Sari la conținut
Forum Roportal
whoop

"Baiatu' lu' mama"

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Buna ziua la toata lumea si bine v-am gasit.

Nelamurirea mea e daca un astfel de om merita osteneala noastra/a mea. Se vor schimba vreodata? :scare:

 

Iubitul meu este un astfel de om, are 27 de ani si nici in zi de azi (dupa 8 ani impreuna) nu am reusit sa schimb asta, chiar daca am locuit impreuna 1 an jumate (acum nu mai stam :tease: ). Nu vreau sa-l indepartez de parintii lui, pentru ca stiu ca sunt foarte apropiati, dar nici nu ma incanta ideea ca "sotul meu" sa asculte de vorbele mamicii sau ale altor persoane si abia apoi ia in calcul si varianta mea. Cam asta e ordinea....."mamica---> prietenii/colegii/sefii--->eu".

Speram ca timpul va clarifica totul, am ajuns sa ma indepartez, sa evit vizitele la parintii lui , le-am dat de inteles tuturor ca fiecare ar trebui sa-si vada familia lui, si am ajuns sa aflu ca ii viziteaza pe ascuns,sau ca in orice plan pe care-l facem impreuna,sau orice lucru pe care vrem sa-l cumparam, trebuie sa aflu mai apoi ca 90% din parerea lui a fost de fapt a parintilor lui. DE CE ??? :good:

Nu vreau sa ne despartim, dar simt ca iubirea incepe sa paleasca, incep sa ma satur, m-am plictisit pur si simplu de atatea implicatii cateodata inutile, de "casatoria" cu parintii lui, eu asa o vad, am ajuns sa nu mai am chef sa fac nimic in comun cu el.

 

Nimeni nu-mi poate spune ce sa fac cu relatia mea,sau ce drum sa aleg, dar oricine imi poate fi prieten si ma poate ajuta cu un sfat, o corectare acolo unde gresesc.

Intrebarea ramane.......se vor schimba? Daca da.....atunci cand? (ca eu tot astept)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca te iubeste cu adevarat se va schimba....

M-am zbatut si eu cu asa ceva si nu am reusit sa il scot din anturaj si nici sa il indepartez de fusta mamei ... Depinde de la caz la caz ... :tease:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu inteleg de ce... dar cred ca asa sunt barbatii in general si ma c-am sperie

 

Cate prietene casatorite am, atatea cazuri sunt

Sora mea a plecat peste mari si tari cu sotul ei...doar doar o evita problema...s-a ameliorat ...putin insa

 

Dupa moartea bunicii mele,taica meu a restabilit ierarhia:

initial: mamica---> prietenii/colegii/sefii--->ea

final prieteni/colegi/ sefi.../ea

 

Sotul surorii mele la inceput era de genul: mama a spus asta, mama a facut asta, mama...

Pana cand sora mea s-a plictisit si l-a intrebat intr-o zi cati ani are pana la urma, poate a gresit socoteala

De atunci a incetat sa o mai pomeneasca... pana la casatorie cand a reluat placa... ca ultima speranta a hotarat sa isi mute cuibul in alta tara

 

acum depinde de tine ... ei nu stiu daca se vor maturiza vre-o data

acu' daca hotarasti sa te casatoresti cu el, doar sa te rogi sa iti moara soacra... glumesc

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cred ca trebuie sa ai rabdare si sa-i intaresti increderea in deciziile lui ... si in tine.

 

Rabdare am de 8 ani, de-aia nu mai am nervi. :tease:

 

Simt ca daca las de la mine si duc relatia in continuare, se va termina oricum, pentru ca sentimentele din partea mea au inceput sa paleasca, iar el nu vede asta :good: . Pentru mine acum e un fel de lupta intre suflet si minte, obisnuinta si dorinta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Buna ziua la toata lumea si bine v-am gasit.

Nelamurirea mea e daca un astfel de om merita osteneala noastra/a mea. Se vor schimba vreodata? :scare:

 

Iubitul meu este un astfel de om, are 27 de ani si nici in zi de azi (dupa 8 ani impreuna) nu am reusit sa schimb asta, chiar daca am locuit impreuna 1 an jumate (acum nu mai stam :tease: ). Nu vreau sa-l indepartez de parintii lui, pentru ca stiu ca sunt foarte apropiati, dar nici nu ma incanta ideea ca "sotul meu" sa asculte de vorbele mamicii sau ale altor persoane si abia apoi ia in calcul si varianta mea. Cam asta e ordinea....."mamica---> prietenii/colegii/sefii--->eu".

