Sari la conținut
Forum Roportal
Darianna

RECLAMAREA UNUI ACT DE CRUZIME FATA DE UN ANIMAL

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Ok, deci poza e luata de pe net, dintr-un articol despre 500 de pisici salvate in China.

 

Daca era un troll prost, sa stie ca glume din astea se cu prietenii lui prosti.

 

Daca era doar un prost, sa stie ca are reclamatie la politie.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Hm? E alarma falsa? Ca sa stiu ce spun oamenilor carora le-am dat mesaj !!!

Editat de Ea.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu e nici o alarma falsa. Am zis doar ca poza este luata de pe net (http://www.dailymail.co.uk/news/article-2226542/Truck-crammed-FIVE-HUNDRED-cats-stopped-en-route-restaurants-China.html), ceea ce inseamna ca topicul se poate sa fi fost o gluma proasta. In acelasi timp, se poate sa fi fost serios. Datoria noastra, ca moderatori, era sa nu stam cu mainile in san.

Cel mult, decide politia daca este o gluma sau nu.

 

Sper din tot sufletul sa fi fost o gluma sau o alarma falsa, cum zici tu, dar daca actionam mai multi la astfel de glume, e foarte posibil ca glumetii sa se lase de sporturi din astea.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ai dreptate.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

wow, cata agitatie! ma bucura ca sunteti atat de implicati dar ma intreb de ce nu ati reactionat la fel cand a fost vorba de oameni, nu de animale

 

concret, acum ceva timp am citit pe acest forum cum un tanar a venit sa intrebe cum poate evita sa ia amenda pentru ca a fost prins conducand fara permis (nu mai tin minte daca era si baut). Foarte dezinvolt, el considera ca a fost nedreptatit, de vreme ce nu a facut rau nimanui!! Stiti la fel de bine ca mine ca pentru asta se face dosar penal si nu stiu de ce politia nu a actionat in conformitate, ci l-a trimis acasa doar cu o amenda, urmand ca tanarul sa iasa in continuare pe strada si cine stie? poate reuseste sa mai si omoare pe unul-altul (oamenii, copii, poate si animale, ca vad ca ne induioseaza soarta lor). Cei mai vechi va aduceti cu siguranta aminte de poveste, unii chiar ati comentat. Mai dur sau nu, i s-a spus ca e un idiot si....cam aici s-a oprit totul.

 

Sincer, ma asteptam la genul de reactie pe care l-ati avut in cazul animalelor, dar nu. Nu stiu de ce, nici nu vreau sa stiu de ce. Cert e ca am facut atunci ce ar fi trebuit sa faca toata lumea. Am anuntat politia, care ar fi putut foarte usor sa mearga pe firul IP-ului si sa il gaseasca pe idiotul in cauza. In acelasi timp, am facut cont pe forum special ca sa contactez un administrator si l-am rugat sa colaboreze cu politia si sa-i dea toate datele necesare pentru a-i da de urma individului. Rezultatul? De la administrator niciun raspuns, nici macar ceva de genul "Ma plictisesti, stai in banca ta". De la politie raspuns ca au verificat in perioada aceea (care perioada, ca individul a postat intr-o zi, dar n-a spus cand s-a intamplat fapta) si s-au dat nspe amende si s-au facut nustiucate dosare penale. Concluzia lor subinteleasa a fost ca desigur ca individul face parte din cei pe care ii au in evidenta, ca nu are cum sa scape nimic vigilentei politiei romane. DAR EI NICI NU STIAU DESPRE CINE E VORBA!

 

Ma gandesc acum ca acele informatii de la admin ar fi fost foarte utile si daca am fi convins politistii sa mearga pe fir, individul avea macar un dosar penal in momentul de fata (pacat ca nu se da pedeapsa cu executare). Dar atunci nu i-a pasat nimanui ca un nesimtit umbla liber si poate omori oameni, copii, poate chiar pe ai vostri. Acum, in schimb, e durere mare ca e chinuit un biet animalut. Dar in fine, fiecare dupa ce prioritati are pe lumea asta...

 

PS. am gasit si topicul, se pare ca nu a fost sters, nu a deranjat asa de mult ca asta cu pisica. Probabil a fost lasat acolo in sens educativ, sa citeasca si altii si sa vada cat de usor se scapa daca umbli fara permis:

http://www.roportal.ro/discutii/topic/77519-prins-fara-permis/

Editat de Badaboom

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In primul rand, ai grija ce acuzatii FARA DOVEZI faci. Sunt singurul administrator in prezent, eram administrator si in 2010 si NU am primit nici o astfel de solicitare din partea ta.

In al doilea rand, tu esti inscris pe forum in 2012, userul fara permis a prezentat cazul in 2010. Ori sunt eu tampita, ori esti tu clona :stars:

Si in al treilea rand, dar nu cel mai putin important, personal aleg sa SESIZEZ politia, nu sa ii fac si treaba (pentru asta platesc impozite). In cazul celui fara permis, politia STIA, in cazul pisicii, insa, NU. Si oricum, ca sa te simti mai bine, nici nu a reactionat in vreun fel la reclamatiile noastre.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

wow, cata agitatie! ma bucura ca sunteti atat de implicati dar ma intreb de ce nu ati reactionat la fel cand a fost vorba de oameni, nu de animale

 

iar eu ma

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Azi am primit raspuns scris de la politia orasului de domiciliu al userului care ne povestea intr-un mesaj, ca isi maltrateaza pisica si ca ii si face placere. Mi-au scris ca intrucat aspectele sesizate de mine fac obiectul cercetarilor in dosarul penal nr. ...... inregistrat la politia ...., in care se efectueaza cercetari sub aspectul comiterii infractiunii prevazute de art. 6 din Legea 205/2004, s-a dispus conexarea petitiei cu nr. ... la dosarul penal.

 

(nu stiu daca e ok sa dau orasul si numerele dosarului si petitiei)

 

Multumesc celor care m-au sprijinit si ajutat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×