Sari la conținut
Forum Roportal
gabi_jackass

Problema de cuplu

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

ai zis ca tu ai putin timp liber

dai alternative - cand tu esti la munca, sau ocupat ea are timp sa se exteriorizeze cum vrea dar cand ai timp si tu vorbestei sa fei timpul vostru...asa e situatia nu potio fi mereu acolo

poate e doar o faza si la ea si isi va da seama ca nu poate redeveni cine era..si eu vreau asta dar nu se mai poate..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Din cate mi-am dat eu seama, esti destul de posesiv... Fetelor nu le place asta, cel putin nu tuturor si prietena ta probabil face parte din aceasta categorie, distanteaza-te putin. Fii mai putin disponibil un timp. Las-o libera si vezi ce se intampla. Daca se departeaza si iti reproseaza ca nu ai timp de ea, e clar, cauta pretexte. Daca incepe sa te revendice... :eat: Nu deveni dependent de ea, daca nu esti deja, pentru ca este periculos pt tine.

N-o mai sufoca.

Editat de Amarena

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In anumite situatii si despartirea pentru o perioada poate fi benefica, depinde acum doar de voi 2.

Poate fata se simte sufocata, dupa cum spunea si Amarena.

Sunt fete carora le place sa fie mai independente.

Monotonia poate fi alungata usor, puteti pleca undeva, la munte, fara telefoane, fara semnal, doar voi doi.

Iti inteleg sentimentul de "singuratate" si noi am trecut prin ceva asemanator, dar am dat vina in acel moment pe rutina, stres, prea mult efort de ambele parti la serv... cand de fapt solutia salvatoare era mult mai aproape de noi 2 si statea doar in noi. Sunt bune si momentele astea ca realizezi cat de mult iti iubesti aproapele.

Ar trebui sa-i spui ce simti.

Eu merg pe principiul ca nimic nu e intamplator, toate au un rost. :eat:

 

Scuze pt postul lung

Editat de mirelut

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ai zis ca tu ai putin timp liber

dai alternative - cand tu esti la munca, sau ocupat ea are timp sa se exteriorizeze cum vrea dar cand ai timp si tu vorbestei sa fei timpul vostru...asa e situatia nu potio fi mereu acolo

poate e doar o faza si la ea si isi va da seama ca nu poate redeveni cine era..si eu vreau asta dar nu se mai poate..

 

In ultima saptamana am fost mult mai distant si chiar sunt curios cum vor evolua lucrurile.

Si sper si eu sa isi dea seama ca nu mai poate redeveni exact cine era inainte. Oamenii se schimba odata cu timpul.

 

 

Din cate mi-am dat eu seama, esti destul de posesiv... Fetelor nu le place asta, cel putin nu tuturor si prietena ta probabil face parte din aceasta categorie, distanteaza-te putin. Fii mai putin disponibil un timp. Las-o libera si vezi ce se intampla. Daca se departeaza si iti reproseaza ca nu ai timp de ea, e clar, cauta pretexte. Daca incepe sa te revendice... :eat: Nu deveni dependent de ea, daca nu esti deja, pentru ca este periculos pt tine.

N-o mai sufoca.

 

 

Posesiv nu am fost dar poate ca am petrecut pre mult timp impreuna.

 

Dar ceva tot nu inteleg. 1 an si 4 luni totu a fost OK si acu nu mai este. Este o schimbare brusca de 180 de grade dupa o perioada nu foarte scurta. Asta denota instabilitate. Poate ca ma insel. Daca gresesc nu ezitati sa ma corectati.

 

Si pe termen lung instabilitatea nu suna deloc bine. :party:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
.

Posesiv nu am fost dar poate ca am petrecut pre mult timp impreuna.

 

Dar ceva tot nu inteleg. 1 an si 4 luni totu a fost OK si acu nu mai este. Este o schimbare brusca de 180 de grade dupa o perioada nu foarte scurta. Asta denota instabilitate. Poate ca ma insel. Daca gresesc nu ezitati sa ma corectati.

 

Si pe termen lung instabilitatea nu suna deloc bine. :eat:

Nu trebuie sa fii distant! Daca vrea sa se intoarca inapoi si nu te "gaseseste" ?

Trebuie sa fii tu insuti! Consider pe buna dreptate ca adevarul te scoate din toate incurcaturile si tot el te indreapta spre compromisul perfect, sau spre alegerea cea mai buna!

Zi-i adevarul, dar mai ales, spune ce simti! In contextul asta, tot ce se va intampla va fi ceea ce TREUIE sa se intample..

Daca e sa fiti impreuna si sa va iubiti, veti fi!

amin! :party:

Numai bine!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
In anumite situatii si despartirea pentru o perioada poate fi benefica, depinde acum doar de voi 2.

