Sari la conținut
Forum Roportal
Maximus

Crestinismul --- religie originala sau plagiat?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Multumesc pentru sfat. Este logic ce spui tu. Dar daca nimeni nu va spune nimic vom ramane cu aceleasi idei, ne vom bate copii pt ca asa scrie in Biblie, vom respinge stiinta pentru ca Biblia stie mai bine, in loc sa ne bazam pe fortele proprii vom astepta ajutor din inaltul cerului, ne vom supune unor reguli si ritualuri religioase aberante (posturi, abstinente, etc).

Crezi ca daca toata lumea ar stii lucrurile astea si s-ar stradui sa le intelega, nu ar fi o lume un pic mai buna?

Nu s-ar mai tempera detinatorii "adevarului unic" cand ar vedea ca nu e chiar asa de unic?

De-acord cu tine. Dar crede-ma ca am incercat si eu si stiu ce spun. E ca si cum i-ai spune unei pisici sa nu mai miaune. Tot ca ea va face, nici nu va intelege ce ii spui. :good:

Detinatorii "adevarului unic" nu vor auzi ceea ce vei vrea sa le spui tu.

1. Pentru ca ei au "adevarul" si tot ceea ce le spun ceilalti si nu corespund cu imaginea lor despre adevar, deci nu va fi receptionat.

2. Uita-te la punctul 1. 8) :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
De-acord cu tine. Dar crede-ma ca am incercat si eu si stiu ce spun. E ca si cum i-ai spune unei pisici sa nu mai miaune. Tot ca ea va face, nici nu va intelege ce ii spui. 8)

Detinatorii "adevarului unic" nu vor auzi ceea ce vei vrea sa le spui tu.

1. Pentru ca ei au "adevarul" si tot ceea ce le spun ceilalti si nu corespund cu imaginea lor despre adevar, deci nu va fi receptionat.

2. Uita-te la punctul 1. :o: :D

Deja asta e material pentru discutia despre fanatici si fanatism. :good:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Deja asta e material pentru discutia despre fanatici si fanatism. :good:

 

Ca sa mai revenim si pe la subiect

 

Ratiunea pentru care toate miturile sunt similare, cu un zeu-om pe care il "sacrifica" si care

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ca sa mai revenim si pe la subiect

 

Ratiunea pentru care toate miturile sunt similare, cu un zeu-om pe care il "sacrifica" si care

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Isus a exista si sunt urme reale descoperite si acceptate de stiinta.

Ce a facut si detaliile despre viata Lui sunt in opinia mea abordate si redate subiectiv!

 

Probabil ca a existat.

Dar NT nu a fost scris in timpul vietii lui.

Apoi asemarile sunt izbitoare cu alte religii si cu un model care se repeta in toate:

 

nastere din fecioara

data nasterii 25 decembrie

natura divina

miracole

12 discipoli

moartea si invierea lui.

post-22244-1143539805_thumb.jpg isis(fecioara) si horus(pruncul)

 

apoi hai sa luam istoricii:

 

Suetonius in opera sa "Viata lui Claudiu" povesteste ca acesta i-a condus pe evrei, care instigati de Cristos (Crestus) incercau tot timpul sa se ridice contra Romei. Insa cum se spune ca asta s-ar fi putut intampla cam 15 ani dupa crucificarea lui Isus Cristos, nu putea fi cel pe care il cunoastem ca Isus Cristos.

 

Filo, marele istoric evreu, desi era contemporan cu Cristos, nu face absolut nici o referinta la Isus.

Filo a dezvoltat doctrina Logosului, si chiar daca dupa teologia crestina Isus Cristos era "Logos", faptul nu este, in mod surprinzator, remarcat. (

Editat de Maximus

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
De-acord cu tine. Dar crede-ma ca am incercat si eu si stiu ce spun. E ca si cum i-ai spune unei pisici sa nu mai miaune. Tot ca ea va face, nici nu va intelege ce ii spui. :good:

Detinatorii "adevarului unic" nu vor auzi ceea ce vei vrea sa le spui tu.

1. Pentru ca ei au "adevarul" si tot ceea ce le spun ceilalti si nu corespund cu imaginea lor despre adevar, deci nu va fi receptionat.

2. Uita-te la punctul 1. 8) :o:

Heidy si eu am fost un ateu ! Este adevarat ca nu unul militant! Nimeni nu ma putea face sa cred in Biblie si mai ales in crestini!

Asta pana in momentul in care m-am convins ca intradevar exista viata dupa moarte si ca Dumnezeul crestin este viu!

Din acel moment nimeni nu mai poate sa ma duca cu zaharelul!

