Sari la conținut
Forum Roportal
Arcangelo

Ce inseamna SFANT pentru voi?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Poruncile sunt porunci pentru cei care au alti dumnezei, pentru cei care-l iubesc pe Dumnezeu devin fara sens.

 

 

poate vrei sa spui ca isi schimba sensul de "porunci", nu ca devin fara sens :roll:

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Poruncile sunt porunci pentru cei care au alti dumnezei

 

:) Si ce rost au poruncile din crestinism pentru cei de alta religie? Pentru tine ar avea vreun sens poruncile lui Odin, de ex? Sfintii din alta religie sunt sfinti si pentru tine?

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

poate vrei sa spui ca isi schimba sensul de "porunci", nu ca devin fara sens :roll:

Acuma poti sa zici si asa.

Dar trebuie stiut ca adata cu judecata finala si restabilirea lucrurilor, NU VOR MAI EXISTA INTERDICTII, acestea pierzandu-si orice sens.

 

Pentru tine ar avea vreun sens poruncile lui Odin, de ex? Sfintii din alta religie sunt sfinti si pentru tine?

Cum sa fie sfinti pentru mine daca nu-s sfinti nici pentru idolatrii. Idolatrie inseamna minciuna, sau in cel mai bun caz inselare. In mod normal nu se poate ajunge la stadiul asta decat daca exista grave deficiente de morala crestina. De aceea toti ereticii sunt proprii vinovati.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Vinovati de ce? De faptul ca nu cred in ceea ce credeti voi?

Vinovati de minciuna si inselatorie, de crima uciderii sufletelor celorlati etc

In lumea noastra se poate dovedi doar crima asupra vietii fizice, dar cea asupra sufletului este adevarata crima.

Editat de _altul
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dupa atatea pagini pe topicul asta,pot sa trag si ceva concluzii:

1.Sfinti sunt "ai nostrii" si nu "ai lor" -oamenii virtuosi ai altor culte,religii,teistii neafiliati religios sau chiar agnosticii sau ateii,oricat de buni ar fi,nu au cum sa fie sfinti...pentru ca nu au credinta "care trebuie".(sfintenia nu are deci nici o legatura cu bunatatea)

2.Sfintii sunt modele de viata cica,in teorie (pe care NU le urmeaza nimeni oricum...),in practica insa,sfintii sunt nume si texte cu care credinciosii scot ochii altora,mai nesfinti...

3.sfant inseamna "mai <<bun>> decat celalalt",si credinciosii diferitelor culte,nu fac economie la orgoliu vrand sa arate pe forum(au remarcat-o multi deja) sau altundeva ca sunt mai breji decat ceilalti...

"Sfant" adica e doar un cuvant "pios" care ar putea fi inlocuit de cel profan: "Arogant".

 

Denumirile auto-atribuite de catre prelatii unor culte (cum sunt cele de "Inalt-Prea-Sfintit-Arhi-Episcop"..."Sfantul Parinte","Sfintia Sa",etc)sunt doar titluri de fala pline de aroganta si dispret fata de ceilalti,NE-SFINTII.

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cunosc personal un caz si pot depune marturie oricand oricui doreste.

Un baiat foarte inteligent (a fost sef de promotie al Universitatii de Vest Timisoara) s-a calugarit.

Cu ani de zile in urma cand frecventam manastiri, il vedeam cu alti turisti stand in fata unui copac in padure aproape de manastire, unde era o icoana, nemiscat.

Omul statea cate o zi fara sa se miste, fara sa manance, fara sa bea apa.

 

Oamenii vorbeau ca este un sfant.Le spunea multora anumite lucruri care cica se adevereau.

Era un om ok, adica putea fi catalogat usor de oricine ca fiind un om bun.

 

La un anumit moment omul incepe cu delirul mistic. Ca el este cumnat cu Maica Domnului, ca a avut nu stiu ce viziuni, ca el stie gandurile oamenilor, apoi ca are drept de viata si de moarte aspura oricui si in final ca el este Dumnezeu.

A fost internat si pe la psihiatrie.

 

Dupa o perioada a fost dat afara si din manastire sau a fugit el de acolo, nu stiu exact. M-am intalnit cu el pe strada si era sa nu il mai recunosc. Oricum l-am evitat ca am observat delirul avansat in care se afla.

 

In primavara asta (2012) aflu socat ca omul si-a ucis mama dupa ce isi ucisese si tatal (am aflat din presa, se poate gasi pe internet pentru cine e interesat sa vada daca spun adevarul sau nu).

Acum e internat la un spital de psihiatrie pentru ca nu are discernamant.

Nu vreau sa aduc in discutie ca omul era normal la intrarea in manastire sau ca acolo a facut delir mistic pentru ca e greu de determinat asa ceva.

 

Dar mi-am zis: Uau! Si oamenii il credeau un sfant in viata!

Probabil ca daca nu se imbolnavea si oamenii mergeau din ce in ce mai des la el, dupa moarte il declarau sfant.

Vreau sa spun ca oamenii din vorba in vorba ''sfintesc'' foarte usor pe cineva.pentru ca au nevoie de asa ceva ca sa creada, banuiesc.

 

Acum ma intreb...retoric: oare nu sunt si din sfintii care sunt in cele 365 de zile din an in calendar (oamenii a caror viata nu o putem afla decat din anumite povestiri) la fel ca baiatul asta?

Oare nu oamenii sunt cei care ii fac pe altii sfinti pentru ca au nevoie de asa ceva?

Nu stiu. E un prilej de reflexie.

 

De ce au simtit toti acesti sfinti nevoia sa se izoleze de oameni, sa se auto-pedepseasca (sa nu manance, sa indure frigul, boala)?

