Sari la conținut
Forum Roportal
Blues

Sinceritatea dezarmanta a copiilor

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Nepotul meu a spus unei femei din parc,ca are un copil tare urat.M-am facut verde,l-am luat si am plecat.Pe drum am inceput sa-i explic ca nu e frumos ce a facut,ca pe femeie a durut-o sa auda asa ceva despre copilul ei.Iar el mi-a spus:''Eu nu te cred ca a durut-o,pentru ca nici macar nu a zis AU si stii si tu ca am avut dreptate sa-i spun asta!!''

 

Pe moment nu am ras,dar acum cred ca am voie :D

 

Imi place nepotul tau.

Nu-l mai admonesta cand exprima sincer ceea ce simte.

Pentru ca asa apar mai tarziu lingaii, persoanele frustrate si cei cu foarte mica incredere in sine....cand li se interzice sa-si exprime sentimentele autentice, inducandu-li-se ideea ca ceea ce au facut ei este eronat.

Pentru ca trebuie sa-l lasi liber sa-si aleaga maniera de exprimare, dar totusi sa il avertizezi asupra eventualelor consecinte sociale ( pentru ca nu toti suporta sa auda adevarul in fata ), ii poti spune asa : "OK, ai dreptate. Eu vreau doar sa aflu, tu, cum te-ai simti daca cineva, trecand pe langa noi, ar spune: Uite ce copil urat !". In felul asta nu ii tai increderea in deciziile proprii, dar totodata ii arati ca acel comportament ii poate aduce prejudicii sociale.

Apoi, lasa-l pe el sa decida daca mai vrea sau nu sa repete acest lucru. Chestia cu " e frumos, e urat " este falsa. Constatarile sunt doar constatari, nu-s frumoase sau urate....

 

In felul asta il mai inveti ca este OK sa spunem adevarul, insa nu fara sens util si nu cu orice pret.

 

Intr-un final, copiii vor imita practic, pe adultii care si-au castigat respectul in fata lor. Cei care se vaita ca, ai lor copii se comporta urat, vorbesc urat, etc , desi nu au auzit asta in familie, sa stie ca sunt adulti care nu s-au ocupat deloc in a explica copilului ce trebuie sa faca in viata, nu au stat suficient cu el( ca sa existe un exemplu comportamental practic), cu alte cuvinte au ratat "fereastra" educationala.

Copilul are nevoie de 2 lucruri in educatie: de informatia corecta si repetata de cate ori este nevoie pentru a o retine si de modelul aplicarii ei in practica....cele 2 trebuie sa fie concordante.

Daca cele 2 componente sunt scindate....ca adult una spun , alta fac, apare comunicarea si comportamentul schizofrenic.

( gen : nu e frumos sa facem mizerie pe strada, apoi, ceva mai tarziu, adultul arunca nu stiu ce resturi pe geamul masinii)

Editat de 5 o'clock
  • Upvote 7

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dar nu l-am certat,chiar daca as face-o nu ar avea niciun efect atata timp cat el e convins ca are dreptate :) De asta nu i-am spus lui nimic cat a vorbit cu femeia si nici femeii nu i-am spus nimic.

El spune deschis ceea ce crede,in orice situatie si oricui.I s-au explicat consecintele sociale,deci stie in mare parte la ce sa se astepte.Dar de certat nu il cearta nimeni pentru ca indrazneste sa spuna exact ce crede.

 

Cineva care spune altcuiva ca-i frumos, fara a urmari un scop, da dovada de :buna educatie, politete, diplomatie...

Cineva care spune altcuiva ca-i urat, fara sa i se fi cerut parerea, da dovada de: marlanie, badaranie, mitocanie...

Copiii sunt exclusi, intrucat vina se rasfrange asupra educatorilor (parinti, tutori, invatatori...)

Asa ca gandeste-te mai mult in ce spirit doresti sa-ti educi nepotelul.

Linagaii (lingusirea) apare cand complimentele (indiferent ca-s reale, sau false) urmaresc un scop.