Ceea ce vrea sa ne vanda Maximus aici si altii ca el este un adevar distorsionat si care este un fals pentru orice crestin!

Inca de pe vremea lui Nimrod si din vremea Babilonului diavolul a incercat sa-l tot copieze pe Dumnezeu scotand tot de felul de teorii si idoli cu care momeste omenirea ,doar, doar inseala pe cat mai multi!

Crestinismul nu este impotriva stiintei,insa este impotriva folosirii de catre diavol a stiintei, in scopul distrugerii omenirii!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ceea ce vrea sa ne vanda Maximus aici si altii ca el este un adevar distorsionat si care este un fals pentru orice crestin!

 

1.Nu va vand nimic.

2. Expun parerile altora, realitati istorice verificate. Fapte evidente. Nu e vina mea ca religia crestina seamana cu o duzina de alte religii existente inainte.

 

Crestinismul seamana cu multe alte religii dinainte lui.

Ce ai de comentat la afirmatia asta?

la obiect te rog...

 

 

 

Asta pana in momentul in care m-am convins ca intradevar exista viata dupa moarte si ca Dumnezeul crestin este viu!

 

Adica pana ti s-a facut groaza de moarte si ai ales o cale mai simpla.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Hans.

O alta intrebare de ce lipseste "Inaltarea" din Evanghelia dupa Matei?

 

Pentru aparatorii inversunati ai originalitatii si veridicitatii Bibliei.

Va atrag atentia ca nu raspundeti la intrebare:

De ce seamana crestinismul cu atatea religii predecesoare????

 

De ce seamana atat de mult cu mithraismul care era o religie raspandita in imperiul roman acum 2000 de ani?

Cu mintea eliberata de prejudecati, ca niste istorici puneti-va intrebarea asta?

 

Daca asculti o melodie in engleza si peste 2 luni asculti o melodie in limba romana cu linia melodica 100% identica ce crezi? Coincidenta? sau a copiat-o pur si simplu?

 

Si va rog cu argumente istorice nu cu argumente Biblice. Despre veridicitatea ei discutam asa ca nu se poate invoca ca argument.

Cat despre "profetiile" biblie se stie de exemplu ca Cartea lui Daniel nu e deloc o profetie, ci e scrisa dupa desfasurarea evenimentelor si chiar si asa are enorm de multe erori istorice.

Visuri draga Maximus,de unde le-ai luat din New Age.Se pare ca esti un adept constioincios al acestui curent care vrea sa distruga crestinismul!

De curiozitate doar:

Evangheliile nu se contrazic, ci se completeaza!

Crestinismul se aseamana cu alte religii fiindca intotdeauna diavolul a facut falsuri ,cu scopul de-a denigra originalul.Diavolul stia despre planul de mantuire al lui Dumnezeu din momentul caderii omului! Atunci Dumnezeu i-a spus ca samanta femeii va zdrobi capul sarpelui! In decursul istoriei pe parcursul descoperirilor lui Dumnezeu,despre planul de salvare,prin proroci,diavolul a trecut la plagiate ,insa se pare ca niciunul nu si-a atins scopul dorit!

Pai asta ne dam si noi seama, ca diavolul copiaza! Cerceteaza viata lui Mahomed si vezi ce asemanatoare este in unele puncte cu viata lui Isus!

Cartea lui Daniel este o profetie si culmea ca aceasta profetie priveste zilele din urma ,in cea mai mare parte!

 

Este culmea ca vii cu argumente fara sustinere si pe de alta parte aici se discuta despre ateism! Este un topic special despre subiectele enumerate de tine!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Este culmea ca vii cu argumente fara sustinere si pe de alta parte aici se discuta despre ateism! Este un topic special despre subiectele enumerate de tine!

 

Care fara sustinere obsedatuleeeeee???

Nu vezi ca ti-am dat 5 religii aparute inainte crestinismului care seamana la milimetru cu el?

 

nu ti-am dat citate din biblie care nu se potrivesc cu realitatea istorica???

nu ti-am dat contraziceri din biblie???

 

Esti chior???

 

Nu ti-am aratat istorici care nu mentioneaza nimic despre iisus desi au fost contemporani??

 

Tu cu ce dovezi vi?

repeti ca papagalul satana satana, ateu, pozezi in ortodox, new age.....

vino cu dovezi....

Editat de Maximus

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Crestinismul se aseamana cu alte religii fiindca intotdeauna diavolul a facut falsuri ,cu scopul de-a denigra originalul.

Si cum iti explici ca aceste religii au fost inaintea crestinismului? :good:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×