Sari la conținut
Forum Roportal
Madalina A.M.

caut un preot cu har

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Nu a fost o insulta draga mea ci o constatare.E valabila si pentu tine.Oameni ca voi sunt ignoranti in ce priveste spiritualitatea.Mergeti pe principiul crede si nu cerceta.Daca nu va place biblia si orice carte care explica si vorbeste despre religie aveti o abundenta de informatii pe internet.Mai lasati filmele si barfa de pe chaturi,mess si chaturi,si lucrati putin la intelect.Crezi ca daca tu vei absolvi o facultate te exclude din randul ignorantilor ortodocsi?

 

Brutarii tai muncesc sa creeze o paine mai buna dar dracii de popi sunt si au fost dintotdeauna parazitii societatii.Nici macar meseria duminicala nu si-o fac.

 

Multumesc pentru caracterizare...dar vezi ca te contrazici cand spui ca nu ma insulti...dar sunt prost bata.

 

 

 

Sunt o "ignoranta ortodoxa" si nu doresc sa fiu exclusa din "tagma" doar pentru ca unii sunt snobi..... Cat despre informatii.....fiecare si le "culege" de pe unde poate....... :o:

Iar despre credinta......fiecare cu a lui......Eu pot sa cred ca tu esti destept sau prost, asta nu inseamna ca e adevarat, dar nici nu te influenteaza pe tine cu nimic.....E credinta, tine de sufletul omului si nu o poti schimba nici cu 10000 de argumente.

Cat despre cultura si personalitatea mea....nu imi pasa ce cred altii, important e ce CRED eu :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sunt o "ignoranta ortodoxa" si nu doresc sa fiu exclusa din "tagma" doar pentru ca unii sunt snobi..... Cat despre informatii.....fiecare si le "culege" de pe unde poate....... :o:

Iar despre credinta......fiecare cu a lui......Eu pot sa cred ca tu esti destept sau prost, asta nu inseamna ca e adevarat, dar nici nu te influenteaza pe tine cu nimic.....E credinta, tine de sufletul omului si nu o poti schimba nici cu 10000 de argumente.

Cat despre cultura si personalitatea mea....nu imi pasa ce cred altii, important e ce CRED eu :)

 

Faptul ca recunosti macar te exclude din randul prostilor.S-ar putea sa ai potential si daca lucrezi la el cine stie...

 

Nu e nici o graba, esti la inceputul vietii.

 

Pe de alta parte nu esti atat de ortodoxa pe cat te pretinzi.De cate ori pe an te duci la biserica?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Faptul ca recunosti macar te exclude din randul prostilor.S-ar putea sa ai potential si daca lucrezi la el cine stie...

 

Nu e nici o graba, esti la inceputul vietii.

 

Pe de alta parte nu esti atat de ortodoxa pe cat te pretinzi.De cate ori pe an te duci la biserica?

He, he.....recunosc ca nu merg la biserica. Adevariul e ca ma plictisesc si nu consier ca Dumnezeu ne-a lasat "datorii" de genul asta. Sunt botezata ortodoxa si asa vreau sa raman. Nu interpretez mot-a-mot cuvintele din Biblie si nici nu pretind ca stiu multe din ea, am citit -o demult. Asadar nu sunt intr-adevar foarte "ortodoxa" in sensul etimologic al cuvantului......insa nu mi-as permite nicodata sa jignesc Biserica (ma refer la grupare in sine)....preotii - desi am auzit de multi care n-ar avea ce cauta in tagma- cine sunt eu sa ii judec? Ar trebui sa fiu mai buna ca ei si nu sunt.......

De asemenea nu imi place si n-as putea sa critic Biblia sau Coranul......sau sa defaimez crezul "celor simplii" - care este si crezul meu , dar "mai evoluat" poate.......

Nu cred insa ca diavolul are coarne adevarate :) si nici ca Dzeu ne expediaza direct in iad daca facem sex, nu tinem posturile si nu mergem la biserica :o:

a, si nu sunt la inceputul vietii......sunt "veche" deja

Editat de joannahart

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
He, he.....recunosc ca nu merg la biserica. Adevariul e ca ma plictisesc si nu consier ca Dumnezeu ne-a lasat "datorii" de genul asta. Sunt botezata ortodoxa si asa vreau sa raman. Nu interpretez mot-a-mot cuvintele din Biblie si nici nu pretind ca stiu multe din ea, am citit -o demult. Asadar nu sunt intr-adevar foarte "ortodoxa" in sensul etimologic al cuvantului......insa nu mi-as permite nicodata sa jignesc Biserica (ma refer la grupare in sine)....preotii - desi am auzit de multi care n-ar avea ce cauta in tagma- cine sunt eu sa ii judec? Ar trebui sa fiu mai buna ca ei si nu sunt.......

De asemenea nu imi place si n-as putea sa critic Biblia sau Coranul......sau sa defaimez crezul "celor simplii" - care este si crezul meu , dar "mai evoluat" poate.......

Nu cred insa ca diavolul are coarne adevarate :o: si nici ca Dzeu ne expediaza direct in iad daca facem sex, nu tinem posturile si nu mergem la biserica :o:

a, si nu sunt la inceputul vietii......sunt "veche" deja

 

 

Si eu sunt botezat ortodox si nu am trecut pe la biserica de doi ani.E bine ca nu jignesti biserica si popii dar daca ai fi din moldova unde bisericile si manastirile au murdarit totul in jur,pana si Ceahlaul meu drag...daca ai vedea si auzi zilnic despre dracariile popilor...si daca ai vedea cat de prosti sunt enoriasii care ii pupa in cur si le cara pensia si salarul ca sa-si faca vile cu piscina...ai gandi altfel.

