Sari la conținut
Forum Roportal
black-mamba

Va pedepsiti copiii? Cum?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Cand eram mici, tata era cu pedepsele, mama era contra lor...tati sutinea ca pedepsele sunt singurele care ne educa cu adevarat si ne tin in priza, sa ne respectam obligatiile si sa devenim mai responsabili. Mama sustinea ca trebuie sa ne explice, sa vorbim, sa discutam...era de multe ori cearta pe subiectele astea, deoarece cand era cineva pedepsit in casa era mereu tensiune. Totusi, tind sa cred ca tati a avut mai multa dreptate.

Cu un copil de pana la 10 ani nu prea ai ce sa-i explici ce e bine si rau si sa te bazezi ca i-a intrat in cap...el se poate preface ca e atent si ca e de acord si uita peste cinci minute.

 

Voi va pedepsiti copiii?

 

La noi pedepsele erau cam asa, din cate imi amintesc:

invatam cate 3-5 ore pe zi (depinde de notele mici pe care le luam)

nu ne mai uitam la TV sau calculator sau iesit in oras, sau toate trei odata (depinde de boacana)

venim acasa pana inainte sa se intunece (asta o consideram pedeapsa dar era regula lui tati, pana am implinit 16 ani)

alocatia am primit-o ca fiind bani de cheltuiala doar de cand am intrat la liceu

la cele mai grave greseli, bataie cu cureaua (dar ne lasa sa luam pe noi doua perechi de pantaloni si nu dadea deloc tare, era doar ideea de spaima)

 

Voi ce pedepse aplicati? Au efect? Puteti sa va tineti de ele, sau va induioaseaza tristetea lor din perioada cand sunt pedepsiti si ii iertati? :cheer:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

tata ma pedepsea pe mine,dar a renuntat dupa ce a vazut ca nu are nici un rost...daca nu ma mai lasa afara si nici la pc,stateam toata ziua in casa si citeam,dar un citit dala care nu cere nici mancare nici apa...ce dor imi este sa ma pedepseasca fara pc si iesit afara...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Daca face vreo boacana nu mai iese din casa 1 an ,cu suspendare :)

nu e bine sa nu mai iasa din casa...serios...daca sta in casa sta pe net, sau la tv si nu mai socializeaza...

 

tata ma pedepsea pe mine,dar a renuntat dupa ce a vazut ca nu are nici un rost...daca nu ma mai lasa afara si nici la pc,stateam toata ziua in casa si citeam,dar un citit dala care nu cere nici mancare nici apa...ce dor imi este sa ma pedepseasca fara pc si iesit afara...

e bine ca aveai chef de citit....noi ne prefaceam ca citim ca sa creada ca atat de mult ne-am cumintit si sa mai lase din pedeapsa :cheer:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Doar spun ca ma supar pe ea si nu mai repeta ,e un copil bun nu este nevoie de pedepse aspre .

se poate sa nu fii tu prea exigenta? :cheer:

depinde si cati ani are :)

daca intarzie si ajunge mai tarziu decat a spus ca va veni, daca chiuleste de la scoala, daca ia o nota mica, daca nu isi face temele....cand e mai mare apar si mai multe motive sa fie "rea" :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai daca este cu suspendare ? :cheer:

 

Doar spun ca ma supar pe ea si nu mai repeta ,e un copil bun nu este nevoie de pedepse aspre .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
se poate sa nu fii tu prea exigenta? :cheer:

depinde si cati ani are :o:

daca intarzie si ajunge mai tarziu decat a spus ca va veni, daca chiuleste de la scoala, daca ia o nota mica, daca nu isi face temele....cand e mai mare apar si mai multe motive sa fie "rea" :o:

Pai eu zic ca nu sunt :o:

15 in curand , de intarziat nu intarzie -stabilim o ora si aia este , de la scoala nu chiuleste ( inca :) ) , daca ia o nota mica (8 a fost cea mai mica ) stau cu ea la discutii si intelege ca tot ea este cea care are de pierdut .Cu ora de intrat in casa avem eu cu tati discutii el este mai sever .Am zis ca este meritul ei , este un copil cuminte :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ok...ai dreptate :o: din cate imi zici e o domnisoara educata :cheer: tu esti asa...mai norocoasa :o: oricum, n-o scapa din ochi, ca-n ziua de azi...hohoooooo :)

 

oricum, tatii sunt mereu mai exigenti si mai protectori cu fetitele lor :o:

Asa zice si el , acum este varsta critica .Dar si daca ramane fata mamei toata viata .....ce mai , nu este usor sa ai fata :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ok...ai dreptate :o: din cate imi zici e o domnisoara educata :cheer: tu esti asa...mai norocoasa :o: oricum, n-o scapa din ochi, ca-n ziua de azi...hohoooooo :)

 

oricum, tatii sunt mereu mai exigenti si mai protectori cu fetitele lor :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Din cate am observat eu...tatii sunt mai protectori cu fetele...ba chiar prea mult...

E de rau daca iti obligi copilul sa invete,cel mai bine e sa il faci sa inteleaga ca e bine sa invete...ii pui o carte in mana de mic...ceva...

Daca il obligi pe copil sa invete o sa invete in sila... neh?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×