Dupa ce citesti, rogu-te sa stergi, fiindca nu cearta cu 5 voiesc. Multumesc BlueSflowers1.gif

Editat de InPing
  • Upvote 6

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cineva care spune altcuiva ca-i frumos, fara a urmari un scop, da dovada de :buna educatie, politete, diplomatie...

Cineva care spune altcuiva ca-i frumos (si chiar este), fara a urmari un scop, da dovada de sinceritate. Atat. Politetea intervine atunci cand vezi ca-i urat si alegi sa taci in loc sa-ti spui parerea. Iar diplomatia e atunci cand crezi ca-i urat, dar faci totusi o remarca pozitiva asupra unui detaliu care iti pare totusi ok. Asta-i parerea mea. :)

 

Cineva care spune altcuiva ca-i urat, fara sa i se fi cerut parerea, da dovada de: marlanie, badaranie, mitocanie...

Cineva care spune altcuiva ca-i urat, fara sa i se fi cerut parerea, da dovada tot de sinceritate. Una din aia dezarmanta. :lol: Marlanie, mitocanie, badaranie, e atunci cand iti spui parerea cu scopul de-a supara si umili persoana in cauza. In bataie de joc. Tot parerea mea.

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cineva care spune altcuiva ca-i frumos (si chiar este), fara a urmari un scop, da dovada de sinceritate. Atat. Politetea intervine atunci cand vezi ca-i urat si alegi sa taci in loc sa-ti spui parerea. Iar diplomatia e atunci cand crezi ca-i urat, dar faci totusi o remarca pozitiva asupra unui detaliu care iti pare totusi ok. Asta-i parerea mea. :)

 

 

Sinceritatea poate fi la pachet cu politetea, sau nu.Ca e sincer e mai putin relevant cand doreste sa binedispuna. Da, se poate spune si sinceritate, dar altceva vroiam sa evidentiez.

 

 

Cineva care spune altcuiva ca-i urat, fara sa i se fi cerut parerea, da dovada tot de sinceritate. Una din aia dezarmanta. :lol: Marlanie, mitocanie, badaranie, e atunci cand iti spui parerea cu scopul de-a supara si umili persoana in cauza. In bataie de joc. Tot parerea mea.

 

Esti urata, esti pe strada, in compania mai frumoasei tale prietene si un sincer d'asta bine educat face o remarca catre prietenul lui: "ia uite ce urata-i blonda asta (cu voce tare). Asa-i ca-l apreciezi pt sinceritatea dezarmanta? Ca nu urmareste nimic...e doar o remarca.

Faptul ca tu esti frumoasa te-a salvat de astfel de intamplari, dar unora chiar se intampla. Eu le-as scoate sinceritatea prin ochi, dandu-le pumni in cerebel, astora care debordeaza de sinceritate dezarmanta.

 

Hai sa deschidem un topic pe tema asta ca aici ne executa moderatorii.

Scuze de off topic.

Rogu-te fa-l tu ca trebuie sa plec acum, dar revin. Multumesc.flowers1.gif

Editat de InPing
  • Upvote 6

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Esti urata, esti pe strada, in compania mai frumoasei tale prietene si un sincer d'asta bine educat face o remarca catre prietenul lui: "ia uite ce urata-i blonda asta (cu voce tare). Asa-i ca-l apreciezi pt sinceritatea dezarmanta? Ca nu urmareste nimic...e doar o remarca.

Faptul ca tu esti frumoasa te-a salvat de astfel de intamplari, dar unora chiar se intampla. Eu le-as scoate sinceritatea prin ochi, dandu-le pumni in cerebel, astora care debordeaza de sinceritate dezarmanta.

 

Hai sa deschidem un topic pe tema asta ca aici ne executa moderatorii.

Scuze de off topic.

Rogu-te fa-l tu ca trebuie sa plec acum, dar revin. Multumesc.flowers1.gif

Eu mi-am spus parerea. Nu ma intereseaza sa o impun altora sau sa o dezbat. Ca atare nu-s curioasa sa deschid un topic pe tema asta. Am evidentiat ceea ce ma surprinde cel mai tare. N-as vrea sa te afli vreodata in preajma unui copil inocent care face o remarca similara cu cea a nepotului lui BlueS.

