Sari la conținut
Forum Roportal
Madalina A.M.

caut un preot cu har

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Ce legatura este intre ce am spus eu si spiritul de turma?

Era vorba de a se ruga (si) altcineva pentru o eventuala problema.

Vad ca cineva dechide un topic pentru a cere indrumare intr-o problema, si totul devine circ si bascalie!

De ce nu deschideti un topic de genul: "Hai sa ne batem joc de..." si sa va distrati singuri cat vreti.

Nu aveti de unde sa stiti prin ce a trebuit sa treaca un om pentru a striga: "caut un preot cu har"!

Eu stiu si va doresc sa nu aflati si voi.

 

 

daca vrea amagiri si iluzii ...poate cauta un preot cu "har" ...eu prefer sa privesc adevarul in fata ...cancerul sau alte monstruozitati nu se vindeca prin rugaciune ...sper totusi ca nu e asta ....sa-ti spun ca o amica a mea se ducea sa-i dezlege preotul cununiile ..ce prostie mai e si asta ..cine crezi ca nu o lasa sa se marite ? in fine ...fiecare face ce vrea ,e o tara libera ....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ei....nu pot sa spun eu din ce categorie fac parte ca as fi impartiala :o: ....insa vreau sa iti spun ca nu sunt casatorita si imi plac giumbuslucurile periculoase...... :o: cum le numesti tu......si nu le amestec cu partea religioasa din mine.....sti, sunt un fel de specimen 2 in 1 ( poate chiar am dubla personalitate :) ) Ok, gluma e gluma....

Stiu ca sunt oameni mai "saraci cu duhul" care intr-adevar intretin astfel de preoti crezand ca daca dau mai mult - respectivul se roaga mai infocat.......Trebuie sa existe oameni din toate categoriile, zi bine merci ca nu esti si tu printre ei.....dar daca faptul ca dau bani la biserica ii face sa se simta bine sufleteste.....si asa, din pensia jenanta a romanului nu cumperi mare lucru :)

Dar din cate stiu eu....acolo in Moldova aveti si manastiri frumoase , sunt convinsa ca aveti si preoti sau calugari care stiu spune o vorba buna noilor veniti, cu sau fara bani......oameni normali care au ales sa triasca mai aproape de Dumnezeu.....

 

La prima parte o sa postez pe topicul tau ca sa nu fiu off.

 

Da, sunt si manastiri frumoase,sunt si preoti, calugari ,care vorbesc frumos si mieros daca te simt cu punga plina.In caz contrar te alegi cu afurisenii.La manastiri au acum si net si tv cu antena parabolica,deci sunt mai aproape de lume decat de dumnezeu...Au nevoie si ei de xxx.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
La prima parte o sa postez pe topicul tau ca sa nu fiu off.

 

Da, sunt si manastiri frumoase,sunt si preoti, calugari ,care vorbesc frumos si mieros daca te simt cu punga plina.In caz contrar te alegi cu afurisenii.La manastiri au acum si net si tv cu antena parabolica,deci sunt mai aproape de lume decat de dumnezeu...Au nevoie si ei de xxx.

 

 

Am vizitat manastiri in tara si nu am dat bani vreunui preot. Dar n-am auzit pe nimeni afurisind (poate o fac si ei pe la spate.....fiecare intelege ce vrea) :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
daca vrea amagiri si iluzii ...poate cauta un preot cu "har" ...eu prefer sa privesc adevarul in fata ...cancerul sau alte monstruozitati nu se vindeca prin rugaciune ...sper totusi ca nu e asta ....sa-ti spun ca o amica a mea se ducea sa-i dezlege preotul cununiile ..ce prostie mai e si asta ..cine crezi ca nu o lasa sa se marite ? in fine ...fiecare face ce vrea ,e o tara libera ....

 

Daca vrei amagiri sau iluzii asta o sa gasesti!

Dar eu aduc marturie aici cu propria experienta ca "exista preoti si nu numai cu har".

Exista desigur si in categoria sarlatanilor, daca veti deschide un topic pe tema asta voi aduce si eu un exemplu foarte graitor.

Dar nu despre asta e vorba aici nu-i aşa?

Eu vorbeam mai ales de tendinta de a duce orice discutie in derizoriu, asa ca inainte de a "sari" la mine respirati adanc de cateva ori si apoi raspundeţi-vă la

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am vizitat manastiri in tara si nu am dat bani vreunui preot. Dar n-am auzit pe nimeni afurisind (poate o fac si ei pe la spate.....fiecare intelege ce vrea) :o:

 

Daca esti tinerica si ...poate frumusica cum ai vrea te afuriseasca.Pe tine te serveste gratuit,macar cat sa-si clateasca ochii si sa adulmece mirosul de putza proaspata.Pentru ceilalti taxele sunt fixe iar afuriseniile sunt amenzile de rigoare pentru cei ce nu se conformeaza legilor instituite de ei. :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Trebuie sa te contrazic.Preotii nu mai sunt sunt oameni sunt niste lupi hrapareti imbracati in blana de oaie si haine de drac.

 

Madalina...

