Sari la conținut
Forum Roportal
Dulcica

A murit..

Postări Recomandate

e singurul lucru de care suntem siguri si totusi, de ce se plange la inmormantari?! Nu vreau sa par macabra, dar, si-asa viata e scurta, ce mi-e 3 secunde ce mi-e 100? ce mi-e o usa trantita puternic ce mi-e inchisa pur si simplu..

 

Pana la urma, ce conteaza?! :flowers:

 

:flowers:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dumnezeu sa-l odihneasca :flowers:

 

Cand iti moare cineva drag este imposibil sa nu te miste cand il vezi in sicriu sau cand il baga in groapa. :flowers:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

mereu iti va lipsi... iti vei aduce aminte de respectiva persoana si te gandesti "dac-ar fi si el aici... ce misto daca..." :flowers:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am auzit ca in "vremurile antice si de demult" oamenii nu plangeau la inmormatari, ci din contra , se bucurau pentru ca acel om a scapat de toate chinurile vietii de pe pamant si ca sufletul lui va merge intr-un loc unde ii va fi numai bine. E o binecuvantare pentru el , si o pedeapsa pentru noi , cei care ramanem si suferim din cauza lipsei lui din viata noastra.

Editat de buffy_raluk

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am auzit ca in "vremurile antice si de demult" oamenii nu plangeau la inmormatari, ci din contra , se bucurau pentru ca acel om a scapat de toate chinurile vietii de pe pamant si ca sufletul lui va merge intr-un loc unde ii va fi numai bine. E o binecuvantare pentru el , si o pedeapsa pentru noi , cei care ramanem si suferim din cauza lipsei lui din viata noastra.

Am rămas cu impresia că la

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am auzit ca in "vremurile antice si de demult" oamenii nu plangeau la inmormatari, ci din contra , se bucurau pentru ca acel om a scapat de toate chinurile vietii de pe pamant si ca sufletul lui va merge intr-un loc unde ii va fi numai bine. E o binecuvantare pentru el , si o pedeapsa pentru noi , cei care ramanem si suferim din cauza lipsei lui din viata noastra.

Si in timpurile de astazi se mai practica asa ceva. Singura chestie este ca nu in "lumea civilizata" (desi eu nu sunt de acord cu termenul acesta) ci prin anumite triburi sau statulete.

 

Stimati forumisti... eu lansez alte 2 intrebari:

1. de ce in majoritatea inmormatarilor (nu vb de cele ale bogatasilor, ci ale tugulanului romana de rand) se plange de sare camasa de pe om pana la parastas... acolo se mai schimba datele problemei... se manaca, se bea, se ajung la discutii politice, se filtreaza... intr-un cuvant SE UITA !!!

2. De ce la inmormantarile celor de etnie romma, se bea se canta cu lautari... se dau bani ca la nunta?? Iar acolo nu se plange fratilor.... se bogeste !!

Eu unul zic ca treaba asta tine de cultul (si cultura) fiecarei natii, etnii... adica "cate bordee atatea obiceie"

Have a nice and long life !

Editat de Zamolxel

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
1. de ce in majoritatea inmormatarilor (nu vb de cele ale bogatasilor, ci ale tugulanului romana de rand) se plange de sare camasa de pe om pana la parastas... acolo se mai schimba datele problemei... se manaca, se bea, se ajung la discutii politice, se filtreaza... intr-un cuvant SE UITA !!!

2. De ce la inmormantarile celor de etnie romma, se bea se canta cu lautari... se dau bani ca la nunta?? Iar acolo nu se plange fratilor.... se bogeste !!

Eu unul zic ca treaba asta tine de cultul (si cultura) fiecarei natii, etnii... adica "cate bordee atatea obiceie"

Have a nice and long life !

1. ce se filtreaza?

2. totusi nu sunt de acord cu obiceiul lor de a merge la cimitir sa faca gratare si sa asculte muzica :yahoo:

 

ideea ar fi ca trebuie sa fim impacati sufleteste ca persoana decedata nu mai este, sa ne amintim de ea dar nu prin lacrimi dar nici prin petreceri.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dumnezeu sa-l ierte! :yahoo:

Se plange, da, pentru ca a plecat dintre cei vii. Poate ca a plecat spre mai bine, dar a plecat dintre noi, oamenii. :yahoo:

 

Singura ireversibila este moartea. :P

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×