Sari la conținut
Forum Roportal
Stranic

Fenomen meteo neobisnuit

Postări Recomandate

Nu am stiut unde sa anunt ce am observat ieri seara asa ca am ales Discutii diverse.

 

Aseara in Brasov incepand cu ora 21.45 si pana la 22.45 deasupra Brasovului au avut loc declansari de fulgere la intervale de 1-2 secunde :focus: . Fulgerele se descarcau tot in nori. Si desi puteau fi vazute la o distanta de pana 1km (aproximativ bineinteles) tunetele au fost foarte rare si linistite cam un tunet la 10 minute.

 

Am cautat putin pe google si tot ce am gasit a fost ca o activitate meteo de acest gen este asociata tornadeor (in apropierea ciclonului), uraganelor sau furtunilor puternice. Ideea este ca dupa ce a fulgerat fara pic de vant si ploaie timp de 30 de minute in ritmul pe care vi l-am spus a si plouat cu putin vant insa nimic deosebit. Asa ca o ploaie de vara.

 

Am vorbit cu mai multe persoane din Brasov (eu nu sunt din partea locului) si mi-au spus ca nu au mai vazut asa ceva. Am cerut info si de la persoane mai in varsta si la fel, nu au mai auzit sau vazut asa ceva. Am sunat pana si un prieten stabilit de vreo 2 ani in state care mi-a spus ca fenomenele meteo sunt mai intense acolo insa la fel mi-a spus ca fulgere asa dese nu a mai vazut.

 

Careva poate sa de-a o explicatie? Ati mai vazut asa ceva?

 

Poate avem printre noi vreun meteorolog de serviciu... :P

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

asa a fost si in cluj .... am mai vazut ceva de genul ...anul trecut ...a fost furtuna mare....se anuntase dinainte sa stea oamenii in case....atunci parca era discoteca afara :focus: dar a batut si vantul tare...pe cand ,aseara ..a plouat linistit ... :P

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
asa a fost si in cluj .... am mai vazut ceva de genul ...anul trecut ...a fost furtuna mare....se anuntase dinainte sa stea oamenii in case....atunci parca era discoteca afara :P dar a batut si vantul tare...pe cand ,aseara ..a plouat linistit ... :P

 

Exact asta ma intriga foarte tare. Ca "discoteca" de afara nu a fost asociata cu alte fenomene meteo violente.

 

Merci de info ca si la Cluj a fost la fel. Ciudate lucruri incepem sa traim. :focus:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Imi pare rau sa te dezamagesc dar in Brasov exista asa ceva decand ma stiu. Si nu numai ce ai descris tu ...

Eu aveam un plop in fata blocului care l-a rupt in 2 ploaia ...

Nu uita ca este o depresiune ...

Editat de ClassicAlina

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Imi pare rau sa te dezamagesc dar in Brasov exista asa ceva decand ma stiu. Si nu numai ce ai descris tu ...

Eu aveam un plop in fata blocului care l-a rupt in 2 ploaia ...

Nu uita ca este o depresiune ...

 

Nu ma dezamagesti ci ma lamuresti. :spiteful:

 

Acum cand spui ca exista asa ceva de cand te stii presupun ca te referi la rafala de fulgere pe un timp indelungat fara alte efecte pe masura ei.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu sunt doar de 3 ani prin zona Brasovului si nu as putea sa-ti povestesc prea multe. Stiu doar ca aseara intr-adevar a fost ceva ciudat. La cum se vedeau fulgerele cum brazdau intreg cerul ma asteptam sa bubuie de numa si ... nimic. Asta mi s-a parut mie ciudat, poate nu e nimic ciudat in asta. Dara de cand ma stiu eu nu am mai vazut asa ceva. Se auzea undevaaaa departe un pic de bubuiala, dar prea putin :spiteful:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu ma dezamagesti ci ma lamuresti. :spiteful:

 

Acum cand spui ca exista asa ceva de cand te stii presupun ca te referi la rafala de fulgere pe un timp indelungat fara alte efecte pe masura ei.

sa iti descriu? Depinde si unde au vederea prietenii tai ... Eu am o vedere mai in asamblu .. care imi permite sa vad tot brasovul si muntii lui. Tunete, fulgere, cer foarte innorat, rafale de vant, tornade ( in adevaratul sens al cuvantului), etc. Cat despre fulgerele la intervale de 1-2 .. e ceva obisnuit. Brasovul este ca un "cazan" inconjurat de munti...

Acum 8-9 ani .. erau dese asemenea fenomene metereologice. Probabil ca datorita secetei fenomenul a revenit. Dupa o perioada mai lunga de seceta se intampla asemenea fenomene.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Atmosfera si oceanul, inexorabil legate una de alta in crearea climei, au suferit modificari dramatice in ultima perioada si continua sa se schimbe rapid. Din pacate, aceste lucruri ne spun doar jumatate din ceea ce se intampla in realitate. William Curry, director al Institutului de Studii ale Schimbarilor de Clima si cercetator stiintific in geologie si geofizica, studiaza rolul oceanului in modificarea climei. Bazandu-se pe inregistrari geologice, el a demonstrat ca istoria pe termen lung a Pamantului este punctata de numeroase schimbari de clima, produse cu o rapiditate de cativa zeci de ani, care cauzeaza impacturi cu o durata de la sute de ani pana la un mileniu.

"Aceste schimbari nu sunt omogene, asa ca unele regiuni se incalzesc in timp ce altele se racesc, devin aride sau umede. Ele sunt direct proportionale cu modificarile circulatiei oceanice, in mod particular cele ale curentilor subpolari nord-atlantici, care au devenit extrem de desalinizati, in vreme ce zonele tropicale ale oceanelor au devenit exagerat de sarate", a declarat Curry, care a mai lucrat la catedra de Studii Oceanografice si in cadrul proiectelor Fundatiei Nationale de stiinta si in NOAA (Administratia Nationala a Oceanelor si Atmosferei).

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×