Speram ca timpul va clarifica totul, am ajuns sa ma indepartez, sa evit vizitele la parintii lui , le-am dat de inteles tuturor ca fiecare ar trebui sa-si vada familia lui, si am ajuns sa aflu ca ii viziteaza pe ascuns,sau ca in orice plan pe care-l facem impreuna,sau orice lucru pe care vrem sa-l cumparam, trebuie sa aflu mai apoi ca 90% din parerea lui a fost de fapt a parintilor lui. DE CE ??? :good:

Nu vreau sa ne despartim, dar simt ca iubirea incepe sa paleasca, incep sa ma satur, m-am plictisit pur si simplu de atatea implicatii cateodata inutile, de "casatoria" cu parintii lui, eu asa o vad, am ajuns sa nu mai am chef sa fac nimic in comun cu el.

 

Nimeni nu-mi poate spune ce sa fac cu relatia mea,sau ce drum sa aleg, dar oricine imi poate fi prieten si ma poate ajuta cu un sfat, o corectare acolo unde gresesc.

Intrebarea ramane.......se vor schimba? Daca da.....atunci cand? (ca eu tot astept)

 

eu cred ca ordinea normala ar trebui sa fie mama(parintii),tu si ceilalti..eu de la parintii mei am invatat ca nimeni nu o sa ma iubeasca precum ei,nici macar viitorul sot..comunicarea intre parinti este esentiala..mama imi povestea atunci cand s-a imprietenit cu tata,acesta ia spus:maria,cat timp mama traieste ea va fi pe primul loc,sa nu-mi reprosez ca de ce merg la ea zi de zi ca de ce ii dau atentie! iar pe locul 2 esti tu..(eu inca nu eram nascuta)"..bineinteles ca tata nu asculta de bunica mea,decat de sfaturile bune..

dar daca mama prietenului tau se baga pe casnicia ta sau daca prietenul tau face ce zice mama sa,inseamna ca este o fire mai sensibila,a fost cocolosit in copilarie si a trait cu senzatia ca doar mama il poate ajuta..o mama ramane mama si dincolo de moarte..cel mai bine ar fi sa vorbesti cu "soacra ta"..intreab-o cum era prietenul tau in copilarie,cei placea,mancarea favorita..daca te pui bine cu ea,atunci ea o sa fie mai usor de influentat..nu trebuie sa-i indepartezi de parinti..acum nu inteleg aceste cupluri care vor sa rupa legatura cu parintii..daca se poate sa ii viziteze o data la 2 ani..nu trebuie sa-l indepartezi de parinti..trebuie sa faci sa se lege o relatie intre voi 3 tu,prietenul si mama lui..incearca si fa o relatie armonioasa din care toti sa castige..

de "prieteni"trebuie sa-l indepartezi..ce relatie ai cu soacra ta?poate nu iti intelegi soacra de ce isi alinta copilul(ptr ea fiul ei e copil chiar daca are 27 de ani,poate nu-l intelegi pe el de ce este asa mamos(ptr ca asa sunt baietii cu mamele..au o relatie speciala)vei intelege cand vei fi mama si cand iti vei dori sa-l protejezi toata viata..ti-se va rupe inima daca fiul tau te va parasi incet,incet pana cand nu o sa-l mai vezi cu anii..si tu la fel ar trebui sa faci,daca ai parintii,pune-i pe primul loc..nu pe prietenul tau..de ce nu-i spui:"hai sa mergem la mama soacra sa-i ducem niste prajituri?"..prietenul tau mai are frati.surori?intotdeauna mamele de baieti sunt cam dificile si cu greu le poti intra sub piele..daca si fete atunci poti cuceri usor o soacra cu copii multi..daca prietenul tau e singur..atunci trebuie sa vorbesti cu soacra ta,sa-i vorbesti de realizarile prietenului tau,ca sa-i arati ca se poate descurca si singur,ca poate lua initiative..de ex daca vrei sa iei o mobila,lasa-l pe el sa aleaga..lui ii trebuie siguranta..el se balanseaza ca un copil mic..cam atat pot spune..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
..bineinteles ca tata nu asculta de bunica mea,decat de sfaturile bune..

