblice. Despre veridicitatea ei discutam asa ca nu se poate invoca ca argument.

Cat despre "profetiile" biblie se stie de exemplu ca Cartea lui Daniel nu e deloc o profetie, ci e scrisa dupa desfasurarea evenimentelor si chiar si asa are enorm de multe erori istorice.

Editat de Maximus

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×