Sari la conținut
Forum Roportal
Calin-copil_de_casa

Pedeapsa cu inchisoare pentru blasfemie si profanare !

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Am intrebat daca 'interventiile' patriarhului Kiril au fost mai acide pentru ca ele is femei....

Amu, asa daca citesti, rezulta ca is de acord cu pedeapsa si ca o consider sau nu disproporionata nu are de a face in discutie,ca este vorba de Suveranitatea Statului numit Rusia.

Pai daca ele strigau mesaje feministe, nu ar fi normal ca si reactia de condamnare a faptei lor sa corespunda cu realitatea. Doar nu era sa le acuze de politica anti Putin, cata vreme ele zbierau feminisme si faceau ca toti dracii.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

...

 

 

Pai, Dumnezeu nu are ce sa baga in legile statului laic numit Rusia. Daca este sa fiu "avocat al Diavolului" (este doar un fel de a spune asta- inseamna sa o iau pe partea adversa) .....daca religia poate fi folosita de catre putere, la fel de bine poate fi folosita si de catre opozitie.

Da` stim bine ca oricum ambii is vinovati de asta,numai ca Putin o folosit-o asa, mai pe la spate. :spiteful:

Ca a venit ulterior,dand suav ordinul sa nu fie judecate prea aspru....ohh well,Putin is za boss.

In speta asta.........daca erau barbati eu zic ca luau sigur cate 3 ani. :crazy:

 

Eu cred ca doar asa zisa revolta religioasa face sa ducem discutia in zona "femei/barbati".

Eu am intrebat a fost sau nu factor agravant navalirea in altar a unor femei?

 

“The court does find a religious hatred motive in the actions of the defendants by way of them being feminists who consider men and women to be equal.”

 

Asta este din motivarea sentintei. Ma rog, daca a gresit cel/cea care a tradus din Rusa in Engleza, gresesc si eu.

Deci Curtea a constatat ca ura religioasa a stat la baza actiunilor inculpatelor deoarece sunt feministe, considerand ca barbatii si femeile sunt egali.

 

Deci, ca sa nu fim acuzati de ura religioasa,barbatii si femeile nu sunt egali. :spiteful:

 

Pai daca ele strigau mesaje feministe, nu ar fi normal ca si reactia de condamnare a faptei lor sa corespunda cu realitatea. Doar nu era sa le acuze de politica anti Putin, cata vreme ele zbierau feminisme si faceau ca toti dracii.

 

Patriarhul Kiril nu putea in nici un caz sa le acuze de parere anti - Putin. Ca poate atunci se schimba incadrarea.

 

Ceea ce nu inteleg eu...........de ce nu recunoastem ca a fost condamnat un act de huliganism si gata.

Da, au circumstante, iar astea le-a adus status international, chiar de mana credinciosilor...suna ridicol condamnat pt blasfemie.

Editat de BlueS
Scos citat sters.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Deci, ca sa nu fim acuzati de ura religioasa,barbatii si femeile nu sunt egali. :spiteful:

Feministele zic ca barbatii si femeile sunt la fel, ceea ce n-o sa fie niciodata adevarat.

 

Patriarhul Kiril nu putea in nici un sa le acuze de parere anti - Putin. Ca poate atunci se schimba incadrarea.

In Romania stirea a fost transmisa cum ca s-au manifestat anti Putin.

Dupa ce am vazut clipul e clar ca ele defapt erau suparate de ce femeile nu seamana cu barbatii.

 

Da, au circumstante, iar astea le-a adus status international, chiar de mana credinciosilor...suna ridicol condamnat pt blasfemie.

Dupa mine cazul e mult mai grav pentru ca nu e primul, atacuri fatise asupra Bisericii Ortodoxe Ruse de acelasi fel au mai fost, si Rusia trebuie sa gaseasca o cale de a le elimina, pentru ca Biserica Ortodoxa pe langa ca e Autocefala e si Ecumenica, adica cuprinde toate Patriarhiile ortodoxe.

Statul Rus e treaba lui cum se protejeaza.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De ce sunteti orbi ? Sunteti la fel de orbi ca aia cu cruciadele. De ce ?

 

E comod sa fii orb pentru ca urmezi curentul, nu trebuie sa vezi toata aiurea din jurul tau. Mergi cu curentul si te simti bine, firesc si natural asa. Dar asta vine cu pretul ei...

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

E comod sa fii orb pentru ca urmezi curentul, nu trebuie sa vezi toata aiurea din jurul tau. Mergi cu curentul si te simti bine, firesc si natural asa. Dar asta vine cu pretul ei...

