Sari la conținut
Forum Roportal
Allexandrra

Nu raspund decat daca vreau

Postări Recomandate

pe mine, extrovertitii ma obosesc la maxim :roll:

 

Sunt unii atat de extrovertiti, incat simti nevoia unui concediu de odihna dupa cateva ore petrecute cu ei.

 

 

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Alta intrebare, dar de data asta e cam personala. Vei gasi persoana potrivita, sau ai gasit-o deja?

 

N-am gasit-o, dar o voi gasi sigur. Nu mi-am pus nimic in cap care sa nu imi reuseasca pana la urma. Poate ca daca imi propuneam mai demult, as fi gasit-o deja.

 

 

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cei mai interesanti sunt pentru mine barbati la care exista si partea extrovertita, si partea introvertita.

 

Trebuie sa aiba si proportia potrivita intre cele doua stari. Cred ca e ca la un cocktail: diferenta intre unul foarte bun si unul mediocru sta in proportia ingredientelor (si desigur si in calitatea lor).

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Trebuie sa aiba si proportia potrivita intre cele doua stari. Cred ca e ca la un cocktail: diferenta intre unul foarte bun si unul mediocru sta in proportia ingredientelor (si desigur si in calitatea lor).

 

De acord cu tine, dar prea multe vrem si noi... :D

 

 

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai, la capitolul asta trebuie sa vrem. Ca nu gasim din prima, aia este alta mancare de peste.

 

 

 

Povestea asta cu introvertitii si extrovertitii mi-a adus aminte de ceva. Am citit undeva un studiu facut de un grup mixt de psihologi si economisti germani a carui concluzie este ca valoarea persoanelor introvertite este subapreciata de societate. Concluzia lor este ca dezvoltarea economica a societatii occidentale din deceniile 7, 8 si 9 ale secolului trecut a pus in centrul atentiei persoanele extrovertite, concretizate in cohortele de manageri cu comportamentul corporatist standard (extrovertit, sigur pe sine, bun comunicator, auto-motivat, pozitiv, rapid in decizii, bun lider, tot bla-bla-ul cunoscut). Comportamentul acesta a devenit modelul social dominant si cautat, adoptat chiar si de alte domenii decat cel economic, in vreme ce personalitatile introvertite (mai tacute, mai prudente, care-si pun mai multe intrebari) au fost marginalizate.

 

Dupa mai multi ani de studiu si analize, economistii din grupul ala au tras concluzia ca actuala criza bancara si financiara se datoreaza acestui tip de comportament extrovertit si auto-impus pozitiv, care de multe ori a confundat realitatea cu wishful thinking. Concluzia studiului a fost ca mediile economice (finante, banci, firme etc) ar putea gasi resurse umane foarte bune si solutii foarte bune la unele probleme daca ar acorda atentie si introvertitilor care, prin prudenta lor si continua auto-chestionare si auto-analiza, ar echilibra balanta in luarea deciziilor. Nu am cunostinte de economie, management si finante-banci, dar exemplele si cazurile prezentate in articol mi s-au parut convingatoare.

Editat de lynxul_negru

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×