 

Sexul e foarte bun,sanatos si sfant daca e in cadrul casniciei.Celelalte giumbuslucuri sunt periculoase si cel ce le practica se expune la probleme inutile.Nu Dumnezeu ii trimite ii trimite pe oameni in iad.Se duc de bunavoie si nesiliti de nimeni...iar cei ce cred ca popa ii iarta contracost se inseala amarnic.

 

Sper ca tu nu faci parte din categoria asta. :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Red!

Nu cred că tu g

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Si eu sunt botezat ortodox si nu am trecut pe la biserica de doi ani.E bine ca nu jignesti biserica si popii dar daca ai fi din moldova unde bisericile si manastirile au murdarit totul in jur,pana si Ceahlaul meu drag...daca ai vedea si auzi zilnic despre dracariile popilor...si daca ai vedea cat de prosti sunt enoriasii care ii pupa in cur si le cara pensia si salarul ca sa-si faca vile cu piscina...ai gandi altfel.

 

Sexul e foarte bun,sanatos si sfant daca e in cadrul casniciei.Celelalte giumbuslucuri sunt periculoase si cel ce le practica se expune la probleme inutile.Nu Dumnezeu ii trimite ii trimite pe oameni in iad.Se duc de bunavoie si nesiliti de nimeni...iar cei ce cred ca popa ii iarta contracost se inseala amarnic.

 

Sper ca tu nu faci parte din categoria asta. :o:

 

Ei....nu pot sa spun eu din ce categorie fac parte ca as fi impartiala :) ....insa vreau sa iti spun ca nu sunt casatorita si imi plac giumbuslucurile periculoase...... :o: cum le numesti tu......si nu le amestec cu partea religioasa din mine.....sti, sunt un fel de specimen 2 in 1 ( poate chiar am dubla personalitate ;) ) Ok, gluma e gluma....

Stiu ca sunt oameni mai "saraci cu duhul" care intr-adevar intretin astfel de preoti crezand ca daca dau mai mult - respectivul se roaga mai infocat.......Trebuie sa existe oameni din toate categoriile, zi bine merci ca nu esti si tu printre ei.....dar daca faptul ca dau bani la biserica ii face sa se simta bine sufleteste.....si asa, din pensia jenanta a romanului nu cumperi mare lucru :)

Dar din cate stiu eu....acolo in Moldova aveti si manastiri frumoase , sunt convinsa ca aveti si preoti sau calugari care stiu spune o vorba buna noilor veniti, cu sau fara bani......oameni normali care au ales sa triasca mai aproape de Dumnezeu.....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
imi pare rau ...eu nu traiesc in turma ..iar unde sunt 2 -3 adunati ...discuta despre restul si se felicita cat de buni sunt ei ...

 

Ce legatura este intre ce am spus eu si spiritul de turma?

Era vorba de a se ruga (si) altcineva pentru o eventuala problema.

Vad ca cineva dechide un topic pentru a cere indrumare intr-o problema, si totul devine circ si bascalie!

De ce nu deschideti un topic de genul: "Hai sa ne batem joc de..." si sa va distrati singuri cat vreti.

Nu aveti de unde sa stiti prin ce a trebuit sa treaca un om pentru a striga: "caut un preot cu har"!

Eu stiu si va doresc sa nu aflati si voi.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ce legatura este intre ce am spus eu si spiritul de turma?

Era vorba de a se ruga (si) altcineva pentru o eventuala problema.

Vad ca cineva dechide un topic pentru a cere indrumare intr-o problema, si totul devine circ si bascalie!

De ce nu deschideti un topic de genul: "Hai sa ne batem joc de..." si sa va distrati singuri cat vreti.

Nu aveti de unde sa stiti prin ce a trebuit sa treaca un om pentru a striga: "caut un preot cu har"!

Eu stiu si va doresc sa nu aflati si voi.

 

 

:)

De acord....prea suntem intoleranti uneori.....inclusiv eu. :o:

Editat de joannahart

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pe de alta parte nu esti atat de ortodoxa pe cat te pretinzi.De cate ori pe an te duci la biserica?

ortodocsi suntem prin botez. credinciosi ... fiecare dupa cum crede in adancul inimii. nu tin minte sa fi semnat vreun contract prin care m,a oblig sa merg in fiecare saptamana la biserica. :o:

 

E bine ca nu jignesti biserica si popii dar daca ai fi din moldova unde bisericile si manastirile au murdarit totul in jur,pana si Ceahlaul meu drag...daca ai vedea si auzi zilnic despre dracariile popilor...si daca ai vedea cat de prosti sunt enoriasii care ii pupa in cur si le cara pensia si salarul ca sa-si faca vile cu piscina...ai gandi altfel.

acum de ce sa nu fim realisti? si politicienii se folosesc de credulitatea oamenilor, in aceleasi scopuri ca si unii preoti. si daca politicienii fac asta, nu inseamna ca toti oamenii sunt asa, nu? fiecare "tagma" cu uscaturile ei. totul depinde de noi, pe care ii preferam. nu ne obliga nimeni sa mergem la o anumita biserica, la un anumit preot etc

asa cum exista doctori sau pedagogi sau orice alti profesionisti pasionati de meseria lor, exista si preoti care au ales aceasta cale prin chemarea inimii, nu prin chemarea banului.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu aveti de unde sa stiti prin ce a trebuit sa treaca un om pentru a striga: "caut un preot cu har"!

Eu stiu si va doresc sa nu aflati si voi.

asta este un mare adevar. nici eu nu doresc la nimeni chestia asta. :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×