Editat de Melissa Rebeca

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Barbatii infantili care se cred cocosii galici .

Mereu ma fac sa rad....ieri, azi, maine...

 

P.S. dupa ce cititi , rogu-va uitati, pentru ca nu cearta voiesc, cu nimeni. ....pupici, fundite, floricele si cele mai sincere emoticoane...etc

Editat de 5 o'clock
  • Upvote 5

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nepotul meu a spus unei femei din parc,ca are un copil tare urat.

 

Nepotul e copil mic, insa in Romania si adultii comenteaza cand trec pe langa tine si mult mai urit se exprima, vulgar chiar!!! mai vor sa si puna mana pe tine ...

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vrei sa spui ca ar fi trebuit sa-i dau pumni in cerebel,sa nu mai spuna ceea ce crede? :blink:

Si tu...Brutus?

Dar totusi cred ca ti-a scapat asta:

Copiii sunt exclusi, intrucat vina se rasfrange asupra educatorilor (parinti, tutori, invatatori...)

altfel nu duceai discutia in zona asta.

 

Treaba mea este sa-l alint,nu sa-l educ,educatia i-o dau parintii.Atunci cand este in grija mea,incerc sa-i explic cat de obiectiv pot anumite situatii.Dar nu ma pot baga peste educatia parintilor lui.

Si nici nu i se poate interzice sa-si exprime parerile.Asta ar insemna sa i se taie aripile,dupa mintea mea.

Asta-i alta mancare de peste, dar daca ti se iveste ocazia sa insufli un sfat unui copil, poate nu catre sinceritatea care jigneste si produce suferinta, ar trebui sa-l indrumi....dupa mintea mea.

 

Fosta mea prietena avea nasul acvilin (amerindian), poate putin mare, dar nu exagerat. Mie-mi placea, dar ea era complexata.

Un dobitoc, pe strada, s-a gandit sa-i spuna ca e foarte buna, dar o strica nasul. Asa, fara nici un motiv...era sincer cam ca barbatul 5.

S-a intors plangand si mi-a plans toata noaptea. Apoi mi-a povestit si de alti sineri d-astia care refulau de educatie sanatoasa, de prin scolile ei.

Ok, esti de-o sinceritate dezarmanta, dar esti suficient de barbat s-o spui cand sunt si eu (sau alti barbati diferit educati) in preajma, sau profiti ca e doar o femeie si n-are putere fizica sa-ti faca si tie nasul afro...barbatule5?

 

Cred ca ar trebui sa mai deschidem un topic care sa includa si discutii despre adulti formati asa, sau sa modifici ceva la titlu. Altfel eu tot devin off-topic, pt ca eu cu barbatii astia sinceri am ce...am. Astia care perpetueaza astfel de comportamente si fac ca tara asta sa devina un Rai al mitocanilor (dar sinceri dealtfel).

Are dreptate americanca. Mie mi-au plecat aproape toti prietenii din cauza asta.Si eu sunt cu un picior pe drum.

Editat de InPing
  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Copiii sunt exclusi, intrucat vina se rasfrange asupra educatorilor (parinti, tutori, invatatori...)

 

Copiii sint exclusi pentru ca si ei se gandesc si au opinii ne place sau nu!!!

Nu exista aici vina sau pacat, si copiii au ochi si fac diferenta intre frumos si urit, cel putin ce le place lor! Nu trebie un parinte sau altcineva sa-i explice ce-i una si alta!!!

Obisnuiti-va sa tratati copiii ca egali vostri! Nici nu trebuie deloc disciplinat ca s-a exprimat doar cum creste sa i se explice ca totusi adevarul doare.

Copilul devine confuz atunci daca i se spune ca la urit sa zica ca-i frumos si la rau ... bun, asta nu e solutie. Varsta aduce si intelepciune.

Editat de The Unknown
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×