Sari la conținut
Forum Roportal
NASTYPRIMUL

Construcţii locuinţe

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

O mica revolutie in constructia de locuinte. Care deja se aplica dar la cele mari si mai ales industriale.

E vorba de folosirea exclusiva a metalelor, sticlei si a materialelor compozite la partea aeriana a cladirilor.

Inca nu se foloseste aproape deloc la cladirile mici.

Tot betonul, mortarul, caramizile. Pe care eu personal le consider reminiscente din evul mediu. Chiar daca sint modernizate.

Betonul armat este indispensabil la fundatii. Dar nu inteleg de ce trebuie sa ne inchidem intr-un cavou de beton si caramida, cind cu niste elemente usoare de metal si materiale moderne, se poate face o casa mai usoara, mai rezistenta , mai aspectuoasa si mai ieftina chiar. Si bineinteles cu mai putina munca.

Nu sint de specialitate, dar le am cu observarea a ceea ce se cere.

 

Astept constructorii sa-si spuna parerea.

Repet, e vorba de locuinte mici, la sol, dar si blocuri de locuinte. Nu ma refer la cele mari, de utilitate publica, care deja au astfel de structuri.

Editat de NASTYPRIMUL

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
O mica revolutie in constructia de locuinte. Care deja se aplica dar la cele mari si mai ales industriale.

....mai aspectuoasa si mai ieftina chiar. Si bineinteles cu mai putina munca.

 

Astept constructorii sa-si spuna parerea.

Repet, e vorba de locuinte mici, la sol, dar si blocuri de locuinte. Nu ma refer la cele mari, de utilitate publica, care deja au astfel de structuri.

 

mai ieftin nu este la noi in tara...nici macar din lemn,daca vrei s-o faci cum scrie la carte!

din pacate pana nu se schimba mentalitatile si nu intra o producatori seriosi de subansamble pe piata n-ai sa vezi prea curand astfel de locuinte!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ultima gaselnita pe piata de locuninte sunt casele din conteinere metalice...

pretul unui conteiner variaza intre 2000 si 4000 ...unele sarind peste pret datorita marimii...

 

eu ma gandesc foarte serios la o astfel de varianta...

 

priviti colea..

http://www.hybridseattle.com/

 

http://www.dailymotion.com/video/xabzf8_sh...ign-soft_school

Editat de NewTask

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ultima gaselnita pe piata de locuninte sunt casele din conteinere metalice...

pretul unui conteiner variaza intre 2000 si 4000 ...unele sarind peste pret datorita marimii...

 

eu ma gandesc foarte serios la o astfel de varianta...

nu-i rea ideea

stiu de mult pe unu care a facut casa din garaje dezafectate(din beton)

pe mine ma batea gandul-numai gandul-ca ar merge o casa facuta dintro fosta cisterna!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×