Pretul este ca acei ce vad trebuie sa lupte si pentru tine.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ceea ce am uitat.....aia mai,de protesteaza cu sanii la vedere....din Ukraina de la Femen.

S-o dus intr-o piata publica in Kiev si o taiat cu drujba o cruce de lemn mare

http://rt.com/news/femen-cross-pussy-riot-930/

Tocmai aici e problema. Ca multi se focuseaza pe fapta si vad ca modalitate de rezolvare pedeapsa.Fara sa incerce sa inteleaga motivatiile care se afla in spatele faptei.

Tu ce vezi acolo? O tipa cu sanii goi care taie o cruce. Esti oripilata de gest.

 

In spatele gestului se afla altceva: triumful sexualitatii impotriva restrictiilor de orice fel.

Pussy Riot sunt un fel de eroine pentru multi.Gestul lor de a canta in biserica simbolizeaza triumful libertatii de gandire si exprimare impotriva tuturor constrangerilor politice, morale sau religioase. Pentru un credincios obisnuit e o blasfemie, pentru ca se limiteaza numai la aspectul exterior si nu priveste dimcolo.

 

 

 

Eu as fi zis sa ii trimita cam un an la inchisoare dar in acel timmp sa faca si munca in folosul comunitatii ( fara bani ) tot 16 ore . da nu ceva usor ca maturatul . Sa munceasca prin canale sau ceva asemanator . Aici am exagerat putin , m-a luat valul . Sa mature .

In plus sa le confiste costumele si chitarile .

Esti mult prea bland. Nu vrei sa le omoare si dupa moarte sa indure si tortura vesnica?

 

 

1. SUNT DE ACORD CA UN ACT DE HULIGANISM MERITA PEDEPSIT DUPA LEGEA LOCULUI, CARE IN ACEST CAZ SCRIA 3-7 ANI. Oriunde in lume ar fi luat o pedeapsa pentru tampenia aia. Nu importa mai mica sau mai mare. Daca poporul rus vrea, Duma din Rusia poate revizui legea si acorda in viitor pedepse mai mici pentru huliganism.

Haide mai ce naiba, nu fiti copii! Stii cati indivizi ar trebui sa fie in puscarie pe rationamentul tau in Rusia?

Ma refer la manifestarile anti-Putin. Stii cati s-au facut vinovati de huliganism, conform legii din Rusia pe care o invoci?

N-a facut nici unul parnaie.

Legea s-a aplicat selectiv.Trebuia sa dea un exemplu ca statul e alaturi de Biserica, de asta e vorba.

 

Concluzia e fraza lui S.R. :

In soviet Russia, sheep fucks you...

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca se duce discutia in directia feminismului, ele castiga mai mult puncte. Dar cea din Ukraina, taiand cu drujba o cruce de lemn in Kiev, cu pieptul gol?

In Romania s-a prezentat ca or cantat un fel de rugaciune punk catre Maria, ca sa il alunge pe Putin. Este revolta anti Putin.

 

Daca o iau pe logica lor,nu scrie niciunde ca forma mea de comunicare cu divinatatea ii musai sa fie aia zisa de popa.

 

Cred ca au analizat cu multa atentie ambele parti orice rezultat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pretul este ca acei ce vad trebuie sa lupte si pentru tine.

 

Da, merita sa lupti pentru orbii rataciti, dar nu pentru aia care isi inchid ochii intentionat ca sa poata merge mai usor cu turma. Aia au facut deja alegerea.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

@Calin-8

 

Eu inteleg si argumentatia ta, dar considera ca statul rus este suveran. S-a inacardat fapta la huliganism si a fost pedepsita. Nu ai ce face. Stiau ca vor servi drept lectie, dar nah.....condamnarea pentru huligansim este justa. Ca nu ne place, este alta treaba.

Daca citesti cu grija vei vedea ca eu am ridicat problema feminismului in discutie.

Nu ma oripileaza protestele Femen, chiar le apreciez. Nu au rezolvat inca nimik, decat faptul ca tipa aia a daramat un monument si este pasibila de puscarie.

 

Acu, adevarul e ca tre sa spargi oua pentru omleta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu, deocamdata nu e treaba mea sa judec asta, stiu doar ca asa se intampla, mereu.

 

Da, merita sa lupti pentru orbii rataciti, dar nu pentru aia care isi inchid ochii intentionat ca sa poata merge mai usor cu turma. Aia au facut deja alegerea.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×