Sari la conținut
Forum Roportal
Blues

Sinceritatea dezarmanta a copiilor

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Nu am spus ca trebuie sa distorsionezi adevarul cand faci educatie.NU. Am spus ca trebuie sa explici copilului ca adevarul poate jigni. Si ca trebuie sa se abtina sa faca aprecieri (reale) dar care produc suferinta.

Aminteste-ti din copilarie cand celor grasi li se spunea "grasa/ul, sunca", celor inalti "paluga, lalau", celor urati "urata/ul, pocitanie,...".

Copiii pot produce multa suferinta altor copii, pt. ca ei nu cunosc limitele celorlalti si nu au discernamantul format. Dar trebuie sa fie educati.Nu intru minciuna, ci intru toleranta, iar politetea e necesara. Esti in societate si trebuie sa devii sociabil. Nu sa existi doar tu, care poate ai cateva avantaje in plus.

Editat de InPing
  • Upvote 5

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sinceritatea dezarmanta a copiilor

 

Copii au tendinta sa spuna adevarul mai des decat o fac adultii pentru ca ei inca nu realizeaza ca sinceritatea este un fel de arma cu doua taisuri. Asa ca e bine sa fie incurajati sa spuna adevarul dar sa fie in cunostiinta de cauza asupra extremelor. Am auzit temenul de sinceritate soft - adica de a spune adevarul fara a aduce "pagube" altor persoane.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Imi place nepotul tau.

 

MI-a placut :good:

 

Blue copiii sunt sinceri asa-i, dar trebuie sa-i invatam ca, chiar daca vede acea persoana "urata" o vedea prin prisma propriei cugetari. Trebuie sa-i invatam ce si cum.

Apoi asta cu sinceritatea o inteleg, dar de la sinceritate pana la rautate la copii in acel moment cand isi si bat jos pentru ca lor li se pare urat un alt copil si-l persecuta asta nu o mai inteleg.

 

Si copiii si adultii trebuie sa inteleaga ca ei insisi nu sunt etalon astfel incat sa-i judece pe ceilalti. TRebuie sa ne acceptam.

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Avand un copil, pot vorbi din proprie experienta, nu de pe margine, deoarece asa ne pricepem toti la fotbal.

Astfel de situatii se intampla independent de vointa celui/celei care educa acel copil.

Inclusiv, eu, copil fiind, am facut tot felul de nazbatii. Iar de la parinti auzeam numai lucruri bune si tot nu stiu ce ma indemna sa ma comport asa.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am spus ca trebuie sa explici copilului ca adevarul poate jigni. Si ca trebuie sa se abtina sa faca aprecieri (reale)

 

La ce varsta explici asta la un copil??? Cand are 9-10 ani ca mai devreme pierzi timpul ca nu va intelege nimic. Eu am crescut in sat si aveam respect pentru lumea din jur, nu ne poreclam sau altceva, plus nimeni nu era gras/a sau altfel decat restul din noi, doar ca aratam diferit ca aveam parinti diferiti :yahoo:

La tata-i era rusine de noi ca lumea crede ca ne hraneste cu rumegus asa de slabe eram!!! si ne-a imbracat in pantaloni pe mine si pe sora mea, ne-a facut la comanda pantaloni ca nu se gaseau asa numar mic in comert, ne-a taiat si parul si aratam ca 2 baieti pana a intervenit bunicul ca ne ciufuleste si in sat nu este acceptat asta. Nu ne-a mai prins pentru tunsoarea urmatoare!!! ca am crescut un pic si nu l-am mai ascultat de atunci.

A fost cea mai mare umilienta publica atunci pe o fetita sa dai pantaloni, insa nimeni n-a zis nimic, stiau ca nu noi poruncim. Imediat si alte fete s-au imbracat in pantalonii fratilor care aveau sau verisorilor si asa mergeam iarna la sanius ... in Harghita.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sunt tutorele unei fetite de 6 ani,(am mai scris asta), asa ca vorbesc din teren si oricum ma refer la educatie, nu dau doar exemple fara sa-mi explic pozitia vis a vis de ele...vorbe goale.

