Sari la conținut
Forum Roportal
Sensual

Capacitate partitie C

Postări Recomandate

Salut! am o mica problema... spune de la bun inceput, in computere nu sunt as.... si am o problema pe care nu o inteleg... deci Disk C are memoria 23,2 Gb, asa imi arata... free space acum 1,43 Gb, dar in realitate memoria folosita e de 9,15 Gb....intrebarea e unde e restul???? fiindca daca vreau sa instalez o joaca ceva nu merge deaorece imi spune ca nu e meorie destula... :D va rog ajutati-ma!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Salut! am o mica problema... spune de la bun inceput, in computere nu sunt as.... si am o problema pe care nu o inteleg... deci Disk C are memoria 23,2 Gb, asa imi arata... free space acum 1,43 Gb, dar in realitate memoria folosita e de 9,15 Gb....intrebarea e unde e restul???? fiindca daca vreau sa instalez o joaca ceva nu merge deaorece imi spune ca nu e meorie destula... :D va rog ajutati-ma!

 

Uita-te mai atentă, nu cumva Free Space e ....14,3 ? Că dacă aduni 14 cu 9,

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Salut! am o mica problema... spune de la bun inceput, in computere nu sunt as.... si am o problema pe care nu o inteleg... deci Disk C are memoria 23,2 Gb, asa imi arata... free space acum 1,43 Gb, dar in realitate memoria folosita e de 9,15 Gb....intrebarea e unde e restul???? fiindca daca vreau sa instalez o joaca ceva nu merge deaorece imi spune ca nu e meorie destula... :soc: va rog ajutati-ma!

 

 

intra in windows\temp pt ca s-ar putea ca folderull ala sa aiba dimensiuni cu mult mai mari decat ar fi cazul. poti sa stergi tot ce este in folderul ala,dar nu sterge si folderul in sine.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

stiu despre ce vorbesti ... mi -as intamplat si mie

uite ce trebuie facut:

1)curesti toate fisierle temporare si recile bin [daca nu stii ce fesiere te sa stergi sau unde la gasesti iati un program specializat ca CCleaner si face el asta (e usor de folosit)

2)click dreapta pe my computer --> properties --> alegi sistem restore --> si bifezi turn off sistem restore for all drivers

acum nu ar mai trebui sa iti cupe spatiu in plus dar ca fiu eu sigur scriu si pasul 3

3)cu un sistem de genul linux (nu e venoie sa il instalezi , doar faci un boot dupa el si alegi obtiunea de live cd , intri pe partitia C si ar trebui sa gaseti pe ar niste foldere (de obicei 2) su nume aleatori de genul GECUFRV5453456VBD le selectezi si le stergi DAR AI GRIJA SA NU LE STERGI SI PE CELELALTE

 

OKI asta e tot , daca ai nelamuriri poti trimite un email la adresa mbs_pe_secunda@yahoo.com

BAFTA!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
deci Disk C are memoria 23,2 Gb, asa imi arata... free space acum 1,43 Gb, dar in realitate memoria folosita e de 9,15 Gb....intrebarea e unde e restul???

Cum vine asta?!...Unde vezi tu free space si memoria folosita "in realitate"? Explica, eu cred ca s-a inteles gresit... dar esenta e cu temp-urile. Astept lamuriri. Eventual screenshot. Eu nu inteleg unde bati tu, de unde stii ca iti arata 1,43 in loc de 9,15? Si cat trebuia sa fie? Ce OS ai? Daca ai Vista, e clar, nu iti mai bate capul, fa alta partitie, mai mare.

Valabil si pentru iulian.23mbps caruia "i s-a intamplat". Sa explice "simptomele".

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da ... intradevar eroarea este provocata de windows , dar nu conteaza versiunea pt ca si Xp-ul face la fel , sistemul isi salveaza mereu niste date de sistem , ca un fel de back-up pt el astfel incat , daca ai nevoie vreodata sa poti restaura sistem [sublinuez ca aceasta functie nu merge oricum ... daca ai un virus sau ceva chiar nu are nici un rezultat] ma rog .. ideea e ca atunci cand alegi din my computer partitia si dai la prperties iti arata ca ai mult spatiu ocupat , dar cand intri in partitie , selectezi tot si day properties iti spune mai putin

Raspunsul este foarte usor , acele back-upuri sint ascunse , nu se vad nici daca alegi show hiden folders and files .... , iar daca nu le vezi , nu le poti include deci in selectie si prin urmare spariu care este in plus este ocupat de aceste foldere care se vad numai cu un sistem de oparare diferit de windows sau cu niste pach-uri [cred]

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Da ... intradevar eroarea este provocata de windows , dar nu conteaza versiunea pt ca si Xp-ul face la fel , sistemul isi salveaza mereu niste date de sistem , ca un fel de back-up pt el astfel incat , daca ai nevoie vreodata sa poti restaura sistem [sublinuez ca aceasta functie nu merge oricum ... daca ai un virus sau ceva chiar nu are nici un rezultat] ma rog .. ideea e ca atunci cand alegi din my computer partitia si dai la prperties iti arata ca ai mult spatiu ocupat , dar cand intri in partitie , selectezi tot si day properties iti spune mai putin

Raspunsul este foarte usor , acele back-upuri sint ascunse , nu se vad nici daca alegi show hiden folders and files .... , iar daca nu le vezi , nu le poti include deci in selectie si prin urmare spariu care este in plus este ocupat de aceste foldere care se vad numai cu un sistem de oparare diferit de windows sau cu niste pach-uri [cred]

Da, te referi probabil la hiberfil.sys care e mare, pagefile.sys care e mare si altili. Atunci nu-i problema: eu cred ca are partitia plina cu temp-uri locked sau pur si simplu, prea multe programe instalate sau fisiere salvate pe desktop. System Restore merge chiar foarte bine si devine chiar handy in unele situatii. Se pot sterge sau micsora toate astea, dar e recomandat sa nu modifici memoria virtuala, fisierul de hibernare, back-up-urile dupa o anumita data, update back-ups, etc... Bullshit- se pot vedea si cu Windows-ul, de la Folder Options... daca stii ce sa modifici! :jester:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×