Sari la conținut
Forum Roportal
nightwish

Contract suspendat

Postări Recomandate

Am nevoie sa stiu ce presupune suspendarea contractului de munca. Perioada de suspendare este una standard sa o decide angajatorul? Ce se poate face in cazul suspendarii? Cum se poate da demisia de la firma cu pricina?

 

Multumesc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

demisia se poate da prin preaviz de 15 zile lucratoare. intrerupere poti face doar la cererea ta in baza unui temei (concediu prenatal, post natal, crestere a copilului).

alta suspendare nu vad. doar daca te baga ei in somaj tehnic.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu e chiar asa de simplu. Este vorba de o firma mare. Din cate am inteles, contractul s-a suspendat pentru ca exista niste suspiciuni de furt. Angajatorul acuza angajatul de disparitia unor produse, dar nu exista dovezi (de fapt, furtul nu este real, cel putin nu de catre angajatul acuzat), chipurile s-au facut ceva investigatii dar nu s-a descoperit nimic.

In plus, ei se bazeaza pe niste mail-uri de transfer, ori astea nu reprezinta dovezi in tribunal. (transferul fiind scriptic, dar fizic nu s-a efectuat)

Editat de nightwish

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu e chiar asa de simplu. Este vorba de o firma mare. Din cate am inteles, contractul s-a suspendat pentru ca exista niste suspiciuni de furt. Angajatorul acuza angajatul de disparitia unor produse, dar nu exista dovezi (de fapt, furtul nu este real, cel putin nu de catre angajatul acuzat), chipurile s-au facut ceva investigatii dar nu s-a descoperit nimic.

In plus, ei se bazeaza pe niste mail-uri de transfer, ori astea nu reprezinta dovezi in tribunal. (transferul fiind scriptic, dar fizic nu s-a efectuat)

ar trebui intrebat la I.T.M. ei pot da cele mai bune indrumari. :taunt: mai ales daca nu se poate dovedi nimic, e aiurea sa dea suspendare. sau macar sa-l repuna in drepturi daca nu pot dovedi nimic.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am nevoie sa stiu ce presupune suspendarea contractului de munca. Perioada de suspendare este una standard sa o decide angajatorul? Ce se poate face in cazul suspendarii? Cum se poate da demisia de la firma cu pricina?

 

Multumesc.

Sper sa te ajute asta :taunt:

CAPITOLUL IV

 

Suspendarea contractului individual de munc

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu e chiar asa de simplu. Este vorba de o firma mare. Din cate am inteles, contractul s-a suspendat pentru ca exista niste suspiciuni de furt. Angajatorul acuza angajatul de disparitia unor produse, dar nu exista dovezi (de fapt, furtul nu este real, cel putin nu de catre angajatul acuzat), chipurile s-au facut ceva investigatii dar nu s-a descoperit nimic.

In plus, ei se bazeaza pe niste mail-uri de transfer, ori astea nu reprezinta dovezi in tribunal. (transferul fiind scriptic, dar fizic nu s-a efectuat)

 

zi-mi, ai lucrat cumva la Flamingo? multi oameni de acolo au fost in situatii asemanatoare

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×