Ceea ce sustin deja explic copilului. Nu astept sa creasca si sa-l formeze anturajul (gasca).

Nu demult m-a intrebat daca nevasta-mea e mai frumoasa ca maica-sa (fosta prietena). Voi ce raspuns ia-ti fi dat? Eu i-am spus ca NU.

Nici n-am mintit, nici adevarul nu l-am spus. Doar ca am simtit ca asta e raspunsul care ar fi facut-o fericita, iar nevasta-mea-i adult si intelege.Era acolo.

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Ok, esti de-o sinceritate dezarmanta, dar esti suficient de barbat s-o spui cand sunt si eu (sau alti barbati diferit educati) in preajma, sau profiti ca e doar o femeie si n-are putere fizica sa-ti faca si tie nasul afro...barbatule5?

 

Lasa, ca sunt si mitocance care scapa cu nasurile intregi. Si nu fiindca nu ar exista forta fizica necesara.

 

 

 

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sunt tutorele unei fetite de 6 ani asa ca vorbesc din teren si oricum ma refer la educatie, nu dau doar exemple fara sa-mi explic pozitia vis a vis de ele...vorbe goale.

 

Mai are sens sa continui ... nu cred.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ma intreb daca n-as fi mai explicit in ceea ce sustin, daca as da o raita pe la topicul de expunere.Sa fiu mai mult sincer decat politicos.

Dar ma gandesc ca-mi dau singur cu tesla-n oo.

Am incercat genul asta de comportament cu doua persoane (Lucast si Alexandra). Rezultatele sunt acolo in arhiva.

De ce mi-am permis cu ele...?...Pt. ca le-am perceput ca doua persoane care au cu mult mai multe calitati si nu stau sa se cramponeze de remarcile mele.Lucastei i-am sugerat ca are nasul mare , iar Alexandrei ca are sanii mici (n-as fi vrut sa-i stau in preajma atunci ...am devenit impotent instantaneulaugh.gif).

Am primit si o gramada de puncte.Cred ca de la aceleasi persoane care dau acum celor de ma ataca.rotflmao.gif

Lucast, tu n-ai un nas urat. Chiar imi place, voiam doar sa te necajesc atunci.Poarta-mi pica doar pt. celelalte, ca acum nu te mint.Chiar esti frumoasa.yes.gif

 

Alexandra, mi-am cerut scuze si prin alte topice, o fac si acum.In poza aceea asa mi s-a parut, dar in urmatoarea mi-am dat seama ca gresisem.Nu-ti pot spune ca ai sani frumosi, pentru ca nu-mi permit, dar sa stii ca asa cred.yes.gif Nu sa te jignesc vroiam, ci tot sa te necajesc putin.Am gresit si am fost mitocan.Imi pare sincer rau.Priveste numai in ce situatie m-am pus singur...frusty.gif

Scuze de off topic, dar as fi fost total ipocrit sa scriu aici si sa nu pomenesc si despre asta.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Uite, Inping, de-asta nu mi-am pus eu multa vreme poza pe topicul ala. Nu am deloc nevoie sa mi se spuna in virtual cum arat (mi se spune suficient in realitate), iar in al doilea rand comentariile despre diferite parti anatomice mi se par deplasate.

Nici macar nu intelesesem la ce te referi in comentariul acela. M-a enervat pur si simplu faptul ca ti-ai permis sa faci comentarii despre o parte a corpului meu.

Nici mie nu mi-e greu sa umblu pe topicul ala si sa fac diferite comentarii cu privire la pectoralii, suncile sau anorexia unor domni de pe acolo. Oi fi eu sincera, dar nu chiar asa de dezarmant de sincera.

 

Scuze acceptate, end of story.

Daca se repeta, cu tine sau altcineva, pot sa fac o groaza de presupuneri despre diferite dimensiuni ale bicepsilor, tricepsilor, penisului, testicolelor, ca nu ma dor tastele.

 

 

 

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×