Sari la conținut
Forum Roportal
coorviic

Subtitrarea unui film

Postări Recomandate

Buna tuturor,

Sunt nou pe acest site. Am "vechime" - ca sa spun asa - doar cateva zile. Stiu ca poate unii vor rade, dar asa sunt incepatorii. Si voi ati fost la fel. Acum, ca m-am prezentat putin, sper sa primesc un mic ajutor de la voi. Nu reusesc sa vad subtitrarea filmului pe tv. Pe monitor am tot ce trebuie - imagine, sunet si subtitrarea - iar la televizor numai imaginea si sunetul. Ce trebuie sa fac? Cu multumiri tuturor. Sper ca nu v-am deranjat ca am scris mai mult si fara prescurtari. Nici nu stiu sa le folosesc. O zi buna tuturor! Va multumesc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Buna tuturor,

Sunt nou pe acest site. Am "vechime" ...

- ce DVD ai?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
- ce DVD ai?

Sper sa nu gresesc cu raspunsul. Am COMBO DVD - LG. Scuze daca am gresit cumva. Multumesc inca o data pentru rabdare.

Am fost foarte bucuros ca am resusit sa transfer de pe casetofon in memoria calculatorului niste casete. Urmeaza sa le scot pe CD. Sunt pasionat de muzica buna, cantzonete, arii celebre din opere etc., dar intreb: ce program exista si cat de greu este sa transferi in memoria calculatorului castele video. Am niste amintiri frumoase si vreau sa le stochez aici si, ulterior sa le trag pe CD. Nu am DVD-RW. Daca nu este prea complicat si nu va retin prea mult cu aceasta viitoare pasiune, va rog sa imi spuneti. Multumesc din suflet. Pe curand.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

eu fac asa:

1 - mai intai, am vivo, deci placa video face captura video

2 - am un program pentru captura video, mai precis video studio 9, la care poti selecta formatul capturat...atentie la captura de sunet, trebuie setata......in rest, teste cat mai multe sa vezi ce te aranjeaza mai bine

succes!!!!!!!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc foarte mult. As dori un raspuns prin e-mail, daca nu cer prea mult. Mai multe detalii la cele doua probleme pe care doresc sa le rezolv. Prima: subtitrarea unui film pe tv. Pe monitor am imagine, sunt si subtitrare, dar la tv. nu am subtitrarea.

A doua chestiune, mai amplu daca se poate, cum descarc casete video in memoria calculatorului ca apoi sa le pot trage pe CD? Un mai, cu mai multe precizari, mi-ar fi de mare folos. Adresa mea este "coorviic@yahoo.com". Multumesc inca o data. O zi buna va doresc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Cred ca ar fi mult mai bine sa se discute aici despre subiect, deoarece ar putea invata si altii cum sa procedeze. :angry:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

cred ca emma are dreptate

am sa incerc sa fiu cat mai explicit, dar atentionez ca este doar o metoda, cea pe care o folosesc eu frecvent

placa mea video(cea care face legatura dintre calculator si monitor) in cazul meu are intrare ''vi''echivalent cu video input de la un aparat VHS.si ''vo''( video output) similar.in marea majoritate , placile video nu au si functia video input(VI)ci doar (VO). cele mai vechi nici macar tvout nu au. dar sa revenim, semnalul video captat din sursa externa(camera, vhs....)va intra in placa video a calculatorului; iar semnalul audio la intrarea ''line in'' de la placa de baza sau placa de sunet. cu un program gen : video studio 9, se poate face captura pe calculator, setand desigur cateva optiuni cum ar fi:formatul capturat, intrarea audio, folderul tinta etc. cam in acest mod folosesc eu capturarea pe PC a unei casete video de exemplu. vreau sa-ti mai zic ca se mai poate face captura si cu anumite ''tunner tv'' care au si aceasta posibilitate, dar calitatea mie imi pare ceva mai slaba, acest mod este unul pur amatoricesc, profesionisti utilizand alte procedee, implicand atat software si hardware diferite. m-as bucura sa aflu ca te-am putut lamuri, macar ca procedeu......puiu

.

Editat de puiu.t

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc mult. Am inteles explicatia. Din pacate nu am o asemenea placa video, de care vorbeati. Am TV-OUT. Dar, sa revin la cea de-a doua problema: mentionam la inceputul saptamanii ca nu reusesc sa am subtitrarea pe TV. Totul este normal, imagine, sonor subtitrare pe monitorul calculatorului, dar la televizor nu apare subtitrarea. Am fost intrebat ce DVD am si am raspuns ca este LG. Mai departe ce as avea de facut. Stiu ca par, poate, puerile intrebarile mele, dar asa se intampla cand esti incepator. O zi buna va doresc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am fost intrebat ce DVD am si am raspuns ca este LG. Mai departe ce as avea de facut.

 

- sa inteleg... tu vizionezi filmul ca si pe calculator , doar ca pe televizor cu ajutorul DVD-ului, cu acelasi CD nu?

Daca subtritarea e pe cd, uita-te ce extensie are .txt, .doc. .sub, .srt etc... si uita-te in manualul DVD-ului ce extensii suporta la subtritari.Incearca sa schimbi extensia la subtritare daca nu se potriveste cu cea recunoscuta de DVD.Si ai optiunea acolo sa alegi subtritarea. (in DVD)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cand folosesc un CD se vede subtitrarea la tv, desi si aici am o problema. Dar, filmul trimis direct din memoria calculatorului nu apare subtitrat. Aici, mai pe indelete daca puteti sa-mi spuneti ce este de facut. Multumesc inca o data.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×