Sari la conținut
Forum Roportal
Blues

Sinceritatea dezarmanta a copiilor

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Nu am deloc nevoie sa mi se spuna in virtual cum arat (mi se spune suficient in realitate)

 

Nimeni n-are nevoie de asa ceva insa nu da atentie la cavaleri virtuali mai ales, dar evita si pe cei reali care au obiectiuni, sa treaca strada daca nu le convine ceva!!! Nu trebuie sa te stresezi pe asta, nimeni nu este pe placul celuilalt, iar unu care dezbate parti de corp, ii lipsesc cateva suruburi, nu-i de considerat si asa opinia lui!!!

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nimeni n-are nevoie de asa ceva insa nu da atentie la cavaleri virtuali mai ales, dar evita si pe cei reali care au obiectiuni, sa treaca strada daca nu le convine ceva!!!

 

E una dintre sicanele preferate ale domnilor. Au o placere imensa sa vada cum se enerveaza femeile la comentarii negative. Cum de n-or intelege unele doamne ca chiar nu merita sa iti bati capul cu asa ceva? Ma rog, nici eu nu inteleg ca nu merita sa iti bati capul cu comentariile obscene. Nu sunt prea departe.

 

 

 

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nimeni n-are nevoie de asa ceva insa nu da atentie la cavaleri virtuali mai ales, dar evita si pe cei reali care au obiectiuni, sa treaca strada daca nu le convine ceva!!! Nu trebuie sa te stresezi pe asta, nimeni nu este pe placul celuilalt, iar unu care dezbate parti de corp, ii lipsesc cateva suruburi, nu-i de considerat si asa opinia lui!!!

 

Da, si crede ca s-ar descurca doar cu unul, dar nu-i asa....sufletul mare si generos face toata treaba.laugh.gif

 

 

Excelentza, nu vrei sa pui tu o poza la topicul de expunere, ca n-am de gand sa incep sa fiu sincer?

Eu cred ca tu faceai furori in tinerete.Asa te percep. Erai genul de vampa (in sensul frumos, erotic), care suceste mintile barbatilor, asa-i?

Pune una de pe la 30.

 

Rog un moderator sa umble putin la titlu si sectiune, ca suntem rau pe langa, dar parca n-as incarca aiurea cu inca un topic.BlueS...esti pe aici?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nepotul meu a spus unei femei din parc,ca are un copil tare urat.

Ii explici ca nu pe oricine il intereseaza parerile si gusturile lui. Ca nu e el nici cel mai frumos, nici cel mai destept, decat pentru cei care il considera asa. Il inveti ca parerea lui este subiectiva si uneori sinceritatea lui neinvitata cade ca si un pumn in fata unui om nevinovat.

Intreaba-l mai bine cu ce il ajuta pe acel copil sau femeie faptul ca el simte nevoia sa isi exprime parerea. Nu ii pasa lui deloc ca poate sa raneasca pe cei din jurul lui?

 

App, nu ca vreau sa ma pun pe post de ghicitoare, dar asta este un semn evident ca parintii lui nu ii dau suficienta atentie. Nu comunica suficient de mult cu el. Copilul provoaca si refuleaza pe ceilalti.

Editat de stupid_me
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ma intereseaza despre sinceritatea copiilor,altfel puneam topicul de aseara pe alta arie si alt titlu.Ca adult,poti face fata unui adult prea sincer,cum faci fata ca adult unui copil prea sincer?

Da, dar ma gandeam ca s-ar putea discuta si in perspectiva...cum va ajunge acel copil cand va fi adult.

Daca tu crezi ca trebuie sa ne rezumam doar la copii... ok. Iarta-mi off-topicul.

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ma intereseaza despre sinceritatea copiilor,altfel puneam topicul de aseara pe alta arie si alt titlu.Ca adult,poti face fata unui adult prea sincer,cum faci fata ca adult unui copil prea sincer?

 

 

Fiind autist,il intereseaza prea putin spre deloc sentimentele oamenilor.Totusi nu este rau si nu cauta sa jigneasca.Nu rade de alti copii ca sunt urati,bolnavi etc.

Nu spune numai lucruri urate oamenilor,spune si lucruri frumoase.Dar mereu doar ceea ce crede el,nimeni nu-l poate influenta.

Nu am stiut ca este autist. In acest caz, nu prea poti sa faci nimic. Eventual sa te necajesti tu (nu sa te inverzesti), pentru ca persoana ofensata s-a necajit. Nu stiu insa in ce masura poate insa sa i se explice acest feeling 'necajit'. Eventual cu 'lipsa de chef de joaca', 'fara zambete', 'nevoia de a te retrage in liniste'.