 

In ziua de azi numai batranii senili mai cred in "preoti cu har"asta dovedeste ca nivelul tau de cultura e subdezvoltat.Mai pune mana si citeste o carte.Tu ai nevoie de Dumnezeu nu de popi.Singurul preot cu har este Isus Hristos.Pariez ca nici macar nu ai o biblie...

Multumesc pentru aprecierile tale - am, intr-adevar un nivel subdezvoltat de cultura, sunt naiva, inocenta, o inculta ratata care crede ca intr-adevar preotii rezolva toate problemele de pe fata pamantului. dar, ce sa-i faci, trebuie sa traiasca si prostii astia ca mine, trebuie sa isi rezolve si oamenii limitati problemele cumva, nu-i asa. si de asta credulii, retardatii, limitatii apeleaza la metodele astea. Tocmai de asta stau si ma intreb - ce cauti tu pe forumul asta? de ce te cobori la nivelul senililor, prostilor, fraierilor disperati sa gaseasca un preot? Incerci sa ma luminezi poate si sa imi impartasesti cate ceva din intelepciunea ta. Ok, dar cred ca improscand cu noroi si jignind oameni pe care nu ii cunosti nu rezolvi absolut nimic. crezi ca, daca ai vazut ca am scris cateva randuri, asta inseamna ca esti in stare sa imi spui si ce IQ am? Daca esti atat de inteligent, atunci nu te cobori la nivelul meu, lasa-ma pe mine in nestiinta si ignoranta mea si vezi-ti de problemele tale.

le multumesc lui Constantin, johanneihart si floridecamp pentru ca, vad ca inteleg ce vreau sa spun. asta inseamna ca nu sunt singura in jungla asta de pe forum.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Daca vrei amagiri sau iluzii asta o sa gasesti!

Dar eu aduc marturie aici cu propria experienta ca "exista preoti si nu numai cu har".

Exista desigur si in categoria sarlatanilor, daca veti deschide un topic pe tema asta voi aduce si eu un exemplu foarte graitor.

Dar nu despre asta e vorba aici nu-i aşa?

Eu vorbeam mai ales de tendinta de a duce orice discutie in derizoriu, asa ca inainte de a "sari" la mine respirati adanc de cateva ori si apoi raspundeţi-vă la

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Multumesc pentru aprecierile tale - am, intr-adevar un nivel subdezvoltat de cultura, sunt naiva, inocenta, o inculta ratata care crede ca intr-adevar preotii rezolva toate problemele de pe fata pamantului. dar, ce sa-i faci, trebuie sa traiasca si prostii astia ca mine, trebuie sa isi rezolve si oamenii limitati problemele cumva, nu-i asa. si de asta credulii, retardatii, limitatii apeleaza la metodele astea.

 

aşa, aşa ... hăcuieşte'l ! :o:

 

 

 

tu ai nevoie de un preot cu har sau care să'ţi deschidă cartea ? :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Multumesc pentru aprecierile tale - am, intr-adevar un nivel subdezvoltat de cultura, sunt naiva, inocenta, o inculta ratata care crede ca intr-adevar preotii rezolva toate problemele de pe fata pamantului. dar, ce sa-i faci, trebuie sa traiasca si prostii astia ca mine, trebuie sa isi rezolve si oamenii limitati problemele cumva, nu-i asa. si de asta credulii, retardatii, limitatii apeleaza la metodele astea. Tocmai de asta stau si ma intreb - ce cauti tu pe forumul asta? de ce te cobori la nivelul senililor, prostilor, fraierilor disperati sa gaseasca un preot? Incerci sa ma luminezi poate si sa imi impartasesti cate ceva din intelepciunea ta. Ok, dar cred ca improscand cu noroi si jignind oameni pe care nu ii cunosti nu rezolvi absolut nimic. crezi ca, daca ai vazut ca am scris cateva randuri, asta inseamna ca esti in stare sa imi spui si ce IQ am? Daca esti atat de inteligent, atunci nu te cobori la nivelul meu, lasa-ma pe mine in nestiinta si ignoranta mea si vezi-ti de problemele tale.

le multumesc lui Constantin, johanneihart si floridecamp pentru ca, vad ca inteleg ce vreau sa spun. asta inseamna ca nu sunt singura in jungla asta de pe forum.

 

 

Te rog sa ma ierti.Nu am avut intentia sa te jignesc. :o: Imi pare rau ca treci prin anumite probleme :o: dar nu le vei rezolva la niste sarlatani.Iti recomand un psiholog sau un consilier spiritual.Primul este laic al doilea este un fel de "preot cu har" modern care traieste cu picioarele pe pamant.Eu lucrez in domeniu de peste 16 ani si stiu despre ce vorbesc.Daca te pot ajuta cu ceva intra oricand pe pm,daca nu succes in cautarile tale. :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
de ce ti se pare batjocoritor si zeflemitor faptul ca unii ii atrag atentia ca poate nu e bine sa-si consume energia si banii pe preoti cu .."har" ... .

 

Red, fata nu a cerut şi nu vrea să vorbească de credinţa ei, ci solicita doar o informaţie .

 

Că tu crezi sau nu

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×