Sari la conținut
Forum Roportal
soleg

Vreau sa scap de gelozie

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Esti pe drumul bun,putini sunt cei ce recunosc ca sunt gelosi dar ai grija... gelozia - da - ai spus bine este o boala,o nebunie este un flagel al iubirii intotdeauna cu suferinta si uneori fara remediu.La radacina geloziei sta anxietatea,teama ingrozitoare de abandon,pierdere sau respingere .Cred ca ai declansat criza tocmai datorita acelor esescuri de care vorbeai cauta sa te concentrezi pe ceea ce poti face de-acum incolo nu mai trai in trecut ,viitorul iti apartine ,va fi asa cum tu il vrei iar iubita ta nu te va parasi doar pt ca ai avut pierderi financiare daca o va face va fi cu siguranta din cauza geloziei care polueaza relatia si a devalorizarii tale ca persoana.

Stiu ca nu e simplu dar incearca sa razi f mult ,chiar sa izbucnesti in ras,cauta sa ai mintea ocupata permanenta cu altceva si negresit mult sport ,ajuta cu siguranta.SUCCES! Sa auzim de bine

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Crezi ca exista vreau antidot pt gelozie?Eu zic ca nu vei scapa never de ea pt ca asa esti tu ca persoana:D

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu ai cum scapa de gelozie! Esti gelos si asta e!

 

cata prostia de mare :cry:

 

1 exista mai multe tipuri de gelozie pt ca 2 exista mai multe cauze :lol2: si totusi 3 gelozia are la baza in totalitatea cazurilor nesiguranta dar 4 a avea siguranta se invata :inlove:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ca să scapi de gelozieva trebui mai

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

cine zice ca nu scapi de gelozie o spune din neputinta, pentru ca el nu a reusit ...asta nu inseamna ca nu se poate... se poate, oamenii se schimba cei care spun ca nu se schimba o spun din lasitate

 

asa ca ... nu te lua dupa pesimisti, nu sunt decat lasi ...

 

cat despre tine, ai admiratia mea ca recunosti si asta e primul pas iar al doilea cred ca ai inceput sa-l faci deja punand sfaturile in practica, e greu la inceput, e greu sa te schimbi , am avut si eu multe alt gen de sechele de reparat la mine dar sunt schimbata si asta imi spun ceilalti...mergand tot inainte nu poti ajunge decat la ce iti doresti :inlove:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

@ella -....totul depinde de ce iti doresti si credema ca stiu cespun ... pt ca daca va spun ca eu mi-am fabricat situatia asta(ca sotia sar putea cupla cu cel mai bun prieten al meu) inainte de se intampla ce ati spune???

puterea minti este foarte mare stiu asta dra vad ca de data asta am nu am facut decat sa distrug, sa ma distrug!

as vrea sa o pot folosi [pt a crea lucruri bune de a ma forma din mine un idivid care respecta si este respectat

toate aste le stiu dar nu reusesc sa le aplic!!

de ec oare? unde gresesc?

recunosc sunt comod , icapatanat, rautacios, superficial, posesiv, etc etc

dar peste toate aste cum trec , cum "ma repar" ce ar trebui sa fac sa nu mai fiu asa cum sunt acum ? pt ca imi vad o gramada de defecte !

si faptul ca le recunosc nu imi provoaca decat sila de mine ,parca as cauta compatimire si asta ma doare si mai tare (@ella ma bucur ca cineva ma apreciaza-chiar e un lucru mare pt mine )

va multumesc tuturor pt sfaturile date!

pe bune va multumesc....

Editat de soleg

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
puterea minti este foarte mare stiu asta dra vad ca de data asta am nu am facut decat sa distrug, sa ma distrug!

as vrea sa o pot folosi [pt a crea lucruri bune de a ma forma din mine un idivid care respecta si este respectat

toate aste le stiu dar nu reusesc sa le aplic!!

de ec oare? unde gresesc?

recunosc sunt comod , icapatanat, rautacios, superficial, posesiv, etc etc

dar peste toate aste cum trec , cum "ma repar" ce ar trebui sa fac sa nu mai fiu asa cum sunt acum ? pt ca imi vad o gramada de defecte !

 

asta ne chinuie pe toti: neputinta, dar prin renuntarea la sentimentele negative cum ar fi ura, invidia, lene etc etc am inceput ca capat o putere interioasa care parca ma sustinea sa imi creez un univers pozitiv, chiar daca uneroi apar si reapar gandur isi sentimente negative imediat ce apar le inlocuiesti cu un gand pozitiv si dispar.

 

daca le stii deja esti pe drumul bun dar cum stim, nimic nu se face fara efort si egoul se zbate saracu' sa nu il nimicim asa ca ne to face sa ne indoim de noi si de drumul nostru insa... tot inainte, cand nu mai poti roaga-te si apoi ia-o din nou la pas sau la galop daca asa simti, dupa ovreme ai sa constati ce mult ai parcurs si cum erai si cum esti...si crede-ma ca merita

 

e un efort mare, e greu, am plans, m-am dat cu capul de podele de disperare si sentimentul de nesiguranta era insuportabil dar am continuat sa merg spre luminita de la capatul tunelului si s-a facut din ce in ce mai lumina O:) Doamne ajuta, hai tot inainte!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

@ellla

am sa ascult sfaturile tale si ale celorlalti si am sa lupt cu gandurile negative, cu mine si cu viata mea.

 

daca tu si altii ati reusit trebuie sa reusesc si eu.

 

Doamne ajuta-mi, mie si celor care au nevoie de ajutor!!!

 

Va multumesc tuturor!!!

Editat de soleg

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Gelozia poate distruge o relatie.... poate doar increderea ca partenerul nu va calca stramp, poate sa mai stapaneasca din gelozie ... De cele mai multe ori gandim prost despre persoana cu care suntem numai pentru ca stim ca noi am fi facut la fel .... Adica, numai o persoana care inseala este geloasa pe partener/a

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

sunt capricorn si ea varsator...... zodiile nu prea ne dadeau sanse dar totusi suntem de 8 ani impreuna si am trecut prin clipe grele si clipe frumosea impreuna O:)

 

nu vreau sa o pierd si vreau sa-mi revin sa fiu din nou ce am fost o data ..... pt ca pana acum 2 ani cand a inceput cosmarul meu eram foarte apreciatde ea si de restul lumii eram consideray si ma consideram un "luptator" pt ca pana atunci am cam optinut tot ce mi-am dorit ....

si daca va spun ca pe vremea cand imi mergea bine imi faceam ganduri cum ar fi dfaca as poierde tot.....si daca va spun ca am pierdut aproape tot ce am fost construit pana atunci si nu numai ca am reusit sa acumulez si datorii p[y urmatorii ani .... si mai sunt si pe caklea de am pierde si sotia.....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×