Cred insa ca se poate lucra mai mult la modul in care percepe el elementul de 'frumos', 'urat'. Un exemplu, il intrebi tu pe el cum te considera pe tine - frumoasa sau urata si de ce, dupa ce criterii. Poate ca va ajunge singur sa inteleag ca 'frumos' si 'urat' nu e atat de alba-neagra, dupa cum probabil percepe acum.

 

 

Nu e asa :)

Daca nu era autist, erau toate sansele sa fie asa.

Editat de stupid_me

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Se poate discuta si despre asta,de ce nu?Numai ca nu prea ai facut asta pana acum,nu?

 

 

Se pot face multe,intelege foarte multe,este foarte inteligent.

Mie imi spune ca nu sunt nici urata,dar nici frumoasa.Am picioare prea subtiri si sunt prea slaba.Si culmea este ca e adevarat.

La scoala unde este,daca un copil spune altui copil ca este prost/urat/naspet,nu este nici incurajat,nici certat de catre personalul scolii.Este efectiv ignorat.Am observat ca este o buna metoda de a face copiii sa se gandeasca de doua ori inainte sa deschida gura.

 

 

Asta nu ai de unde sa o stii :)

O las pe seama 'instinctului' meu fin :)). Dar oricum, 'exista toate sansele' nu inseamna chiar 100% :D

 

Daca este ignorat, e ca si cum i-ai spune direct ca nu pe oricine il intereseaza parerile lui de acest gen (cum am spus si eu). Pana sa isi dea el seama de asta, mai bine ii spui tu direct. Desi e drept ca daca ii spui tu, dai dovada ca te intereseaza. Important e sa il atentionezi macar o data si eventual sa si insisti pe faptul ca de la inceput vrei sa lamuresti lucrurile..apoi, eventual sa ignori.

Eu nu as face asa, desi nu am experienta cu un copil autist. Doar cu altii.

Cred totusi ca e o forma de a cere atentie. Mai ales daca i s-au clarificat anumite lucruri si pare sa nu tina cont de ele.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mda...acum vad ca discutam despre un copil cu autism....totusi, BlueS, nu ma mai ataca si tu. Sunt deja destui. Nu stiu cu ce ti-am gresit de-mi dai replicile astea:

 

Se poate discuta si despre asta,de ce nu?Numai ca nu prea ai facut asta pana acum,nu?

 

Majoritatea raspunsurilor mele fac referire la adultul mitocan (inclusiv eu), devenit asa din cauza unei educatii gresite, sau a ignorantei.

Asta tot dezbateam eu, dar acum inteleg ca-i vorba de altceva.

Nu mai am completari pe subiect.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nepotul meu a spus unei femei din parc,ca are un copil tare urat.M-am facut verde,l-am luat si am plecat.Pe drum am inceput sa-i explic ca nu e frumos ce a facut,ca pe femeie a durut-o sa auda asa ceva despre copilul ei.Iar el mi-a spus:''Eu nu te cred ca a durut-o,pentru ca nici macar nu a zis AU si stii si tu ca am avut dreptate sa-i spun asta!!''

 

Pe moment nu am ras,dar acum cred ca am voie :D

 

Am facut topic separat,pentru ca nu am vrut sa continuam dincolo offtopicul si pentru ca ma intereseaza acest aspect foarte tare.

Deci,experiente,pareri,sfaturi,puncte de vedere..sunt bine venite. :)

Daca i ai fi spus nepotelului ca oamenii nu se clasifia in frumosi si urati .

Si daca ni se pare ca au un aspect diferit nu inseamna ca sunt urati.

De fapt ce inseamna urat....

 

urat este: atunci cand spui este urat la ceva pe care nu cunosti,urat poate fii si un diamant neslefuit

urat este un om doar atunci cand este rau chiar daca arata bine

avem o gramada de actori in minte : x, y, z .

care ne au dovedit frumusetea lor artistica

imbraca te in ceva care crezi ca e urat si poate descoperi ca iti sta bine ...

 

 

copilul este ca un diamant

el este slefuit de lumea din jur

dar se sparge daca alege sa fie modelat de un mester neindemanatic

noi suntem modelati inainte sa ne nastem

dar parintii nu stiu asta si incearca din rasputeri sa ne modeleze

ferice de copii care nu isi iau printii sau alt om ca model pentru ca nici un om nu i perfect

Editat de samsara
scos citat dublu

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×