Sari la conținut
Forum Roportal
Arcangelo

Ce inseamna SFANT pentru voi?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

.

 

De ce au simtit toti acesti sfinti nevoia sa se izoleze de oameni, sa se auto-pedepseasca (sa nu manance, sa indure frigul, boala)?

Un credincios autentic ar spune ca din credinta in Dumnezeu.

Oare nu erau oamenii astia bolnavi?

 

Un amarit care s-a lasat prada gindurilor aiurea . Si alea au preluat controlul , iar creierul lui a inceput sa faca conexiuni anapoda cu iz de mistica . Nu e de mirare ca a ajuns si la psihiatrie , creierul lui era foarte bulversat de ideile si combinatiile GINDITE de el si si-a dezvoltat imaginatia ca ar fi cineva . Nici o treaba cu misticismul autentic .

 

ps Povestea asta e un aviz, amatorilor .

 

Eu sint una din acei multi :yahoo:

 

Hai nu fi singura . :o: Ma primesti si pe mine ?

Editat de Prostanacul

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Aceasta femeie poate candida cu brio la statutul de sfanta, si nu aberatiile paranoice promovate de "credinciosi". Eu nu pot da cuvantului sfant o conotatie divino-invizibila. Pt mine sfant e acel om (real, nu plasmuire), care merita un respect deosebit; o persoana care, in ciuda greutatilor la care il supune viata, ramane destul de intreg la minte si suficient de altruist, incat sa-i pese de cei din jurul sau. Editat de Rose`s
  • Upvote 6

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si pe mine m-a miscat povestea femeii asteia.

Revoltator mi se pare ca dupa parerea unor "sfinti" de pe forum,acea femeie va ajunge in iad,pentru ca nu l-a cunoscut pe Cristos.

In viata ei toata,nu s-a spovedit vreodata,nici nu s-a impartasit...si exista o singura Usa a mantuirii,un singur Mantuitor si o singura credinta "corecta" si mantuitoare...restul? -restul nu au fost spalati cu sangele lui Isus,nu au fost rascumparati,si ar merge in iad chiar si pentru "pacatul stramosesc" -fie de ar muri si bebelusi!

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cuvantul sfant are conotatii religioase, ce pacat... daca el ar fi inlocuit cu cuvantul OM, atunci si-ar capata adevarata valoare si realul inteles. Poate in adevaratul iad ajung doar cei care nu sunt Oameni...

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

oamenii care au lasat ceva pentru societate , gen marie curie, galileo , etc . imi aduc aminte ca odata am citit un articol despre un "nene" care a inventat

nu stiu ce medicament pentru o boala, si nu a vandut formula ,pentru bani,aur si gagici goale, ci a dat o gratis, si in acelasi timp trata oamenii gratis .

eu personal , nu consider sfintii crestini ca fiind sfinti, nu merita sa aiba cate o zi din an , sa i omagiem . mi se pare ca trebuie sa fii stricat tare in cap, sa venerezi un om care s a distrus pe sine, pentru a ajunge in rai (egoism mascat) . as vrea sa vad in calendar, zile de serbare ale unor oamenii care au facut o schimbare in lumea asta .

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

acea femeie va ajunge in iad,pentru ca nu l-a cunoscut pe Cristos.

Nu daca nu L-a cunoscut, ci daca l-a cunoscut fara sa-l urmeze.

Daca nu-l are pe Hristos cine granteaza ca acei copiii nu ajung traficanti? Daca ajung traficanti cine poate garanta ca daca ramaneau acolo unde au fost gasiti, nu-i gasea un crestin, si le mantuia sufletele. Sau cine garanteaza ca daca ar fi murit nounascuti nu s-ar mai fi chinuit pe pamant si ar fi ajuns in Rai?

Doar Hristos e cel care poate sa ofere garantii. Restul sunt nebunii.

Editat de _altul

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Doar Hristos e cel care poate sa ofere garantii. Restul sunt nebunii.

 

Eu am impresia ca este exact invers! Unde sunt garantiile lui Hristos? Vorbe scrise acum 2000 de ani? :crazy:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×