Frumos din partea lui, insa eu nu ma consider asa norocoasa....un exemplu ar fi...asteptarea mea timp de aproape 2 ani sa ne cumparam (impreuna binenteles)o masina de spalat automata, si asta pt ca mamica spunea ca poti face muuuuulte altele cu 7-8 milioane. :good:

 

dar daca mama prietenului tau se baga pe casnicia ta sau daca prietenul tau face ce zice mama sa,inseamna ca este o fire mai sensibila,a fost cocolosit in copilarie si a trait cu senzatia ca doar mama il poate ajuta..

S-a bagat pana cand mi-am facut bagajele si m-am mutat, iar prietenul meu stie motivul si parca nici nu-i pasa. Chiar el mi-a spus ca ii e greu sa se imparta, daca se da total dupa ea ma raneste pe mine, iar daca se da dupa mine o raneste pe ea. Nu are nici o granita, si asta pt ca stie si isi da seama ca daca asculta sfaturile lor nu ar face altceva in viata decat sa stranga banul la saltea, dar nu le spune nimic.

 

trebuie sa faci sa se lege o relatie intre voi 3 tu,prietenul si mama lui..incearca si fa o relatie armonioasa din care toti sa castige..

Am incercat si asta, am fost femeia ideala, gateam, spalam , nu comentam nimic, pana cand a inceput sa vina in casa unde locuiam noi,( e casa lor pe acte dar ne-a lasat sa stam noi acolo, ei locuind la sat) si a inceput sa fure, lipseau provizii din spais, din frigider/congelator, de fapt nu cred ca exista vreun lucru din care sa nu fi luat macar putin. Nu i-am spus nimic ei, vorbeam doar cu prietenul meu si raspunsul...."ce sa-i fac? nu-i zic nimic ca e batrana, bolnava si o sa inceapa sa planga".

 

prietenul tau mai are frati.surori?

Mai are un frate.

 

hai sa mergem la mama soacra sa-i ducem niste prajituri?"..

Nu e nevoie sa mergem noi ca vine ea si se serveste :tease: (chiar si cand nu suntem noi acasa)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si tocmai ca nu incerc sa rup legatura dintre ei. Eu nu-i vizitez pt faptul ca s-au comportat si au facut ce au vrut, fara nici macar o scuza. Daca aveau nevoie de acele lucruri, i le-as fi dat, dar nu sa vina ca la autoservire. Eu pe soacra asta nici nu vreau sa o inteleg. Decat sa se ajunga la cearta mai bine am ales distanta (si asta pt ca eu nu-l vad in stare pe prietenul meu sa-mi ia apararea in fata ei, cum nu a facut-o nici pana acum)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Frumos din partea lui, insa eu nu ma consider asa norocoasa....un exemplu ar fi...asteptarea mea timp de aproape 2 ani sa ne cumparam (impreuna binenteles)o masina de spalat automata, si asta pt ca mamica spunea ca poti face muuuuulte altele cu 7-8 milioane. 8)

S-a bagat pana cand mi-am facut bagajele si m-am mutat, iar prietenul meu stie motivul si parca nici nu-i pasa. Chiar el mi-a spus ca ii e greu sa se imparta, daca se da total dupa ea ma raneste pe mine, iar daca se da dupa mine o raneste pe ea. Nu are nici o granita, si asta pt ca stie si isi da seama ca daca asculta sfaturile lor nu ar face altceva in viata decat sa stranga banul la saltea, dar nu le spune nimic.

Am incercat si asta, am fost femeia ideala, gateam, spalam , nu comentam nimic, pana cand a inceput sa vina in casa unde locuiam noi,( e casa lor pe acte dar ne-a lasat sa stam noi acolo, ei locuind la sat) si a inceput sa fure, lipseau provizii din spais, din frigider/congelator, de fapt nu cred ca exista vreun lucru din care sa nu fi luat macar putin. Nu i-am spus nimic ei, vorbeam doar cu prietenul meu si raspunsul...."ce sa-i fac? nu-i zic nimic ca e batrana, bolnava si o sa inceapa sa planga".

Mai are un frate.