Un credincios autentic ar spune ca din credinta in Dumnezeu.

Oare nu erau oamenii astia bolnavi?

M-a miscat povestea baiatului astuia,am senzatia ca il voi cunoaste daca vei fi dragut sa imi spui unde se afla,nu este bolnav si nici nebun ci metaforic vorbind"un inger ramas fara aripi".Doar D-zeu poate sti de ce l-a intors in"inchisoare"=izolare de lume pentru purificarea sufletului.Pana voi veni in tara voi putea intelege mai multe,deocamdata am doar certitudinea ca omul ala este o unealta foarte puternica pe care D-zeu o pregateste in tacere.Sfintenia eu personal nu as asocia-o decat cu D-zeu pentru mine semnificand perfectiune ceea ce noi fiintele umane inca nu putem atinge,e nevoie de multi ani si o reeducare totala a spiritului pentru a se atinge perfectiunea iar aia se poate intampla doar cand incheiem fiecare din noi misiunea proprie pe pamant pe calea Lui.Din pacate oamenii disperati ca nu cred suficient de puternic pentru a simti schimbarea in viata lor inventeaza tot felul de mici prostioare din dorinta de a-L slavi cat mai"bine"pe D-zeu si exagerand in aprecieri cand intalnesc un suflet ales pe calea Lui.

 

foarte interesant, intr-adecar; dar pe cat de interesant e, pe-atata de prost il intelegi tu. oare cum se face ca voi ateii aveti ochi dar nu vedeti? :o:

 

 

da si tu un seargh pe goagăl dupa "lingău" ca sa te lamuresti si tu ce si cum e cu pupincurismul sau lingaismul. :D

 

 

virtuos poate fi si un ateu, insa sfant, neintinat, niciodata.

Vor crede si ei dragul meu doar ca nu le-a venit vremea,va fi o mica scanteie la un moment dat care va creste si va deveni o flacara pusa in slujba binelui,nu trebuie sa suferi pentru faptul ca pe ei ii mai tine in intuneric,mai au pacate de ispasit dar ne vor ajunge din urma fiindca nu vrea sa piarda pe nici unul din noi

 

Simplu, noi nu putem vedea iluziile si sperantele desarte din mintea unora, doar le intuim amploarea catastrofala :o:

 

 

 

Bineinteles, cum am putea fi noi sfinti, ca doar n-am ajuns sa ne sacrificam vietile pentru o divinitate care, daca exista, nici macar nu se invredniceste sa se arate oamenilor...

Se va arata celor care IL vor urma si in momentul in care va avea nevoie sa fie vazut,nu putem pretinde sa ne faca pe plac atata timp cat noi facem opusul.D-zeu sa-ti lumineze sufletul si viata

 

Faptul ca vedem alfel decat voi nu inseamna ca nu vedem :crazy:

 

DEX: pupincurism, pupincurisme s. n. lingușeală, servilism, slugărnicie. Exact ce cere Dumnezeu unui credincios.

Nu trebuie sa te iei dupa ce face crestinismul pentru a-L blama pe D-zeu,EL nu vrea ce fac ei dar le va arata ca nu au realizat cand au deviat de la calea dreapta.Nici un cuvant scris de tine nu reprezinta ce ne cere EL,ne vrea sinceri,simpli si pusi in slujba binelui,nu cere plocoane sau rugi infinite,odata ce ti-ai deschis sufletul si i-ai facut loc in viata ta tot ce vei trai va fi un vis in care fiind atat de fericit vei dori doar sa-L slujesti dar nu cum fac crestinii ci urmand legile Lui si ajutand acolo unde este cu adevarat nevoie

 

Raspunsul intrebarii retorice e ca: daca in starea asta nu cumva l-a adus Universitatea?

Pentru ca nu cred ca un om ajunge nebun de pe o zi pe alta.

Cazul asta este tipic de stapanire diavoleasca, pentru ca in mod sigur i-au lipsit lucrurile esentiale pentru un calugar: ascultarea si smerenia. S-a comportat dupa capul lui si s-a crezut vre-un sfant.

Dar astea le avea in cap demult, in manastire si le-a exacerbat pana a ajuns sa-l biruie diavolul.

Faptul ca era premiant in scoala a fost inceputul nenorocirii lui.

Asta este parerea mea.

Nu avem voie sa judecam greseala acelui suflet fiindca e pacat sa ne facem impresii gresite cand adevarul poate fi altul.Forta pe care o simtim cand suntem sub puterea Harului mai poate fi si gresit interpretata dar in caderea lui tot un motiv al Lui D-zeu este fiindca cu cat sunt mai atroce suferintele cu atat mai pur este sufletul cand se ridica spiritual.

 

Ceva greu de gasit sau de ajuns la ea/el sau imposibil aproape :yes:

Nu este deloc greu cand realizezi inutilitatea ambitiilor,orgoliilor si viselor de marire,cand fiecare fiinta va fi scarbita de viata asta desarta si va dori o alta o va primi mai frumoasa decat ar fi visat vreodata,cred ca este posibil pentru toti doar ca prea multi refuza sa simta cu adevarat creatia Lui D-zeu,iubirea de aproape...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Duse pana la extrem, adica pana la sacrificarea vietii, un fel de fanatism religios si evident lipsit de orice ratiune! Sa-si sacrifice cineva viata de dragul unei divinitati aflate doar pe taramul iluziilor...

 

 

 

:crazy:

 

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
D-zeu sa-ti lumineze sufletul si viata

 

Si tie sa-ti dea Diavolul sanatate! Ca esti fata buna si poate meriti cu mult mai mult decat ti-ar putea da sfintenia lui dumnezeu-cel omorator de oameni!

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×