Sari la conținut
Forum Roportal
GCosmin

Problema izolare robinet teava centrala apa rece

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

La casa in hol, am scara de acces la primul nivel, sub scara se afla robinetul principal ce alimenteaza casa cu apa rece. Am dat mocheta la o parte si am observat ca stratul de suport Underlay este umed atat sub scara cat si in afara acesteia pe o portine de 1 metru . In hol peste beton aveam un strat de 1 cm jumate de ceva material ce se aseamana cu zmoala pe care l-am spart insa in jurul rubinetului care iese in sus din beton este umed de la condens :cry: , apa de afara find foarte rece(mai ales iarna) iar in casa find cald.

 

:blink: As vrea sa stiu:

* care este cel mai adecvat mod de a sparge betonul pe langa teava fara a o sparge si care sunt pasii ce trebuiesc urmati.

* care este cea mai buna metoda de izolare ca dupa ce pun un alt strat de ciment/sapa sa nu imi mai faca condes deoarece urmaresc sa pun parchet :cry: si nu as vrea sa am probleme mai mari in cazul in care problema persista

 

:ok: P.S: Tin sa multumesc aticipat si celor care au avut rabdarea sa citeasca problema cu care ma confrunt si celor care au experienta necesara ce vor sa o impartasasca cu noi si rabdarea de a explica detaliat solutionarea problemei.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu prea am inteles.

 

Locuiesti la casa, iar teava vine din pivnita pe casa scarilor si intra in casa? Daca asa este, atunci pe unde intra teava respectiva? Normal ar fi sa intre pe undeva prin bucatarie sau prin baie, respectiv prin ceea ce se numeste "zona umeda". Insa acolo banuiesc ca nu vei pune parchet. stars.gif

 

Vrei sa reiei descrierea problemei?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

As vrea sa stiu:

* care este cel mai adecvat mod de a sparge betonul pe langa teava fara a o sparge si care sunt pasii ce trebuiesc urmati.

* care este cea mai buna metoda de izolare ca dupa ce pun un alt strat de ciment/sapa sa nu imi mai faca condes deoarece urmaresc sa pun parchet :cry: si nu as vrea sa am probleme mai mari in cazul in care problema persista

 

*Nu poti folosi decat un ciocan rotopercutor pentru a sparge cimentul. Bineinteles, il vei folosi cu mare grija.

 

*Condensul oricum va aparea din cauza diferentei mare de temperatura interior-exterior. Conteaza si tipul de teava pe care o ai: daca e din metal, condensul e mai mare, daca e din plastic (PPR sau PPE), condensul este mai mic.

Nu te apuca sa izolezi teava cu vata de sticla pentru ca umiditatea va intra in vata si vei avea miros de mucegai.

Pentru a impermeabiliza betonul in jurul tevii, cauta amorsa bituminoasa la magazinele de bricolaj sau, daca ai relatii la un combinat chimic sau CET, fa rost de niste apa de sticla.

Ai putea si sa schimbi traseul tevii, astfel incat aceasta sa intre in casa intr-un loc care sa nu iti ridice atatea probleme (debara, camara, baie, etc.)

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

:blink: As vrea sa stiu: care este cel mai adecvat mod de a sparge betonul pe langa teava fara a o sparge

 

Ai asigurare la casa si in mod special la aceasta parte al casei, instalatii sanitare???

Chiar daca n-ai, intreaba pe un constructor, el este capabil si responsabil in caz de ceva cu acesta procedura delicata.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Chiar daca n-ai, intreaba pe un constructor, el este capabil si responsabil in caz de ceva cu acesta procedura delicata.

 

Constructorul o sa-ti spuna cam aceleasi lucruri pe care ti le-am spus eu. Incearca sa rezolvi pe cont propriu, ca nu-ti trebuie cine stie ce abilitati.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

*Nu poti folosi decat un ciocan rotopercutor pentru a sparge cimentul. Bineinteles, il vei folosi cu mare grija.

 

*Condensul oricum va aparea din cauza diferentei mare de temperatura interior-exterior. Conteaza si tipul de teava pe care o ai: daca e din metal, condensul e mai mare, daca e din plastic (PPR sau PPE), condensul este mai mic.

Nu te apuca sa izolezi teava cu vata de sticla pentru ca umiditatea va intra in vata si vei avea miros de mucegai.

Pentru a impermeabiliza betonul in jurul tevii, cauta amorsa bituminoasa la magazinele de bricolaj sau, daca ai relatii la un combinat chimic sau CET, fa rost de niste apa de sticla.

Ai putea si sa schimbi traseul tevii, astfel incat aceasta sa intre in casa intr-un loc care sa nu iti ridice atatea probleme (debara, camara, baie, etc.)

 

:good: Multumesc pentru raspus.