Nu e nevoie sa mergem noi ca vine ea si se serveste :doh: (chiar si cand nu suntem noi acasa)

 

 

in acest caz daca zici ca soacra ta se baga excesiv in relatie fa si tu ca verisoara mea..ea ia spus clar soacrei sale,care venea in camera ei,ii schimba asternutul mai stargea praful si verisoara mea pe un ton sever ia spus:"nu ai ce cauta aici,lasa lucrurile dezordonate asa cum sunt..daca noi nu suntem in casa nu ai ce cauta la noi in camera!"verisoara mea e o fire dura care spune verde in fata..si tot asa verisoara mea cand era logodita si logodnicul ei se ducea pe la mama si pe la ea mai rarut chiar in ziua logodnei la injurat de mama..acum nu-ti spun sa faci la fel..dar toate mamele de baieti sunt bagacioase,egoiste..

femeia ideala nu e ceea de la cratita,care doar spala si face mancare..ai servici?daca da,incearca sa promovezi,sa fii independenta..eu am o bunica si sta cu noi..desi are pensie 3 mil,frigider in camera ca de nu a vrut sa imparta cu noi nimic,desi zilnic mananaca prajituri la cofetarie ia ne fura zilnic ca am ajuns sa pitim orice(cafea,bani,etc)..mama tace ca nu are chef de vorba,tata zice ca trebuie respectata doar eu ii mai zic cu vocea ridicata si aspra sa nu se mai atinga de lucrurile noastre..am inteles ca bunica mea e cleptomana si ca nu-si da seama..poate si soacra ta..bunica mea can fura de ex fura ca lumea..de ex:daca avem 30 de bucati de salam taiat ia fura 27 de bucati si noi ramanem cu 3 bucati..noi pana ne-am prins ca ne fura din casa a trecut ceva vreme..umbla in portofelul lui tata ii lua banii,umbla in sifonier gasea banii(banii care trebuiau dati pe datorii)..acum pitim in sifonier incuiem si luam cheia la noi..bineinteles ca in camera mea intra ca voda prin loboda..odata a intrat si goala..eu dormeam si ma trezit sa o frec pe spate..cand mai vine pe la mine cineva,ea iese si incepe sa dea cu matura unde stau eu..cu siguranta daca tu te-ai marita cu prietenul tau,soacra ta s-ar muta la voi si ar incepe calvarul..nici macar un part un voia ta nu mai poti da ca esti sub binoclul soacrei..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
cu siguranta daca tu te-ai marita cu prietenul tau,soacra ta s-ar muta la voi si ar incepe calvarul..nici macar un part un voia ta nu mai poti da ca esti sub binoclul soacrei..

:doh: Ca bine zici.

 

 

femeia ideala nu e ceea de la cratita,care doar spala si face mancare..ai servici?daca da,incearca sa promovezi,sa fii independenta

Aici...spun cu regret ca nu e asa. Familia lui e mai ciudata asa, maica-sa pune ceasul la 6 sa prepare micul dejun, la ora 10 incepe sa pregateasca pranzul, iar la 5 cina, si asta face de 10 ani de cand e in pensie, insa dupa spusele prietenului meu nici cand era la servici nu era altfel, ci doar putin decalate orele. Insa am acceptat-o asa cum e, nu am spus nimic, chiar am admirat-o. La ei in familie asta face o femeie, barbatul sta cu cracii la bec iar femeia face tot (cam asa se rezuma). Ce mi se parea exagerat am vorbit doar cu prietenul meu pt ca diferenta de varsta intre mine si parintii lui e foarte mare, ar putea sa-mi fie bunici, si cum spui si tu de bunica ta ca iti creaza probleme si le stie pe ale ei.....nu prea ai ce sa le faci. Cea mai buna solutie e retragerea, si asta am facut.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
:doh: Ca bine zici.

Aici...spun cu regret ca nu e asa. Familia lui e mai ciudata asa, maica-sa pune ceasul la 6 sa prepare micul dejun, la ora 10 incepe sa pregateasca pranzul, iar la 5 cina, si asta face de 10 ani de cand e in pensie, insa dupa spusele prietenului meu nici cand era la servici nu era altfel, ci doar putin decalate orele. Insa am acceptat-o asa cum e, nu am spus nimic, chiar am admirat-o. La ei in familie asta face o femeie, barbatul sta cu cracii la bec iar femeia face tot (cam asa se rezuma). Ce mi se parea exagerat am vorbit doar cu prietenul meu pt ca diferenta de varsta intre mine si parintii lui e foarte mare, ar putea sa-mi fie bunici, si cum spui si tu de bunica ta ca iti creaza probleme si le stie pe ale ei.....nu prea ai ce sa le faci. Cea mai buna solutie e retragerea, si asta am facut.

 

:crazy: deci.... sper ca prietenul tau nu o sa aiba aceleasi pretentii... 8)

si stai asa... tu de 2 ani speli la mana ca spune.... soacra?!!! 8)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×