Poate fata se simte sufocata, dupa cum spunea si Amarena.

Sunt fete carora le place sa fie mai independente.

Monotonia poate fi alungata usor, puteti pleca undeva, la munte, fara telefoane, fara semnal, doar voi doi.

Iti inteleg sentimentul de "singuratate" si noi am trecut prin ceva asemanator, dar am dat vina in acel moment pe rutina, stres, prea mult efort de ambele parti la serv... cand de fapt solutia salvatoare era mult mai aproape de noi 2 si statea doar in noi. Sunt bune si momentele astea ca realizezi cat de mult iti iubesti aproapele.

Ar trebui sa-i spui ce simti.

Eu merg pe principiul ca nimic nu e intamplator, toate au un rost. :eat:

 

Scuze pt postul lung

 

 

Am inceput deja sa fiu distant si sa-i las spatiu de miscare, dar cand aud de scurta despartire sau pauza personal inteleg o despartire diplomatica. Consider ca daca un timp nu interactionam chiar deloc atunci ceva se rupe. Presimt ca vom fi ca 2 straini si tre sa o luam de la capat. Nu stiu daca poate fi benefic asa ceva.

 

Si monotonia poate fi combatuta dar e foarte probabil sa reapara si daca ea nu se obisnuieste cu ideea existentei macar temporar a aceste rutine, atunci in viitor lucrurile nu stau deloc roz.

 

Iar in ceea ce prieste sentimentele am fost deschisi amandoi si stim ca ne iubim. Niciunu nu a manifestat nesigurata fata de sentimentele celuilalt. Nu a fost nevoie sa ne intrebam reciproc daca ne mai iubim pt ca ne marturiseam. Si acest lucru ma intriga mai mult. Nu ar trebui ca dragoste sa fie cea care sa primeze?

 

In cazul in care ar exista dubii in aceasta privinta ar fi oarecum alta problema. Dar daca ne iubim cum poate sa lase alte lucruri marunte sa creeze bariere intre noi? Eu sunt gata sa combat acele lucruri dar sincer daca o sa realizez ca ea considera ca acele lucruri sunt pe primul plan, inaintea sentimentelor si a tot ceea ce a fost frumos intre noi simt ca ma lupt petru o cauza pierduta :party: Va rog spuneti-ma daca am dreptate.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Corect, vorbiti!!! Bravo, Dulcica..Comunicati, mai! Spune-i. Si provoac-o si pe ea sa fie sincera. N-are rost sa va dati dupa visin.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
In cazul in care ar exista dubii in aceasta privinta ar fi oarecum alta problema. Dar daca ne iubim cum poate sa lase alte lucruri marunte sa creeze bariere intre noi? Eu sunt gata sa combat acele lucruri dar sincer daca o sa realizez ca ea considera ca acele lucruri sunt pe primul plan, inaintea sentimentelor si a tot ceea ce a fost frumos intre noi simt ca ma lupt petru o cauza pierduta :eat: Va rog spuneti-ma daca am dreptate.

 

Dragostea are intotdeauna intaietate.(din partea celor care o poarta in suflet.. ) Poate nu stie sa se exprime, uneori viata ne mai si pacalaeste, poate a cazut prada! Nici mie nu-mi suna bine replicile "2 saptamani pauza".

Tu trebuie sa stii totusi ca nici o lupta pe care o duci nu este o cauza pierduta, fie ea si pentru o cauza pierduta! Ai ce invata din fiecare experienta. Dar sa nu tragem concluzii, fa ce simti ca trebuie sa faci! E bine, atat timp cat esti sincer cu tine si cu ea.. :party:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu ar trebui ca dragoste sa fie cea care sa primeze?

 

In cazul in care ar exista dubii in aceasta privinta ar fi oarecum alta problema. Dar daca ne iubim cum poate sa lase alte lucruri marunte sa creeze bariere intre noi? Eu sunt gata sa combat acele lucruri dar sincer daca o sa realizez ca ea considera ca acele lucruri sunt pe primul plan, inaintea sentimentelor si a tot ceea ce a fost frumos intre noi simt ca ma lupt petru o cauza pierduta :eat: Va rog spuneti-ma daca am dreptate.

Gandesti bine, ca un barbat matur...vreau sa te intreb daca ai mai avut si alte relatii si daca ea a mai cunoscut pe altcineva.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Tu trebuie sa stii totusi ca nici o lupta pe care o duci nu este o cauza pierduta, fie ea si pentru o cauza pierduta! Ai ce invata din fiecare experienta.

 

Din pacate nu am privi lucrurile din aceasta perspectiva, dar imi dau seama ca ai dreptate. In totdeauna am considerat ca ce nu te omoara te face mai puternic dar de obicei constientizez acest lucru abea dupa ce se calmeaza apele.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×