 

:roll: Cand intri in casa intri in hol, in fata usi de intrare din hol care are 4 m lungime se afla usa de la bucatarie, iar pe partea dreapta a acesui hol se afla scara de acces la nivelul 1.

- Casa este construita in 1935 si are fundatia sau podeaua de beton.

- Sub scara la 15 cm de perete iese din teava in sus robinetul de inchidere

- Nu stiu daca teava a fost izolata sau nu si sincer nici nu stiu cu EXACTITATE ce traiectorie are pe sub casa teava, ci doar ma gandesc ca asa ar trebui sa fie pentru ca vad de unde intra in casa si unde iese.

 

:cry: Cand am cumparat casa avea pe hol o mocheta veche, iar sub mocheta un UNDERLAY ca sa para mai pufoasa mocheta cand mergi pe ea, etc.

- Cand am scos mocheta si UNDERLAY-ul am ovservat ca sub scara atat si in afra ei pe o portine de 70 cm este umeda podeaua. In aceasi zi s-a uscat regiunea si parea ca totul este in regula.

- Am observat ca peste podeaua de beton din casa este turnat dintr-un material asemanator cu zmoala ca un fel de "patura/autonivelanta/covor" de 1cm jumate care se urca in sus putin pe perete si lua forma de plinta.

- Cand am ajuns sub scara am observat ca intre materialul asta si podeaua de beton este umed din nou insa decat sub scara, iar acum dupa 2 zile pare sa se fi uscat locul.

 

 

:ok: - Am inteles ca nu este recomandat sa ingrop traseul si robinetul direct in beton/sapa ci se poate lasa un spatiu ce se inchide cu un capac pentru viitoarele interventii ce pot fi necesare. Traseul se poate izola cu orice tubulatura sau material de izolatie sub forma de banda,le gasiti in comert - de exemplu polietilena expandata sau cauciuc elastomeric. Si betonul in jurul tevii, cu amorsa bituminoasa la magazinele de bricolaj.

 

:blink: Nu cred ca as avea posibilitatea sa sparg pe langa teava de la un capat al altul al casei pentru a izola cum trebuie toata teava, insa as vrea sa stiu daca izolez decat sub scara acolo unde iese din podea teava, daca considerati ca totul ar fi in regula.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cea mai buna solutie pe care o intrevad suna cam trist pentru tine: schimbarea punctului de intrare a tevii in casa, insotita de reconfigurarea retelei de apa. Asta pe viitor.

 

Pe termen scurt, nu poti recurge decat la solutii de compromis, pentru ca oricum vei avea condens.

Asadar, ce poti face:

- mentine locul foarte aerisit

- evita plasarea in imediata apropiere a materialelor care sa retina umezeala

- daca vrei neaparat parchet, foloseste gresie care imita parchetul

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cea mai buna solutie pe care o intrevad suna cam trist pentru tine: schimbarea punctului de intrare a tevii in casa, insotita de reconfigurarea retelei de apa. Asta pe viitor.

 

Pe termen scurt, nu poti recurge decat la solutii de compromis, pentru ca oricum vei avea condens.

Asadar, ce poti face:

- mentine locul foarte aerisit

- evita plasarea in imediata apropiere a materialelor care sa retina umezeala

- daca vrei neaparat parchet, foloseste gresie care imita parchetul

 

Dupa ce voi sparge pe langa teava si o voi izola, voi pune nisip care sa absoarba condensul daca maia pare din intamplare, iar sub scara voi face un fel de debara cu sertare ca cea din imaginea de mai jos

http://freshome.com/2008/09/11/beautiful-and-practical-under-stair-drawer-system/

 

Ma gandesc ca in debara temperatura va fi mai mica decat cea din casa, iar diferenta de temperatura dintre debara, izolatie si teava va fi mult mai mica, astfel condesul ma gandesc ca va disparea.

 

Peretele de la scara are acces la o debara din bucatarie care are aerisire afara, as putea face o gaura in perete pentru a aerisi si locul de sub scara.... consideri ca este o ideie buna? :roll:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cea mai buna solutie pe care o intrevad suna cam trist pentru tine: schimbarea punctului de intrare a tevii in casa, insotita de reconfigurarea retelei de apa. Asta pe viitor.

 

Cu asta sunt de acord.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

consideri ca este o ideie buna?

 

Ambele idei (debara + aerisire) sunt bune.

 

Referitor la izolarea tevii, recomandarea mea e urmatoarea: sparge in jurul tevii pe toata grosimea placii (pana dai de sol). Pune in jurul tevii sort sau calcar concasat, astfel incat condensul sa se poata infiltra si scurge in sol (nisipul nu va face decat sa mentina umezeala). Daca faci asta nu mai este nevoie sa izolezi in vreun alt fel teava.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×