Sari la conținut
Forum Roportal
Dulcica

A murit..

Postări Recomandate

Plangem cred ca am pierdut persoana ce e in sicriu. Plangem clipele, experientele ce nu le vom mai trai. Suntem egoisti si singuri in fata mortii.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

eu intotdeauna cand am asistat la inmormantari parca am trait in transa. toata tensiunea care se acumuleaza acolo ( la care se adauga si traditiile si ritualurile specifice) ma face sa cred ca depasesc hotarul realitatii si parca nici nu sunt prezenta fizic acolo.

 

am fost la inmormantarea unui copil de 5 ani si a fost cea mai treibila experienta din viata (cred ca am fost bolnava doua saptamani dupa aceea) ... in momentele cand esti acolo si asisti la toata procesiunea nu te gandesti ca morul este acum intr-un loc mai bun sau ca si-a trait viata sau mai stiu eu ce altfel de explicatii ... vezi durerea rudelor si-ti simti propia tristete pentru ca stii ca nu-l vei mai vedea niciodata, instantaneu iti amintesti clipele pe care le-ati trait impreuna si multe alte lucruri ...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

am intalnit intr-un film (Ladder 49) o idee interesanta:

 

"nu plangem moartea lui ..., ci ii celebram viata"

 

un filosof roman spunea

 

"viata este o fluturare de par intre doua chelii"

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cand moare cineva batran este ceva firesc insa atunci cand moare un copil sau o persoana tanara atunci chiar e tragedie.

 

In mod normal la o inmormantare ar trebui sa-ti iei ramas de la acea persoana.Insa la romani nu poti sa faci asa ceva.("cati covrigi ai luat?,ai platit popa?,n-ai impletiti coliva cum trebuie!,spune-i lu aia sa boceasca mai incet!,maica,maivreau si yo niste colaci etc.")Nu mai ai chef de nimic.Iti doresti sa se termine mai repede tot circul!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai daca moare cineva drag,e grav,trebuie sa plangi,mai ales daca moare inainte de vreme.Eu am fost trist chiar si cand a murit o amica de-a unui prieten de-al meu,si totusi nu o cunosteam,dar avea doar vreo 17 ani...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

"A muri" ce intelegem noi prin acest cuvant? Multi cred ca a muri inseamna a te pierde a nu mai exista intr-un cuvant a te spulbera de pe fata Pamantului. Pt mine a muri inseamna o noua viata sau mai bine inceputul vietii. Moartea este o binecuvantare care desi este greu de suportat pt unii aceasta exista si nimeni nu poate opri ca acest lucru sa se intample. Daca am sti ce ne asteapta dupa moarte toti am astepta-o cu bratele deschise cu inima curata insa putini cred in Viata de Apoi . Pt mine este o adevarat binecuvantare.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×