Sari la conținut
Forum Roportal
Maximus

Crestinismul --- religie originala sau plagiat?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Annacondor ma bucur sa vad ca mai este cineva pe forumul asta care gandeste ca mine :spiteful: :) :doh:

:crazy: mersi

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
deci suntem singuri in tot universu asta ca daca da eu zic ca e risipa de spatziu....

dumnezeu a creat omu dupa chipu si infatzisarea lui (daca sunt si altzi in universu asta si ei sunt altfel lor cine e dumnezeu sau defapt cum arata dumnezeu asta daca ei ar fi altfel...)

defapt aceasta biblie e tot o carte care ascunde multe adevaruri si care sa scris de alungu a miii de ani dar sa nu uitam ca sunt desene de pesteri care sunt mai vech decat aceasta BIBLIE si care arata obiecte strani cuprinse de lumina care coboreau din cer...

 

Ce-ar fi să ne imaginăm lucrurile altfel ? Ce-ar fi dacă acum 12.000 de ani, pe vremea c

Editat de harald

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cand se aduc dovezi li se raspunde prin niste ipoteze neverificate si prin teorii nefondate.

Insa nu am vazut un singur post in care cei care discrediteaza Biblia sa aduca o singura dovada istoric acceptata in favoarea afirmatiei lui. E:yahoo:

 

cred ca esti orb si rau intentionat.

eu vad situatia exact invers.... ipotezelor stiintifice verificate li se aduc drept contra-argumente citate luuuungi din biblie care nu au legatura cu subiectu...una la mana

 

esti off topic... doi la mana

 

ce raspunzi la faptul ca exista multe religii inaintea crestinismului care au EXACT acelesi "povesti" la baza (lucru demonstrat istoric)??? (asta e de fapt subiectul discutiei :spiteful: )

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
există 3 notiuni diferite: credintă, religie si biserică (institutia, nu clădirea). Sunt lucruri complet diferite, chiar dacă credinta dă nastere religiei si justifică existenta bisericii.

 

La noi, credinta este cea care lipseste, desi este singura care poate supravietui fără existenta celorlalte două.

Bine sintetizat,insa cine sunt eu decat un ecou care traieste prin cei ce striga?Si nu vreau sa par interesant cu orice pret .Doar ma apar sau imi apar edificiul construit cu greu pe o fundatie in prabusire(corpul meu)

 

 

cu toate respectele mele annacondor si celor care sunt ca tine si care vad ca gandesc, numa exista un mic blokaj sau o anumita frica sa vb mai deschis despre crestinism sa trecetzi acea bariera cu care am fost sau atzi fost invatzatzi de catre stramosi nostri..... vb`ind logik.... te`ai prins de faza cu barza si e un inceput de a vedea lucrurile si din alta perspectiva.... adica barza , omu negru ca si mos craciun si altzi sunt aceasi chestie ca si dumnezeu ....

asta nu ma face sa nu cred!!! dar cred in cea ce vad si cea ce pot atinge si in cea ce pot sa fac ..... asat inseamna a ma cunoaste chiar ff bine .... vb despre experientza prin care am trecut

prin clasele mai mici adica prin a 4a pana in calsa a 6 a eram ferm convins de existentza lui dumnezeu eram pe cale de a ma pocai si am citit multe cartzi in legatura asta.. dar in vara lui 1992 dintr-o cauza despre care mai bine sa nu vb am fost in coma profunda pe o peroada de 2 saptamani in care am fost in niste locuri camm greu de explicat sau descris... sa o lasam asa.... pt ca trecem de idee

deci subiectul care a fost deschis aici e destul de delicat si de complex in acelas timp pt uni care nu vor sa accepte ideeile altora sau de a incerca de gandi si altfel...

acuma 2000 de ani toata lumea din acea vreme astepta venirea mantuitorului pe pamant iar cand acesta a venit putzini au fost cei care l`au crezut ca el este, dar totzi lau asteptat.... se zice ca el va veni din nou pe pamant nu se stie cand dar va veni deci il asteptam..... daca intro zi va veni cineva la tine sau la oricare si va zice ca eu sunt fiu lui dumnezeu il vom crede sau i`am zice duthe ma drogatule de aicea sau "asa ca e tare tzigara nigger"

deci suntem singuri in tot universu asta ca daca da eu zic ca e risipa de spatziu....

dumnezeu a creat omu dupa chipu si infatzisarea lui (daca sunt si altzi in universu asta si ei sunt altfel lor cine e dumnezeu sau defapt cum arata dumnezeu asta daca ei ar fi altfel...)

defapt aceasta biblie e tot o carte care ascunde multe adevaruri si care sa scris de alungu a miii de ani dar sa nu uitam ca sunt desene de pesteri care sunt mai vech decat aceasta BIBLIE si care arata obiecte strani cuprinse de lumina care coboreau din cer...

si eu zic ca totul este un monopol cu care potzi misca o mare masa de oameni care sa creat din acele vremuri in care omu era un mare analfabet dintre care se ridicau doar fffffff putzini scolitzi care stiau sa scrie si sa citeasca cu care puteau sa minta pe orice prostovan....

 

mai este o vorba!!! a zis unu care avea ceva in cap

PROSTIA SI UNIVERSU ESTE INFINIT... IN LEGATURA CU UNIVERSU INCA NU SUNT SIGUR

 

mai e o vb!! prostia si

Subscriu la ceea ce spui desi nu te intereseaza!Insa as vrea sa iti spun ce cred totusi

Sa crezi inseamna sa fi naiv insa daca stii inseamna sa fii cu adevarat parte a existentei Divine.

Daca contestam ceva nu inseamna ca anihilam existenta obiectului contestat .

Editat de ioanide

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu sint de parere ca ai uitat ceva: ideea de ascendenta divina a lui Isus a fost preluata din mitologia greaca.

 

in primul rand vreau sa remarc modul corect in care se poarta discutiile

caci subiectele aici sant al naibii de fierbinti...!!

 

si acum la subiect :

biserica crestina a facut o "fenta " inspirata ca sa scape de originea lui Isus.

Duhul sfant....un Iosif sot exemplar,si toate celelalte.....

Si asa, ce nu a reusit comunismul Moscovei ,a reusit cu mult inainte Isus,

primul comunist,care daca nu a creeat bolsevismul,a dat cel putin crestinismul,

facand o sciziune in propria religie

 

 

parerea mea....nu dati cu pietre....!! (glumesc) :flowers:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ideile crestine provin, in foarte mare parte din paganism. acest lucru poate suna rau pt unii dar nu e chiar asa. vrem idei originale de la crestinism, dar se bazeaza pe idei vechi de cand lumea, idei ale unor religii sau culte mai vechi decat crestinismul. acesta de fapt nu e plagiat, e doar o dezvoltare a unor idei existente. ceea ce se copiaza nu intotdeauna se cheama plagiat, ci, cum spuneam, dezvoltare, imbunatatire.

parerea mea

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×