Sari la conținut
Forum Roportal
Htenesa

Ce sentimente va creeaza muzica ?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Ma refer strict la melodiile care va creeaza sentimente. Nu si la cele care doar va plac. De obicei sunt multe melodii care ne plac, dar doar putine reusesc si sa creeze sentimente. Iar asta se intampla de obicei doar cand melodia e noua. Dupa o anumita perioada de ascultat, intra in categoria melodiilor care ne plac, fara insa a mai avea puterea de a ne crea sentimente. Avand clar in minte aceasta distincte, ce anume simtiti ? La mine sentimentele sunt de obicei din domeniul misterelor existentei. Simt ceva obscur, ceva legat de ce poate fi dincolo de lumea noastra, asta insemnand fie dincolo de planeta noastra, fie dincolo de moarte. Intr-un fel, ar putea fi catalogate ca sentimente negative, dar sunt extrem de placute, simt ceva tare dulce in inima. Ca si cum as accepta sa fiu luat de fiinte de printre stele si sa imi arate lumea lor, fara sa tin cont de consecinte. Sau sa las spiritele sa se joace cu mintea mea cum vor ele, sa imi faca varza in sentimente.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

as incerca sa descriu sentimentele dar sunt limitat de limbaj, nu stiu daca exista cuvinte pentru a descrie starea sau sentimentele traite. si chiar daca incerc sa descriu nu stiu daca ma poti intelege.

de fapt, incercarea de descriere a unui sentiment limiteaza acel sentiment, il micsoreaza cumva, il face finit, cand tu de fapt il simti ca si cum ar fi infinit

 

si melodiile vechi iti dau anumite sentimente, nu trebuie neaparat sa fie noi. de ex. unchained melody care de fiecare cand o aud parca mi se rupe inima.

Editat de Redondo

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Din pacate mie muzica nu prea imi poate schimba starea de spirit, asa ca am aceleasi sentimente, dar muzica doar mi le amplifica sau mi le estompeaza nitel.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

L-ai ascultat pe Jim Morrison pe video ce am postat mai sus??? nici muzica asta nu te misca???

 

Soro, la ora asta am ochii in lacrimi ca-mi plange sufletul si nu ma poate misca o balada emotica ca aia pe care o postasi dumneata.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Plangi dupa Beccali???

 

Mi-e indiferenta viata familiei Beccali.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×